Gnderen Konu: dolgu altý nebati kazýsý  (Okunma says 3179 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd zturkaydin

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
  • Civil Gücü: +0/-0
dolgu altý nebati kazýsý
« : 02 Haziran 2010, 12:58:50 »
Merhaba
Ben birþey sormak istiyorum. Bir tesviye yapmak istiyorum. Tesviyede yarma ve dolgular var. Kübajýný çýkarýyorum. Buraya kadar sorun yok. Yalnýz dolgu yapacaðým yerlerde belirli bir kriter kadar, mesela 25 cm nebeti kazýsý yapmam gerekiyor. Bunun kübajýný nasýl hesaplýyabilirim.
Ýyi çalýþmalar.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: dolgu altý nebati kazýsý
« Yantla #1 : 03 Haziran 2010, 14:30:59 »
Bu iþi Grading'te yapýyorsanýz demek ki grading kriterlerini biliyorsunuz.

Bir kaç basamakta bu iþi yapacaðýz.
1- Create New Criteria 'den dolgu için  Target =Surface olan ve Projection = Fill only 'i seçin sonra bütün feature'ye uygulayýn. Dolgu olan bölümlerin baþ ve sonunu iþaretleyin. örneðin çember içine alýn.
2- Þimdi uyguladýðýnýz gradingi silin.
3- Yeni bir kriter hazýrlayýn.Target=Relative Elevation Slope'u dike yakýn seçin ve relative elevation deðerini -25 seçin.
4- Baþýný sonunu belirlediðiniz dolgu bölgelrine önce bu kriteri sonra ilk oluþturduðumuz kriteri uygulayýn.
5- Geriye kalan kkýsýmlar yarma bölgeleri önlar için 1 'de yaptýðýmýz iþlemi Projection=Cut only seçerek yarma kriteri hazýrlayalým ve uygulayalým.
Ýstediðiniz iþ oldu.

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • leti: 125
  • Civil Gücü: +17/-0
« Yantla #2 : 17 Haziran 2010, 14:15:22 »
Evet. Sorduðunuz Grading tam olarak yukarýda Murat Beyin anlattýðý gibi olur ama burda yarma-dolgu miktarý kümülatif  bulunur. Sen sýyýrma deðerini ayrý kazý-dolguyu ayrý hesaplamak istiyorsan;
Çözüm 2 : Grading Kotun:  102.60  ve sýyýrma deðerin  0.30 olsun
Arazi yüzeyine 102.60 eðrisini çizdireceksin. Nasýl yapýldýðýna ( User contour)BURADAN bakabilirsiniz.

Önce normal Grading inizi yapacaksýnýz. Grading (G) yüzeyiniz oluþacak.
Sonra 102.60 eðrisi ve Grading dolgu tarafýndaki sýnýrlarýndan geçen bir feature oluþturacaksýnýz ki bunun sýnýrlarý sizin Gradinginizin dolgu alanýný göstermiþ olucak. Bu feature un proje kýsmýndaki kotlarý 102.60 dýþýndaki kotlarýný da araziden alýnmýþ olucak. Bu feature dan da bir yüzey oluþturacaksýnýz. B1 yüzeyiniz oluþacak. Bu yüzeyin kopyasýný alarak Raise/Lower Surface ile -0.30 aþaðý düþüreceksin ve B2 yüzeyi diyeceksin.
A ile G yüzeyini volume ettiðinizde de yarma-dolgu miktarýný, B1 ve B2 ile de sýyýrma miktarýný bulacaksýnýz.

« Son Dzenleme: 18 Haziran 2010, 09:00:21 Gnderen: PAÞA »

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #2 : 17 Haziran 2010, 14:15:22 »