Gnderen Konu: 3d Face yüzeyi oluþturma  (Okunma says 5798 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd hk0681

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 8
  • Civil Gücü: +0/-0
3d Face yüzeyi oluþturma
« : 09 Austos 2017, 09:19:27 »
Selam,

Baþka bir programdan yaratýlan 3d face leri kullanarak bir yüzey oluþturmaya çalýþýyorum.Yüzeyimin üçgenlerinin 3d face ile tam olarak ayný olmasýný istiyorum. Ancak 3d face lerin iç ve dýþ kýsmýnda ekstra üçgenler oluþturuyor. Yüzeyimin üçgenlerinin 3d face ile tam olarak ayný olmasýnýn bir yolu var mý?

Ýyi Çalýþmalar.

evrimd gaziosman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 2
  • http://www.civilbirsite.com
Ynt: 3d Face yüzeyi oluþturma
« Yantla #1 : 09 Austos 2017, 20:34:50 »
Merhaba,
3d faceler 4 köþeli olabiliyor. Onu üçgen modele dönderirken problem olabiliyor . Built ayarlarýn 3d face yi oluþturduðun ayarlarý ayný olmamasýndan örneðin netcad da min üçgen kenarý 5 m iken c3d de 10 m dir . Bide üçgen döndürme ile tek tek ayný konuma getirmeyi dene . Hepsi baþýma geldi

evrimd hasan_demur

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 45
  • Civil Gücü: +1/-0
« Yantla #2 : 25 Mays 2018, 22:39:43 »
Bunun için tek yapman gereken "maintain edges from object" seçeneðini iþaretlemek. Mevcut 3d facelerin dýþýnda oluþan bozuk üçgenleri de ya silersin manuel olarak yada mevcut 3d facelerin dýþ sýnýr oluþturup yüzeninde bunu border olarak eklersin. ( dýþ sýnýr oluþturmak için LINEWORKSHRINKWRAP komutunu çalýþtýrýp 3d face lerini seçmelisin.)

evrimd hk0681

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 8
« Yantla #3 : 05 Haziran 2018, 08:47:03 »
Dosya ektedir.Nasýl düzgün bir yüzey oluþturabilirim.

evrimd wolf_09

• Tam Üye
  • leti: 52
« Yantla #4 : 05 Haziran 2018, 12:13:16 »
bu ucgen model bozuk.farklý bir kac model ustte cakýsmýs
once bunlarý ayýklaman lazým.

evrimd surveyy

• Tam Üye
  • leti: 67
« Yantla #5 : 12 Haziran 2018, 15:37:58 »
3D facelerin dýþýnda sýnýr oluþturmak için kullanýlan LINEWORKSHRINKWRAP komutu çoðu zaman sýnýrýn kayýk oluþmasýna neden oluyor. Facelerin sýnýrýný oluþturmak için biraz daha uðraþtýrýcý olsa da þu yöntemi kullanýyorum: 3D faceleri önce farklý bir çizime alarak "Flatten" autolispi ile kotlarýný sýfýrlýyorum (bu lisp çizimdeki her þeyin kotunu sýfýra indirgiyor), ardýndan "Dýþ Sýnýr" autolispi ile facelerin dýþ sýnýrýný oluþturuyorum (sýnýr içinde oluþan diðer polylinelar silinebilir).
Autolispleri ekte bulabilirsiniz.

evrimd hasan_demur

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 45
« Yantla #6 : 13 Haziran 2018, 12:20:03 »
Surveyy bey paylaþým için teþekkürler. 3D faceleri dediðin gibi farklý bir dosyaya alýp "flatten" komutunu yazarakta objeleri 0 kotuna indirebiliyoruz. Sonradan LINEWORKSHRINKWRAP komutuyla dýþ sýnýrýmýzý polyline olarak elde edebiliriz. Lispi de bir deneyeceðim :)

evrimd surveyy

• Tam Üye
  • leti: 67
« Yantla #7 : 20 Haziran 2018, 16:42:04 »
Çizimde binlerce 3D face olduðunda (örneðin 20 km'lik bir güzergahta) "flatten" komutu ile objelerin sýfýr kotuna indirgenmesi birkaç dakika alýrken autolisp ile kotlarý sýfýrlamak bir kaç saniyede gerçekleþiyor. Bu sürenin bilgisayarýn özelliklerine baðlý olduðunun farkýndayým, ancak daha hýzlý olduðu için bu yöntemi önermiþtim, bunu belirtmem gerekiyordu.

Sonraki adýmda ise haklýsýnýz, "LINEWORKSHRINKWRAP" komutu ile sýnýrý düzgün bir þekilde oluþturabiliyoruz.

Öyleyse iþin özeti önce 3D facelerin kotlarý sýfýrlanacak, sonrasýnda "LINEWORKSHRINKWRAP" komutu ile dýþ sýnýr oluþturulacak.

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #7 : 20 Haziran 2018, 16:42:04 »