Gnderen Konu: 3d soliden yüzey oluþturma  (Okunma says 6940 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd engin_28

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 5
  • Civil Gücü: +0/-0
3d soliden yüzey oluþturma
« : 20 ubat 2013, 17:47:35 »
Arkadaþlar merhaba, elimde 3d solid þeklinde model var bu model yardýmýyla nasýl yüzey oluþturabilirim ?

evrimd huseyin.ozcelik

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 25
Ynt: 3d soliden yüzey oluþturma
« Yantla #1 : 21 ubat 2013, 07:31:55 »
autocad in 3d modeling özelliklerini kullanarak solid olan objeni mesh e dönüþtüre bilirsin mesh type olarakda triangels ý seç daha sonra surface altýnda definition altýnda surface from drawing object ve gelen ekranda 3d faces ý seçip yüzey oluþtura bilirsin benim aklýma gelen bu:)

evrimd huseyin.ozcelik

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #2 : 21 ubat 2013, 07:36:07 »
bu durumda solidin hangi yüzeyini oluþturmak istiyorsan geri kalan yüzeyleri mesh i oluþturduktan sonra temizlemen gerekebilir.

evrimd engin_28

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #3 : 21 ubat 2013, 17:05:28 »
hüseyin bey cevabýnýz için teþekkür ederim. Bahsettiðiniz gibi yaptým fakat modelim biraz karýþýk olduðu için birçok üçgen oluþturuyor ve bunlarýn gereksiz olanlarýný silmek bir hayli zaman alacak gibi daha kolay bir yöntemi yokmudur bu iþin?

evrimd huseyin.ozcelik

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #4 : 22 ubat 2013, 09:55:24 »
Engin bey açýkcasý daha önce uyguladýðým bir durum deðil ama eðer dosyanýz çok büyük deðilse gönderin bir bakayým belki bir yol bulabilirim.

evrimd huseyin.ozcelik

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #5 : 22 ubat 2013, 10:11:45 »
convtosurface komutunu kullandýðýn zaman solidden surface yüzeyi oluþturabilirsin.iþine yararmý bilmem ..

evrimd engin_28

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #6 : 22 ubat 2013, 16:50:29 »
Hüseyin Bey ben convtosurface komutunu denemiþtim ama olmadý. benim istediðim civil 3d surface uygun bir yüzey oluþturmak. Ýlgili dosyayý size göndereyim bi inceleyin anlaþýlmasý açýsýndan daha faydalý olacak sanýrým.Tekrar teþekkür ederim.
http://enginpiltan.com/depo/3D-SOL%C4%B0D-MODEL.rar

evrimd huseyin.ozcelik

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #7 : 23 ubat 2013, 07:44:25 »
engin bey;

Modeli inceledim ama ilk söylediðim yolun dýþýnda baþka bir þey aklýma gelmiyor nitekim ben oluþturdum dediðiniz gibi model biraz aslýna benzemiyor gibi ama bu problem biraz zaman ayýrarak surface altýndaki edit menusunden manual olarak (Swap edge-add line-delete line) komtlarý ile çözülebilir gibi.açýkcasý konunun baþýndan beri yabancý forumlarada bakýyorum ama elle tutulur biþey bulamadým.kolay gelsin.

evrimd huseyin.ozcelik

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #8 : 23 ubat 2013, 07:46:40 »
Konu dýþý;

Bir diðer konu ise modelin kendisi ile ilgili böyle bir kazý düþünülüyorsa eðer bence bir daha düþünsünler çünkü bunu sahada uygulamak çok zor hatta belki zordan da öte:)

evrimd engin_28

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #9 : 23 ubat 2013, 09:08:43 »
Hüseyin bey, çok teþekkür ederim benimde aklýma baþka bir yöntem gelmiyor.kazý þekli olarak projeci arkadaþlar çizdiði gibi arazi þartlarýnda uygulamak zor fakat yapacak bir þey yok iþe baþlandýðýnda revizyonlar olacaktýr...!!
Kolay gelsin...

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 23 ubat 2013, 09:08:43 »