Gönderen Konu: Kordinatlara bakarak Datum belirleme  (Okunma sayýsý 3417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdýþý menatwork

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • Ýleti: 2
  • Civil Gücü: +0/-0
  • http://www.civilbirsite.com
Kordinatlara bakarak Datum belirleme
« : 12 Temmuz 2018, 15:59:20 »
Arkadaþlar herkese merhaba,
Bu konu üzerinde bir kaç gün araþtýrma yaptým ama elimde elimde veri olamadýðýndan bir sonuca ulaþamadým. Þimdi sorum þu, elimizdeki kordinatlara bakarak noktanýn hangi datumda olduðunu anlamamýzý saðlayacak iþaret var mýdýr. Yada en azýndan bu kesinlikle Wgs 84 de üretelimemiþtir diyebilecegimiz bir yol. Kýsaca datumdarýn kordinatlarda býraktýðý imza tarzýnda bir þey arýyorum  ;D. Birde elimizde x ve y degeri yazýlmamýþ bir exccell dosyasý olsa bu dosyadan x ve y degerlerini nasýl anlayabiliriz. Teþekkürler :)

Çevrimdýþý Gazi Osman Hançer

• Duyarlý Ãœye
  • **
  • Ýleti: 24
Ynt: Kordinatlara bakarak Datum belirleme
« Yanýtla #1 : 13 Temmuz 2018, 10:58:08 »
kardeþ denemek lazým google eart a atarak lazým. ikisinin arasýnda 150 m cývarý fark var bakarak anlaþýacak birþey deðl

Çevrimdýþý menatwork

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • Ýleti: 2
« Yanýtla #2 : 13 Temmuz 2018, 13:27:15 »
x y belirleme konusunda bir kaç video izledim, eðer kordinat 7 haneli ise yukarý deðer olarak alýyorlar haliyle oda x degeri oluyor. Ama mantýðý nedir anlamadým

Çevrimdýþý Gazi Osman Hançer

• Duyarlý Ãœye
  • **
  • Ýleti: 24
« Yanýtla #3 : 14 Temmuz 2018, 12:46:00 »
ed 50 ve wgs 84 de x degeri 7 haneli y degeri 6 haneli oluyor hep
tabi sebebi var . her zaman y koordinatýna 500000 ekleniyor onun sebebi dilim orta merityeninin hem sagýnda hem solunda deger alýyor ve negatif degerlerle ugraþmamak için. vesaire vesaire
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2018, 12:48:26 Gönderen: Gazi Osman Hançer »

Çevrimdýþý Coppik

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • Ýleti: 1
« Yanýtla #4 : 06 Aralýk 2018, 13:21:19 »
Bakýlarak ayýrt edilebilen koordinatlar imar ya da lokal koordinatlarýdýr. Genelde 100000 li deðerlerle baþlarlar.
Haritacýlýk sisteminde ise Y koordinatý 6 tane X koordinatý 7 hanelidir.
Atýyorum Y:565251,323 X:4262352,122 þeklinde bir koordinatýn önce Dom' unun ne olduðunu bilmek gerekir. DOM' u(Dilim Orta Meridyen) bilinmekte olan bu koordinata ise sadece bakarak koordinat sisteminin Ed50-3° mi Ed50-6° mi yoksa IRTF (WGS84) mü olduðunu bilmek imkansýzdýr. Misal ayný deðere sahip olan bir koordinatýn ed50-6° ile ITRF'i arasýnda yaklaþýk 1,5 km fark vardýr.

Koordinat sistemini çözmenin en olur yolu Önce hangi mevkii ye ait olmayý bilmekle baþlamalýdýr.
Mevkiisi biliniyorsa Dilim Orta meridyenini belirlenmeli, Daha sonra ilgili koordinatlar WGS84 datumunda IRTF-3° lik sistemde google eart e atýlarak noktalarýn ya da varsa ilgili hatlarýn uydu görüntüsü ile olan uyuþumuna bakýlmalýdýr.

Eðer uyuþma mevcut deðilse ayný iþlem Europa1950 Datumunda 3° lik sistemde
Yine uyuþum yoksa Europa 1950 Datumunda 6° lik sistemde Google Eart e atýlarak kontrol edilmelidir.

Eðer bu koordinatlar Türkiye ili dýþýnda ise baþka mevcut datumlar söz konusu olmaktadýr. Ayný iþlemler ilgili bölgede kullanýlan ya da kullanýlmýþ olan datumlara göre uygulanmaya devam edilerek bulunabilir.
Bi nevi deneme yanýlma yöntemi.

AutoCAD Civil 3D

« Yanýtla #4 : 06 Aralýk 2018, 13:21:19 »