Gnderen Konu: Civil 3D boru hatlarýyla ilgili ne yapabiliyor  (Okunma says 26657 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd EfendiBey

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 10
  • Civil Gücü: +4/-0
Civil 3D boru hatlarýyla ilgili ne yapabiliyor
« : 03 Aralk 2008, 22:26:00 »
Merhabalar. ben altyapý projeleriyle uðraþýyorum. Civil 3D cazip geliyor arazi modellemeleri vb konularda. Çünkü benim iþimde arazinin önemi büyük. Peki civil 3d cazibeli hatlarla ilgili neler yapabiliyor? Kesitleri ne kadar baþarýlý çýkarýyor. Belli standartlara göre hesaplamalar yapabiliyor mu? Ve bu hesaplama modülleri eklenti olarak mý çalýþýyor?

Baþarýlarýnýzýn devamý dileðiyle.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: Civil 3D boru hatlarýyla ilgili ne yapabiliyor
« Yantla #1 : 04 Aralk 2008, 11:43:25 »
Merhabalar. ben altyapý projeleriyle uðraþýyorum. Civil 3D cazip geliyor arazi modellemeleri vb konularda. Çünkü benim iþimde arazinin önemi büyük. Peki civil 3d cazibeli hatlarla ilgili neler yapabiliyor? Kesitleri ne kadar baþarýlý çýkarýyor. Belli standartlara göre hesaplamalar yapabiliyor mu? Ve bu hesaplama modülleri eklenti olarak mý çalýþýyor?

Baþarýlarýnýzýn devamý dileðiyle.
Civil 3D pipes menüsüyle cazibeli hatlarla ilgili çözüm sunuyor ayný programýn diðer bölümleri gibi pipe bölümüde bir hayli baþarýlý,kesitlerde çizimleride çok iyi ve tabii ki ayný zamanda dinamik yapýda .
Hesaplar konusunda ise Civil 3D 2008 de 3 adet eklenti çýkmýþtý artýk bunlar programla beraber geliyorlar ama yine eklent þeklindeler ayrý exeleri var.Üç adet eklenti var Borularda , Açýk kanallarda hidrolik hesaplarý ve Birim hidrograflar oluþturabiliceðimiz eklentiler.
Bunlardan þu an için sadece Hydraflow Stormsewers Extension(kanal) metrik birimleri destekliyor.Hangi standartlarý kullandýðýna veya standart ekleyip ekleyemeyeceðimize dair konularý þu an üzerinde çalýþtýðým için net cevaplayamayacaðým.Ama standartlar konusunda bir takým eklentiler yapabileceðimizi umuyorum (örneðin il özel idarenin istediði standartlar gibi)
Yakýnda burada hidrollik eklentileriyle ve pipelarla ilgili  videolarda yayýnlayacaðým
Sorularýný bekliyorum teþekkürler.

evrimd EfendiBey

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 10
  • Civil Gücü: +4/-0
« Yantla #2 : 04 Aralk 2008, 11:57:41 »
Teþekkür ederim cevap için. Açýkça konuþmak gerekirse öðrenmek istiyorum bu programý ama dediðim gibi hesaplamalar yoksa üzerine düþmeyi düþünmüyorum. il özel idareler yerine uluslararasý standartlarý eklerseniz daha iyi olur bence. Programý denedikçe izlenimlerimi paylaþacaðým ama açýkçasý hesap modüllerinin ayrý olmasý hoþuma gitmedi. Bunun yerine þunu tercih ederdim. Akýllý nesne olarak mesela kanalizasyon rögarý tanýmlayayým özelliklerini gireyim her rögar için. Bahsettiðimiz standartlara göre hesapla dedikmi hesaplarýný versin. Ama tabi bu þimdilik ön yargý oluyor. tamamen incelemeden söylediklerim yanlýþ olabilir.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #3 : 04 Aralk 2008, 12:38:36 »
Teþekkür ederim cevap için. Açýkça konuþmak gerekirse öðrenmek istiyorum bu programý ama dediðim gibi hesaplamalar yoksa üzerine düþmeyi düþünmüyorum. il özel idareler yerine uluslararasý standartlarý eklerseniz daha iyi olur bence. Programý denedikçe izlenimlerimi paylaþacaðým ama açýkçasý hesap modüllerinin ayrý olmasý hoþuma gitmedi. Bunun yerine þunu tercih ederdim. Akýllý nesne olarak mesela kanalizasyon rögarý tanýmlayayým özelliklerini gireyim her rögar için. Bahsettiðimiz standartlara göre hesapla dedikmi hesaplarýný versin. Ama tabi bu þimdilik ön yargý oluyor. tamamen incelemeden söylediklerim yanlýþ olabilir.
Uluslarasý standartlar zaten içinde mevcuttur.Ben Türk standartlarýný sordunuz zannettim.Hesplamalarýn dýþarýda olmasý sizi hiç endiþelendirmesin çünkü eklentinin içindede plan,kesit ve modellere ulaþabileceðimiz bir editör var. Ýstediðniz þeyleri yanirögarýn özelliklerini falan girmeyi yapabiliyorsunuz ve kurallar tanýmlayabiliyoruz civil 3D nin içinde eklentisiz haliyle bile iþinize yarayacaðýný düþünüyorum.
Demek ki bu konuya da biraz yönlenmek gerekiyor.Pipe bölümünde paylaþýmý arttýracaðýz.
Görüþmek üzere

evrimd musty06

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 4
  • Civil Gücü: +0/-0
« Yantla #4 : 08 Ocak 2009, 15:26:28 »
Murat bey, programý türkçeleþtirirseniz en iyisi o olur. Ayrýca su konusunda Türkiye de en uzman kuruluþ Ýller Bankasý ve DSÝ. Diðer bütün kamu kurumlarýda onlarýn standartlarýna uygun onlarýn benimsedikleri formüllere göre çalýþmaktalar. Bu kurumlardan destek alabilirsiniz.
Bu kýsmý biran evvel zenginleþtrimenizi bekliyoruz.......

Baþarýlar

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
Ynt: Civil 3D boru hatlarıyla ilgili ne yapabiliyor
« Yantla #5 : 08 Ocak 2009, 21:57:16 »
Murat bey ile daha önce defalarca konuştuk. Bu programın türkçeleştirilmesi Autodesk e kalmış çok hummalı bir arge çalışması. inanın çok zor. hem birçok mühendislik yetisine sahip olan hem de programı iyi bilen bir ekip çevirebilir bu programı ki autodesk sanırım bu işe girmez.
« Son Dzenleme: 08 Ocak 2009, 22:02:16 Gnderen: Erdem E. Özlü »
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd zadar

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
Civil 3D boru hatlarýyla ilgili ne yapabiliyor
« Yantla #6 : 24 ubat 2009, 10:40:38 »
öncelikle böyle faydalý bir site hazýrlanýdðý için teþekkür ediyorum alt yapý çalýþmalarýnda yararlý olabilmesi için programla ilgili daha çok türkçe açýklamaya ihtiyacýmýz olduðu gerçek Örneðin biz samsun içme suyu kanalizasyon idaresi olarak köylere içme suyu temini  amaçlý çalýþýyoruz bunun için þebeke,isale hatlarýnýn çiziminde projelendirilmesinde projenin tümünde hazýrlamaya ve harfiyat hesabýnda autocad kullanan biri olarak bu programý tam verimli olarak nasýl kullanabiliriz acilen yardýmlarýnýzý bekliyoruz... Arif ÇÝLÝNGÝROÐLU.. Ýnþ Müh.

evrimd musty06

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 4
« Yantla #7 : 16 Austos 2009, 22:23:11 »
Murat bey, görüntülenme sayýsýna bakýlýrsa bu konuyla ilgilenen baya insan var... Çalýþmalarýnýzý bekliyoruz. Mesela örnek bi proje yapalým......

evrimd ucuzler

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #8 : 22 Mart 2010, 10:40:11 »
murat bey, il özel idare çalýþaný olarak özellikle içme suyu ve kanalizasyon projelerine biraz daha fazla ilgi bekliyorum. Özel idareler bu konuda çok istekliler ve fakat piyasa tamamen çakallarýn elinde. birkaç lisple autocad üzerinden bi þayeler yapan bir sürü niteliði düþük yazýlým var. iþin en acýsý iþi arka planda autocad yaparaken reklemý birkaç autolisp yazan kimseler program yaptýk diyor. ona da lafýmýz yok hadi diyelim ama eksik ve hatalý çözümler, projeye müdahele zorluklarý sýkýntý yaratýyor. sizden beklentimiz pipe konusunda yapýlacak örnek bir çalýþmayla civil 3d nin fonksiyonelliðini baþta idarecilerimiz olmak üzere tüm teknik arkadaþlara gösterebilmek. bu arada bu konuyla ilgili spesifik bir eðitim olursa ilk katýlanlardan olacaðýmý söylemek isterim. iyi çalýþmalar

evrimd erengursoyozdemir

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #9 : 21 Haziran 2010, 13:18:38 »
Merhaba Arkadaþlar

Bende Altyapý projesinde çalýþan bir mühendis olarak,kesinlikle bu alanda bir takým paylaþýmlar içine girmemiz ortak kanaatimizdir sanýrým .Civil diðer programlara göre gerçekten üst noktalarda .Sorun aslýnda bizim Civile adapte olamamamýz.Kesinlikle büyük bir uðraþ ve emek gerekiyor,bunun bilincindeyim.Diðer cad programlarýnda yapabildiklerimizin yanýnda,  fazlasýný Civilde de yapmak için nasýl bir yol izlemeliyiz.Sadece yol çalýþmalarýnda deðilde birazda altyapý ve diðer mühendislik uygulamalarýnda uygulamalarý geniþletirsek ,inanýyorum ki Autocad Civil türkiyede hakettiði ilgiyi görecek.

Bu ivmeyi kazandýracak deðerli arkadaþlara þimdiden teþekkürler.

Ýyi günler dileklerimle
Mizahsýz bir hayat susuz toprak gibidir.

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 21 Haziran 2010, 13:18:38 »