Gnderen Konu: Aletten Okuma - Veri Alma  (Okunma says 18407 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd habibtopbas

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 7
  • Civil Gücü: +0/-0
Aletten Okuma - Veri Alma
« : 07 Kasm 2008, 17:33:55 »
Ýyi günler

Civil 3D programýnda aletle alýnan ölçümü civil programýna atýlabileceðini bildirdiniz bu aktarým iþini nasýl yapabilirim acaba açýklayabilirseniz sevinirim.
« Son Dzenleme: 01 Mays 2009, 14:04:44 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
Ynt: Aletten Okuma - Veri Alma
« Yantla #1 : 07 Kasm 2008, 19:35:09 »
BURAYA TIKLAYARAK sorunuzun cevabýný alabilirsiniz..

Öncelikle formatý *.fbk gibi çevirmeniz gerekiyor ve yukarýdaki linkte bu durum anlatýlmýþ. Ancak bu bölüme konu açmadan önce civilbirsite.com adresimizde kýsa bir gezinti yapsaydýnýz, sorunuzun yanýtýný gecikmeden elde edebilirdiniz.

Siz bu þekilde bir deneyin, yapamadýðýnýz bir yer olursa, konu hakkýnda baþka sorularýnýz olursa hemen yanýtlayalým Habib Bey, önemli bir konu bu.
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 21
  • Civil Gücü: +5/-0
« Yantla #2 : 08 Kasm 2008, 10:41:04 »
Erdem Bey bu komut hangi durumda etken oluyor.Sizinde söylediðiniz gibi önemli bir konu.Teþekkürler.

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #3 : 07 Ocak 2009, 12:37:18 »
Erdem Bey ve Murat Bey düzenlediðimiz çizimi alete aktarabilirmiyiz.Temele perde ve kolon köþelerini aplike etmek için.Ben koordinatlarý tek tek elle giriyorum .Buda zaman alýyor.Kulllandýðým alet Leica TC 805.Teþekkürler.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #4 : 08 Ocak 2009, 22:12:05 »
evet yapabiliyorsunuz. daha önce ben yaptım autocad de. şimdi leica aletinizin ve tip bir veri okuduğunu öğrenin. kullanım kitabında yada yardım sitesinde aplikasyon kısmına bakacaksınız.

sonra noktalarınızı dışarı export ediniz.

n.adı  -  x  -  y  -  z

şeklinde export edin. kuvvetle muhtemel bu şekilde aletiniz veriler tanıyacaktır. yanlız topcon 330 da şöle bir durum vardı. noktaların adlarının harf sırasının olmasını istiyordu alet.

daha sonra leica aletinizden  bir aplikasyon işi açın ve bu verileri kullanın. olacaktır.
Akın bey sonuçları ya da sorunları bizle paylaşırsanız çok memnun olurum.

akın bey. geçen sene yapıp arazide kendi uyguladığım yol aplikasyon dosyasını ekte veriyorum. dediğim gibi perde ve kolon köşelerinde nokta oluşturun, export edin, aplikasyon için alete atın, aletten aplikasyon işi seçin.

Kolay gelsin.
« Son Dzenleme: 08 Ocak 2009, 22:19:46 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #5 : 09 Ocak 2009, 13:26:23 »
Erdem bey söylediðiniz gibi çizimde kolon ve perde köþeleri için, "Points" menüsünde "Create Ponints" "Manual" seçeneði ile noktalarý oluþturdum.Yine ayný menüde "Export Points" seçeneði ile masa üstüne txt uzantýlý dosya olarak kaydettim.Leica kendi "GSI" uzantýlý ham data dosyasýný tanýyor."txt" uzantýlý dosyayý "GSI" dosyasýna çevirmek için aletlerle birlikte verilen "LeicaGSI"proðramýný kullanýyoruz.Bu proðramda "Ayarlamalar" bölümünde "GSI Data Tipi":GSI 16,"Koordinat Sýrasý":NYXZ olarak seçilir."Çevir" bölümünde "XYZ>GSI" komutu ile "txt" uzantýlý dosyayý, "GSI" uzantýlý dosyaya çeviririz. Bu dosyayý alete göndermek için; "Leica Geo Office Tools" proðramýný çalýþtýrýp, aletten bilgisayara koordinat transfer iþleminin tam tersini yaparak "GSI" uzantýlý dosyayý seçip, boþ bir iþ dosyasý üzerine kopyalarýz. Bu iþlemi yaptým sorun yok. Ekte hem txt uzantýlý, hemde gsi uzantýlý dosya var.  Verdiðiniz bilgiler için çok teþekkürler.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #6 : 30 Kasm 2009, 21:27:34 »
Harika geri dönüþ.. Emeðinize saðlýk.

evrimd fotanka

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 46
  • Civil Gücü: +4/-0
  • Bir þeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.
« Yantla #7 : 24 ubat 2010, 14:30:31 »
gsi verileri fbk ya çevirmekiçin "Stringer Connect" diye bir program kullanýyorum. bu programda önce rw5 dönüþüm sonra ise fbk ya dönüþüm yapýlabiliyor. ancak Civil3D ye bu verileri import ederken nokta numaralarýný numerik vermek zorunda olduðumuzdan (yani N.1;N.2...P.102 vb. tanýmlanamýyor) hata ile karþýlaþýlýyor. Bu import iþlemi sýrasýnda nokta numaralarýný otomatik verdirip asýl görmek istediðimiz nokta numaralarýný da "nokta adý" olarak tanýmlamanýn kolay bir yolu var mýdýr.
fotanka

evrimd scorpions

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
  • Civil Gücü: +0/-0
« Yantla #8 : 05 Ekim 2010, 15:43:13 »
survey link dc 7.5.5 ile  bilgisayarda mevcut olan (leica)gsi  veya ncn uzantýlý dosyalarý civil3d ye atabilmek istiyorum ama bi türlü olmuyor yardýmcý olursanýz sevinirim iyi çalýþmalar paylaþýmlarýnýz için teþekkürler.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #9 : 13 Ekim 2010, 11:20:05 »
survey link dc 7.5.5 ile  bilgisayarda mevcut olan (leica)gsi  veya ncn uzantýlý dosyalarý civil3d ye atabilmek istiyorum ama bi türlü olmuyor yardýmcý olursanýz sevinirim iyi çalýþmalar paylaþýmlarýnýz için teþekkürler.
ncn için survey link'i kullanmanýza gerek yok forumda ncn dosyasý nasýl import edilir diye bir baþlýk vardý yanlýþ hatýrlamýyorsam. Diðeri için geosystemsin sitesine girin Civil 3D için olan add-on u indirin survey link'ten daha hýzlý sonuç veriyor

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 13 Ekim 2010, 11:20:05 »