Gönderen Konu: Units Menüsündeki Birim Ayarı Ne İşe Yarıyor?  (Okunma sayısı 3318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • Civil Gücü: +11/-0
Units Menüsündeki Birim Ayarı Ne İşe Yarıyor?
« : 02 Şubat 2015, 11:06:46 »
Merhabalar...
Onca soru sorduk, soruya cevap verdik, cevap aldık; denizleri aştık derede boğulduk... Autocad in "units" kısmındaki seçilen uzunluk çizimde ne işe yaradığını çözemedim. Çizilen 1 birimlik çizgi Autocad için 1 birimdir metre, inç, mm olup olmadığına Autocad bakmaz bunu biliyorum. Yani birim ayarımız ne olursa olsun '1' yazarak uzunluğunu girdiğimiz bir çizginin uzunluğunu ölçtüğümüzde o da '1' olacaktır. Araştırmalarım sonucu bu birimlerin çıktı alırken çıktıyı etkilediğini okudum. Yani oradaki mm yi seçtiğimizde 1 Autocad birimi kağıt üzerinde 1 mm oluyor diye. Fakat denemelerim sonucu o birimi değiştirip baskı önizleme yaptığımda aynı ölçekte birim ne olursa olsun çıktı aynı oluyor yani çıktı tamamen ölçeğe bağlı. Peki nedir bu birimin çizimdeki alamet-i farikası?
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı ysezgul

• Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +6/-1
Ynt: Units Menüsündeki Birim Ayarı Ne İşe Yarıyor?
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2015, 15:43:42 »
Ekte gönderdiğim görüntüye baktığınızda "Scale objects inserted from other drawings" kısmını göreceksiniz. Bu kısım işaretli olduğunda örneğin birim ayarı feet olan bir dosyadan metrik bir dosyaya bazı objeleri kopyaladığınızda ölçeklendireceğini göreceksiniz. Orada 1 olarak çizdiğiniz 1 olarak gelmeyecek.
Yusuf SEZGÜL

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2015, 17:37:06 »
Bahsettiğiniz durumu biliyorum hatta başlığındaki ingilizce tanımından da o anlam çıkıyor... Sadece o işe mi yarıyor peki? Bahsedidiği gibi çizim, layout, print vs. gibi başka yerlerde bir işlevi yok mu? 
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı ysezgul

• Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +6/-1
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2015, 17:42:34 »
Bu, benim karşılaştığım bir durum olduğu için bu kadarını söyleyebildim. Onun dışında ben de bilmiyorum.
Yusuf SEZGÜL

Çevrimdışı umit

• Super Moderator
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +30/-1
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2015, 08:58:03 »
Autocad aynı zamanda mekanik parçaların tasarımında ve üretiminde kullanılan bir programdır. Bu parçaların tasarımında birimler (açı mesafe) önem kazanır.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2015, 12:34:40 »
Haklısınız Ümit Bey, bu zaten bilinen de bir şey. Benim demek istediğim nasıl bir önem kazanıyor?
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı Grkmtsn

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +2/-0
    • LinkedIn
« Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2015, 13:02:08 »
Merhabalar...
Onca soru sorduk, soruya cevap verdik, cevap aldık; denizleri aştık derede boğulduk... Autocad in "units" kısmındaki seçilen uzunluk çizimde ne işe yaradığını çözemedim. Çizilen 1 birimlik çizgi Autocad için 1 birimdir metre, inç, mm olup olmadığına Autocad bakmaz bunu biliyorum. Yani birim ayarımız ne olursa olsun '1' yazarak uzunluğunu girdiğimiz bir çizginin uzunluğunu ölçtüğümüzde o da '1' olacaktır. Araştırmalarım sonucu bu birimlerin çıktı alırken çıktıyı etkilediğini okudum. Yani oradaki mm yi seçtiğimizde 1 Autocad birimi kağıt üzerinde 1 mm oluyor diye. Fakat denemelerim sonucu o birimi değiştirip baskı önizleme yaptığımda aynı ölçekte birim ne olursa olsun çıktı aynı oluyor yani çıktı tamamen ölçeğe bağlı. Peki nedir bu birimin çizimdeki alamet-i farikası?

Diyelim ki units kısmından metre seçtiniz ve 1/100 lük bir çıktı alacaksınız bu da çizimde çizdiğiniz 1 birim(yani metre) kağıt üzerinde 1cm olacak demektir. Bunu yapmak için "plot" ekranında "plot to scale" kısmında açılır kutudan "mm" seçilip "10mm = 1unit" diyerek "10mm(yani 1cm)=1m" demiş olarak aldığınız çıktıda çizginin uzunluğu 1cm ölçülecektir. Şimdi bir de autocad units kısmından inch i seçin ve yine aynı mantıkla kağıda sadece 1 inch uzunluğunda bir çıktı alın(Yani plot ekranında "1inch = 1 unit" seçin). Bir inch 2.54 cm olduğu için kağıttaki uzunluğu 2.54 cm olarak ölçeceksiniz. Yani birimi değiştirdiğinizde çıktı değişebilir. Birimler arasındaki dönüşümler farklı olduğu için çıktı değişir.
Görkem Tosun
LinkedIn --> http://goo.gl/NdMqNL

Çevrimdışı E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kişisel Web Şeysi
« Yanıtla #7 : 19 Mayıs 2015, 23:33:56 »
Altlıklarla çalışırken de önemli.
Mesela metrik bir altlığınıza feet ile çizilmiş vaziyet planı ve mm çizilmiş mimari plan çağırmak istiyorsunuz.
Bu işe çok yarar işte. Birim çevirtmekle uğraşmaz.

Ana mesele "ölçüdür".
Diyelim bir line çiziyorsunuz. l>enter>5 yazdınız. 5 nedir?
Autocad ekranı unitless çalışır, siz units kısmından birim verirsiniz. Sonraki tüm işlemlerde bunu kullanırsınız.
Çıktı alırken bir işe yaramaz çünkü ölçek kavramı boyutsuzdur, birimsizdir. Layoutta da ha keza.
Geri dönüş forumun canıdır. Lütfen cevap yazınız.

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #7 : 19 Mayıs 2015, 23:33:56 »