Gnderen Konu: Dever Hesabý  (Okunma says 14988 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Dever Hesabý
« : 07 Kasm 2008, 14:49:09 »
MERHABALAR murat bey ben habib ktü jeodezi öðrencisiyim bu aralar autocad civille ilgileniyorum bir yol projesi üzerine siz olan sorum:
 netcadde yol projesi yapýyorum fakat sorunlar çýkýyor bu programda bu yüzden civili kullanmak istiyorum fakat bundada dever hesabýný yaptýrma sorunuyla karþýlaþtým acaba civilde dever hesabýný nasýl yapabilirm eðer mümkünse video tarzýn da bir anlatým saðlarsanýz sevinirim mümkün deðilse sözel olarak cevabýnýzý bekliyorurm ii günler

Habib Bey böyle bir video hazýrlamak gündemizde var. Fakat bir giriþ olarak sitemizin corridors bölümünde sorularda dever hesabý nereden yapýlýr diye bir sorunun cevabý var ona bakmanýzý tavsiye edebilirim. Ayrýca yakýnda corridor bölümünün altýnda eðitim dökümanýný yayýnlayacaðýz.
Bana sorarsanýz dediðim yerden dever hesabýna bir giriþ yapýn, spesifik sorularýnýzý burada bize yönlendirebilirsiniz.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
Ynt: Dever Hesabı
« Yantla #1 : 07 Kasm 2008, 14:51:03 »
Buraya tıklayarak "DEVER HESABI" ile ilgili örneği inceleyebilirsiniz.

« Son Dzenleme: 02 Ocak 2009, 01:37:11 Gnderen: Erdem E. Özlü »
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd melkul

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 7
  • Civil Gücü: +0/-0
Dever Hesabý
« Yantla #2 : 02 Ocak 2009, 00:37:54 »
Merhaba Murat Bey

Bana tavsiye ettiðiniz daylight modeli tam olarak istediklerimi karþýladý önce onun için teþekkür ederim.
Birkaç tanede sorum olacaktý deverle ilgili
1.Benim yapmam gereken maksimum %7 eðimle dever uygulamasý yapmak. yolum 4 þeritli bölünmüþ(2 gidiþ 2 geliþ) fakat ortasýnda herhangi bir yolun ayrýmýný yapacak kýsým yok.Bunu ordaki crown planar gibi kelimelerin tam manasýný da anlayamadýðým için uygulayamadým diye tahmin ediyorum ordaki doldurmamýz gereken kýsýmlarla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
2.Deverleri hesaplattýktan sonra yoldaki geniþleme miktarýný koridor modeli üzerinde nasýl görebilirim?
3.Rastgele yaptýðým bir dever denemesinden sonra aldýðým enkesitlerde deverdeki deðiþimleri enkesitlerde göremedim, bunun için özel birþey yapmam gerekiyormu? (sadece ilk girdiðim -%2 çatý eðimleri gözüküyoru bütün en kesitlerde. Diðer deðiþimler gözükmüyor)
4.Acaba dever uygulamasý için koridor modelini oluþturmadan önce yapmak gerekiyor gibi uygulamalarýn bir sýrasý varmý.Bunuda þunun için sordum model üzerinde yaptýðým bir deðiþiklikten sonra  koridorun üzerinde çýkan ünlem iþaretini dikkate alarak rebuild yaptým fakat superelevation hatalarý verdi.

Teþekkür ederim .
« Son Dzenleme: 02 Ocak 2009, 00:49:38 Gnderen: melkul »

evrimd baba23100

• Tam Üye
  • leti: 110
  • Civil Gücü: +1/-0
Ynt: Dever Hesabý
« Yantla #3 : 20 Temmuz 2010, 08:37:11 »
melkul bence sitemizde yer alan bilgi video ve verileri iyi inceleyiniz
aradýðýnýz tüm cevaplar mevcuttur.
iyi çalýþmalar

evrimd aga1986

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 7
« Yantla #4 : 28 Kasm 2010, 14:17:52 »
harika süper aradýðým cevabý buldum sonunda

evrimd ergun_60_19

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 36
  • Civil Gücü: +0/-2
« Yantla #5 : 19 Mays 2014, 10:20:27 »
ben dever hesabý yapan eðitim videosu bulamýyorum yardýmcý olurmusun

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
« Yantla #6 : 20 Mays 2014, 08:10:14 »
youtube a "civil 3d superelevation"  yazýnca en az  20-30 tane video çýkýyor...
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

evrimd tanjuz

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
  • http://www.civilbirsite.com
« Yantla #7 : 10 Mart 2017, 20:10:04 »
SERBEST DEVER GÝRÝÞÝ NASIL OLUYOR

evrimd surveyy

• Tam Üye
  • leti: 67
« Yantla #8 : 20 Mart 2017, 13:54:02 »
Merhabalar,

Autodesk, 2017 versiyonu demiryolu projeleri için tip kesit yayýnladý. Tip kesite ait açýklamalar https://knowledge.autodesk.com/support/autocad-civil-3d/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2017/ENU/Civil3D-ProductivityPack/files/GUID-3653297D-7DA3-44A8-9700-89E9326C9788-htm.html adresinde var. Güzergah tipini “Rail” olarak seçtikten sonra güzergaha dever (Cant) tanýmladýðým halde kesitler üzerine dever uygulanmýyor. Çözüm önerisi olan var mý? Tip kesite ait pkt uzantýlý dosyayý ekte paylaþýyorum.

Kolaylýklar dilerim.

evrimd surveyy

• Tam Üye
  • leti: 67
« Yantla #9 : 20 Haziran 2018, 18:07:53 »
Demiryollarýnda dever verilmesi hakkýnda bir üstteki iletide görüleceði üzere geçen yýl bir soru sormuþtum. Sorduðum tipkesitte yaþadýðým dever sorunu devam ediyor, ancak bu problemi farký bir yoldan çözmeye çalýþtým. Ayný sýkýntýyý yaþayan arkadaþlar belki farklý çözümler sunabilir.

Þimdiye kadar çalýþmalarýmda demiryollarýnda dever konusunda doðru sonuç veren tek tipkesit Civil 3D'nin kendi kütüphanesinde yer alan "RailSingle" isimli tipkesit oldu, ancak bu tipkesit deveri subbalast üzerinde vermek yerine tüm platform boyunca veriyor. TCDD'de uygulanan yollarda ise dever subbalast üzerinde veriliyor. Bu nedenle "RailSingle" tipkesit parçasýnýn sadece raylarýný ve traverslerini kullanarak temel tabakasýnýn kalýnlýðýný sýfýr yapýyorum ve üstyapý için koridor oluþturuyorum. Altyapý için ise (alttemel ve subbalast) farklý bir koridor oluþturarak koridordan subbalast üst yüzeyini oluþturuyorum. En sonunda üstyapý koridorundaki "Link Slope To Surface" parçalarýný subalast üst yüzeyine hedef gösteriyorum. Böylece dever, balast ve attemel enkesitlerde doðru bir þekilde oluþuyor.

Daha net anlaþýlmasý için kullandýðým tipkesitleri ve bir enkesit örneðinin ekran görüntüsünü ekte paylaþýyorum.

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 20 Haziran 2018, 18:07:53 »