Gnderen Konu: Koridordan yüzey oluþturma  (Okunma says 5996 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
  • leti: 137
  • Civil Gücü: +3/-0
Koridordan yüzey oluþturma
« : 10 Ekim 2011, 18:41:28 »
Herkese merhaba. Benim genel anlamda koridordan yüzey oluþturmada sorunum var malesef... Bu yüzden iþ yerinde çok zor durumlarda kalabiliyorum. Koridorum istedðim þekilde oluþuyor fakat hiçbir þekilde istenilen koridor yüzeyi oluþmuyor. Tüm gün uðraþtým fakat iþin içinden çýkamadým arkadaþlar. Polyline dan tip kesit oluþturduðumda kordiorun kendisi istenildiði gibi fakat koridor yüzeyi deðil. Polyline dan tip kesit oluþtururken hata yapýyorumdur diye hazýr kesitleri kullanýyorum fakat gene ayný þey oluyor. Koridor istenildiði gibi fakat yüzeyi deðil. Acayip þekilde isyanlardayým. Nerde hata yapýyor olabilirim ? Yardýmcý olursanýz baya bir mutlu olurum. Ýsteyen arkadaþlar olursa üzerinde çalýþtýðým dosyayý gönderebilirim.  Herkese iyi çalýþmalar.

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 551
  • Civil Gücü: +32/-4
Ynt: Koridordan yüzey oluþturma
« Yantla #1 : 11 Ekim 2011, 09:17:56 »
Kemal bey,
Dosyanýzý gönderirseniz bakabilirim.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #2 : 11 Ekim 2011, 09:49:59 »
Saban bey merhaba , þimdi gönderiyorum her iki konuya ait dosyalarý mail adresinize. Duyarlýlýðýnýz için teþekkürler ederim.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #3 : 12 Ekim 2011, 18:57:01 »
Baþkasýnýn baþýna geldi mi bilmiyorum ama 2011 versiyonu ile oluþturduðum  kesitten  ( Trapez kesit ) koridor yüzeyi sorunlu oluþuyor fakat 2010 versiyonu ile oluþurduðum koridor yüzeyi hemen hemen tertemiz gibi. Böyle sapýkca bir olayla karþýlaþtým.
 Trapez kesiti  basiclane lardan oluþturduðumda gene iyi bir koridor yüzeyi elde etmekteyim fakat channel dan oluþturduðum koridor yüzeyi gene bir tuhaf olmakta. Þimdi diyebilirsiniz terasman yüzeyi oluþturmak için yanlýþ kod seçiyor olabilirsin ama her türlü  kombinasyonlarý yaptým þu iki günde :)) Gene deðiþen birþey olmadý. güzergah kýsa olsa üçgenleri üþenmeyip düzeltmeye yeltencem ama hatýrý sayýlýr bir güzergah var.
 Benim yüzey oluþturmada bildiðim mantýk þu; yüzey oluþtururken hangi katman kodunu kullanacaðýný  civil 3d de belirtmemiz gerekir ve ayný kod isminin taþýyan tüm parçalar yüzey oluþturulurken kullanýlýr. umarým anlatabilmiþimdir. Eksiðim veya hatam varsa belirtin lütfen..
Birde anlamadýðým benden baþka sanýrým buna benzer bir sorunu kimsenin yaþamadýðý :) corridor kýsmýnda açýlmýþ her konu baþlýðýný okudum fakat benzer bir durum bulamadým :)) bir yerde bir yanlýþ yapýyorum sanýrým ama hala bulamadým...hadi hayýrlýsý :))

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 551
  • Civil Gücü: +32/-4
« Yantla #4 : 13 Ekim 2011, 07:49:57 »
Hangi versiyondu hatýrlamýyorum. Kaldýrým için kullandýðýmýz Urban Sidewalk parçasýnda default olarak kalýnlýk 0.10 verilmiþ. Bu haliyle kullanýldýðýnda yüzey doðru oluþmuyordu. Hatta bu sorunu Prota'ya bildirmiþtim. Kalýnlýðý 0.15 yapýnca sorun çözüldü.
Bazen programda buna benzer sýkýntýlar olabiliyor.
Kemal bey'in dosyasýnda arazi modeli oluþtururken üçgen kenar uzunluðu 300 metre ile sýnýrlý. Palyeler bazý yerde arazi ile buluþamýyor. Böylece editorden kesite baktýðýmýzda palye ve düz çizgi olarak iki hat görünüyor. Üçgen kenar sýnýrýný ortadan kaldýrýrsak kesit düzelmiþ olur.
« Son Dzenleme: 13 Ekim 2011, 08:01:29 Gnderen: SABANGULAY »

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #5 : 13 Ekim 2011, 13:53:28 »
Teþekkürler Þaban bey bilgilendirme için :) 

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #6 : 15 Ekim 2011, 15:18:06 »
Þöyle bir konuyu özetlicek olursam arkadaþlar :) Bir takým geliþmeler var açýkcasý. Prota dan Murat bey ve Songül hanýma burdan teþekkürlerimi iletirim :) Öðrendik ki yüzey oluþturken;

1. Kesitlerin datum kodlarýnda çakýþma olmamasýna
2. Polyline dan kesit oluþtururken kesitinizde 90 derecelik kýrýlma noktalarý olmamasýna
3. Güzergahýnýz durumuna göre Frequency deðerine dikkat edilmesi

gerektiðini öðrendik...Bunlar dýþýnda dikkat edilmesi gerken þeyler illaki vardýr.. Diðer arkadaþlarda bu konuyla alakalý eklemelerde bulunursa güzel bir baþlýk olur. Herkese iyi çalýþmalar...

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #7 : 15 Ekim 2011, 15:57:19 »
Ama þöyle bir þey daha var Frequency deðeri ile oynadýðýmda koridor yüzeyinde gözle görülür þekilde iyileþme var. Fakat bu iyileþme kesitimin tüm tip kesitlerinde olmuyor..Mesela kesitimde basiclane, ditch  ve channel tip kesitleri var. Frequency deðeri ile oynadýðýmda koridor yüzeyinde düzelme basiclane ve ditch tip kesitnde oluyor. Hani yüzeye baktýðýnýzda  basiclane ve ditch rahatlýkla anlarsýnýz ama channel yüzeyde çok alakasýz durumda. Bu da ayrý bir olay tabi...

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #7 : 15 Ekim 2011, 15:57:19 »