Gönderen Konu: Dynamic Label Height  (Okunma sayýsý 4110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdýþý ysezgul

• Kýdemli Ãœye
  • Ýleti: 182
  • Civil Gücü: +6/-1
Dynamic Label Height
« : 05 Eylül 2014, 08:29:51 »
Merhaba,

Noktalar için oluþturduðumuz Label'lardaki text boyutlarýný dinamik hale getirmenin bir yolu var mýdýr diye epeyce denebilecek kadar araþtýrdým ama maalesef bir sonuca ulaþamadým. Bu neden önemli sorusuna gelince haritacýlar için arazide yapýlan ölçümlerin çizimi konusunda bu koþullarda Civil 3D kullanýþlý olmuyor. Boyutu büyük yaptýðýnýzda nokta numaralarý vs birbirine yakýn noktalar için iç içe giriyor. çok küçük yaptýðýnýzda da biraz uzaklaþtýðýnýzda ayýrt edemiyorsunuz. Oysa autocad'in klasik point style ayarýndaki gibi mesela ekranýn belli bir %'lik dilimini kaplamýþ olsa bahsi geçen hususta da kullanýþlý hale gelmiþ olacak.

Umarým kendimi doðru ifade edebilmiþimdir.

Saygýlarýmla...
Yusuf SEZGÃœL

Çevrimdýþý E.Erdem ÖZLÃœ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Ãœye
  • Ýleti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
Ynt: Dynamic Label Height
« Yanýtla #1 : 22 Ekim 2014, 18:28:15 »
annotation scale ile oynayýn yusuf bey.
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

Çevrimdýþý ysezgul

• Kýdemli Ãœye
« Yanýtla #2 : 23 Ekim 2014, 09:43:56 »
Erdem Bey, uzun zamandýr fazla göremiyorduk sizi. Tekrar görmek güzel.

Annotation scale ile oynamayý denedim ama bu benim istediðim sonucu vermedi. Ayný soruyu autodesk'in forumunda da sorduðumda benzer bir cevap almýþtým. Sanýyorum biraz daha beklemem gerekecek.
Yusuf SEZGÃœL

Çevrimdýþý E.Erdem ÖZLÃœ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Ãœye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yanýtla #3 : 23 Ekim 2014, 10:36:18 »
Þimdi þöyleki:
Mesela ben paftalarýmda kullandýðým yazý stiline göre yazý boyutumu önceden belirleyerek bir dwt yaptým. Bu fontta ve benim plotter ayarlarýmla 2.5mm yükseklik 1/1000 ölçek için yeterli. O halde sadece annotation ile oynayarak 1/100 ya da 1/5000'de ayný yazý boyutuna ulaþabiliyorum.

Baþka bir yöntem deðiþik ölçeklere göre stilleri kopyalamak ve yenilemek. Yapan gördüm ama bence gereksiz.

Çevrimdýþý ysezgul

• Kýdemli Ãœye
« Yanýtla #4 : 23 Ekim 2014, 10:53:46 »
Erdem Bey,

Bahsettiðiniz yöntem, sizin de belirttiðiniz gibi, kaðýttaki yazý boyutunu ayarlamak için kullanýlýr. Oysa benim aradýðým bu deðil.

Kendimi daha açýk ifade edecek olursam; Türkiye'de harita sektöründe kullanýlan Türkçe ve yaygýn bir program var. Ben bu programdan kurtulmaya çalýþýyorum. Bunun için de plankote çizimlerini civil 3d ortamýnda yapabiliyor olmak istiyorum. Ancak bunun için label yüksekliklerine, nokta boyutlarýna yapýlabildiði gibi, ekrana baðlý bir yükseklik tanýmlamam gerekli, aksi takdirde ilk mesajda bahsettiðim sorunlar çýkacak ve bu da iþi zora sokuyor. Örneðin ben nokta numarasýný noktaya yaklaþtýðýmda da uzaklaþtýðýmda da ekranýn % x'i olarak görmek istiyorum.
Yusuf SEZGÃœL

Çevrimdýþý E.Erdem ÖZLÃœ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Ãœye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yanýtla #5 : 23 Ekim 2014, 11:41:00 »
Haritalama mantýðý kullanan programlarýn aþaðý yukarý tamamýnda bu özllik vardýr. Ama bildiðim kadarýyla Civilde yok. Eski bir netcad kullanýcýsý olarak size diyebileceðim, üzülmeyin zamanla alýþýyor insan.
:)

AutoCAD Civil 3D

« Yanýtla #5 : 23 Ekim 2014, 11:41:00 »