Gnderen Konu: 31 Mart 2009 Tarihli GE Görüntüsü ve Elevation Sorunu  (Okunma says 2942 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
gitt36:

GE5 ve C3sd 2010 kullanıyorum.şantiyemizin 31 mart 2009 tarihli google earth görüntüsünü yüzeyini civil 3d ye import ettim ancak import edilen kotlarla gercek kotlar araında cok fark cıktı?bunun nednei ne olabilir?nasıl güveneceğim GE haritasının doğruluguna?Yardımcı olursanız sevinirim
« Son Dzenleme: 05 Mays 2010, 20:17:34 Gnderen: Ýlke ÝÇÖZ »
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
Pek deðerli civil kullanýcýsý.

GE'nin ürettiði koordinatlara sakýn inanmayýn. hatta mümkünse hiçbiryerde kullanmayýn (yatay koordinatlar kullanýlabilir belki ama düþey asla).

Sizin 31 mart 2009 dediðiniz görüntü kim bilir ne zaman alýnmýþtýr. ben diyeyim 2007 siz deyin 2006. hadi onu da geçelim diyeceksiniz ki deðiþiklik olmamýþ... o zaman o benim tez konum derim ben size. çok meþakatli iþ ayýrmak doðru verileri.

Hiç uðraþmayýn derim. Normaldir 10-20m hatalar düþeyde google earth de. Ama türkiye de. bakýn amerikaya. cm lerle çalýþýr earth..

evrimd bunver

• Tam Üye
  • leti: 97
  • Civil Gücü: +2/-2
Ynt: 31 Mart 2009 Tarihli GE Görüntüsü ve Elevation Sorunu
« Yantla #2 : 05 Mays 2010, 22:14:58 »
google earthden koordinatlý surface alabiliyormuyuz? yoksa koordinat sistemi tanýmlý bi dosyanýn içine mi import ediyoruz?

evrimd bunver

• Tam Üye
« Yantla #3 : 05 Mays 2010, 22:20:22 »
ITRF96 ks sitemi tanýmlý dosyanýn içine import etmeyi deneyince çok fazla zaman alýyor hatta sonucu hiç göremedim sizde de böyle bir sorun oluyor mu?

evrimd bunver

• Tam Üye
« Yantla #4 : 06 Mays 2010, 21:19:54 »
c3d yi yönetici olarak baþlatýyodum sanýrým ondan olmuyomuþ þimdi direk atýyor..

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #5 : 13 Mays 2010, 09:03:35 »
Pek deðerli civil kullanýcýsý.

GE'nin ürettiði koordinatlara sakýn inanmayýn. hatta mümkünse hiçbiryerde kullanmayýn (yatay koordinatlar kullanýlabilir belki ama düþey asla).

Sizin 31 mart 2009 dediðiniz görüntü kim bilir ne zaman alýnmýþtýr. ben diyeyim 2007 siz deyin 2006. hadi onu da geçelim diyeceksiniz ki deðiþiklik olmamýþ... o zaman o benim tez konum derim ben size. çok meþakatli iþ ayýrmak doðru verileri.

Hiç uðraþmayýn derim. Normaldir 10-20m hatalar düþeyde google earth de. Ama türkiye de. bakýn amerikaya. cm lerle çalýþýr earth..

Erdem senin projenin sonucu GE için öyle çok iç karartýcý çýkmamýþtý sanýrým, hem GE'nin yüzeyi dediðin gibi direk projenin içinde kullanýzmaz ama bunun için verdiðim bir örnek var; genel olarak boþ abir arazide eðer elinde veri yoksa veri gelene kadar GE'yi kullan bütün tasarýmýný yap kübaj hesabýnýda sonra gerçek yüzey gelince GE'yi kaldýr yeri yeni yüzeyi koy Kýrmýzý kotu düzenle enkesitler tablolar da onunla beraber deðiþsin evet her durum için geçerli deðil ama çoðu yerde bence hayat kurtarabilir.
Ben hep  senin projende kotlarýn farklarýn çýktýðý yerlerin daha çok Davutpaþa'da ki binalardan kaynaklandýðýný düþünmüþümdür.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #6 : 14 Mays 2010, 17:31:29 »
Dediðiniz çok doðru. Yatay koordinatlarda sorun yok. Amma ve lakin, fotogrametrik alým sýrasýnda çok seyrek (ben diyim 50 siz diyin 100m) aralýklarda yükseklik alýndýðý için saçma sapan sonuçlar çýkabiliyor. Siz Murat Bey'in dediði gibi kübaj mübaj hepsini yapýn, sonrasýnda arazi verileriniz gelince o yüzeye göre yaparsýnýz. Hayat kurtulur

:)

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #6 : 14 Mays 2010, 17:31:29 »