AutoCAD Civil 3D
AutoCAD CIVIL 3D => Map 3D (GIS) => Konuyu balatan: PAÞA - 01 Haziran 2009, 13:45:34
-
ITRF96 D.O.M:30 ve 3 derecelik olsun. Map/Tools/Define Global Coordinate System Category : Turkey seçip Define diyelim. Code: ITRF96-30-3 dedikten sonra Unýts:Meter Açýklama istediðini yaz. Non Geodetic seç ve Elipsoidi de Geodetic Reference System of 1980 seç. Projection bölümüne geç. Transeverse Mercator ve Easting e de 500 000 yaz. Central meridian a da 30 de.ok ce close la geç. Toolspace/Setting Edit Drawing Setting ve Units and Zone kýsmýnda Turkey ve oluþturduðun ITRF96-30-3 ü seç. Sonra projeni bu dosya içine çaðýr.Publýsh to Google Earth dediðinde cuk diye oturduðunu görüceksin. Sakýn ah. Projeni açýp da ayarlardan bu projeksiyonu seçme.Bi iþe yaramaz. Bi de ayný dilim orta meridyeninde 6 derecelik dilim oluþturmak istiyosan, bunun için de scale reduktion kýsmýna 0.9996 yazman gerektiðini söylememe gerek yok.Google Earte ile paslaþtýðýnda projenin tam oturduðunu görüceksin.
Belki Amerikayý keþfetmedik ama bunlarý çözebilmek için çok uðraþtýk.
-
Bilgi için teþekkür ederim.
-
Uzunca bir süredir çözemediðim ve rahatsýz olduðum bir konuydu.Uzun uðraþlar sonucunda bir noktaya geldik. Þimdi esas ED50 deki projeyi bu oluþturduðumuz ITRF içine alýrken dönüþtürülmesi. Bu sorun da çözülürse Koordinat dönüþüm sorunu tamamen ortadan kalkacak. Benim caným dostum Civil3D bunu da rahatlýkla yapar diye düþünüyorum. Araþtýrmaya devam. Durmak yok.
-
ITRF96 D.O.M:30 ve 3 derecelik olsun. Map/Tools/Define Global Coordinate System Category : Turkey seçip Define diyelim. Code: ITRF96-30-3 dedikten sonra Unýts:Meter Açýklama istediðini yaz. Non Geodetic seç ve Elipsoidi de Geodetic Reference System of 1980 seç. Projection bölümüne geç. Transeverse Mercator ve Easting e de 500 000 yaz. Central meridian a da 30 de.ok ce close la geç. Toolspace/Setting Edit Drawing Setting ve Units and Zone kýsmýnda Turkey ve oluþturduðun ITRF96-30-3 ü seç. Sonra projeni bu dosya içine çaðýr.Publýsh to Google Earth dediðinde cuk diye oturduðunu görüceksin. Sakýn ah. Projeni açýp da ayarlardan bu projeksiyonu seçme.Bi iþe yaramaz. Bi de ayný dilim orta meridyeninde 6 derecelik dilim oluþturmak istiyosan, bunun için de scale reduktion kýsmýna 0.9996 yazman gerektiðini söylememe gerek yok.Google Earte ile paslaþtýðýnda projenin tam oturduðunu görüceksin.
Belki Amerikayý keþfetmedik ama bunlarý çözebilmek için çok uðraþtýk.
süper çalýþma.teþekkürler
-
Baþarmak güzeldir. Paylaþmak da....
-
Baþarmak güzeldir. Paylaþmak da....
Sloganlara dikkat:)
Edit: yemin ederim harika.. tek kelimeyle. harika...
-
Sevgili PAÞA... Öncelikle açýklamalý yazýlarýn için teþekkür ederim...
3D-2008 kullanýyorum... ve bahsettiðiniz iþlem sýrasýnda anlamadýðým bir kýsým var...
Toolspace/Setting Edit Drawing Setting ve Units and Zone kýsmýný 3D 2008 de bulamadým...
Saygýlarýmla...
-
Toolspace aç.Setting kýsmýný týkla.
Dosya adý üzerine gel sað klick yap ordan Edit Drawing Setting seç.
:)
-
Ýnsan nasýl bakar kör oluyor hayret... Teþekkür ederim... Ben habire menülerde aradým durdum... :)
-
Bu arada amacýmý ve ulaþtýðým sonucu da belirteyim... Amacým elimdeki ITRF96 haritayý ED50 yapmak... (Urfa Bölgesi Ýçin)
Bu amaçla açtýðým dosyayý;
UTM Zone 37, Central Meridian 39deg East, Europe 1950 datum ayarladým...
Çaðýrdýðým dosyayý ise;
UTM Zone 37, Central Meridian 39deg East, WGS 1984 datum
Turkey içindeki diðer tüm olasýlýklarý denedim... en yakýn sonucu bu verdi... Hata payý
Delta X = -22.5812, Delta Y = -0.2402
ÇAlýþtýðým pafta ve isteðim pafta 1/5000 ölçekli... Yani mantýken 3 derecelik sisteme göre yapmalýyým... Ancak ITRF için 3 derecelik deðerleri bulamadýðým için her ikisinde de 6 derecelik kullandým... Sonuç hatalý oldu... Bu konuda bir çalýþma yapan oldu mu? Yorumlarýnýzý bekliyorum...
-
Bazen oluyor. Ben de baþka þeylere yoðunlaþtýðýmda basit ve bildiðim þeyleri gözden kaçýrýyorum.
-
Ýþte þu aþamada ordayýz .Zaten sorun da Ed50 ITRF dönüþümü. Araþtýrýyoruz..
-
Turkey baþlýðý altýnda bulunan gruplarý irdelemek istiyorum... Yanýlýyorsam lütfen düzeltin...
Gauss Kruger 3Degree Zone ..... Europe 1950 : Gauss Kruger ED50 3 derecelik
Trans.Mercator Origin .... Europe 1950 : Trans Mercator Origin ED50 3 derecelik
UTM Zone ..., Central Meridian ... East, Europe 1950 datum : UTM ED50 6 derecelik
UTM Zone ..., Central Meridian ... East, WGS 1984 datum : UTM WGS-1984 6 derecelik
Benim gözlemlediðim kadarýyla burada ITRF yok... Ama sanýrým ITRF ile WGS-1984 aynýlar... Ayný zamanda 3 dereceliklerde her ikiside ED50... Ben UTM li WGS-1984 den UTM li ED50 ye dönüþüm yapýnca daha önce bahsettiðim sonucu aldým... Diðerlerini kullandýðýmda çok büyük hatalar oluþtu (anya konya kadar)... Diðer arkadaþlardan da katýlým ve yorum bekliyorum...
-
Evet mevcut 2009.dwt de onlar var. ITRF-3 leri de anlattýðýmýz þekilde oluþturduðumuzda Türkiye için tümü oluþmuþ oluyor. Bu aþama da ister projemizi Google Eart e gönderelim ister Google eart den image import edelim hiçbir sýkýntý yok. Sadece örneðin, ED50-33-3 deki bir projeyi ITRF96-33-3 deki projenin içine alabilmek. Tabii ITRF koordinatlarýyla. Ýþte bu noktada yardým istiyoruz. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaþlar bizimle paylaþýrsa seviniriz. Bu da çözülürse C3D tek baþýna yeter diyoruz.......
-
Gökhan Bey ben bu iþlemi bir türlü yapamadým.Çizim olmasý gereken yerden yaklaþýk 180 m. kayýk çýkýyor.Ekte çizimimi gönderiyorum, sizde bir bakabilirmisiniz.Burasý Gaziosmanpaþa Arnavutköy civarýnda bir yer.Teþekkürler.
-
Ekteki dosyayý göremedim. Bununla ilgili bir video hazýrladýk. Enkýsa zamanda siteye koyacaðýz. Dosyayý gönderin bir bakayým. gokhanergul2004@mynet.com
-
Nedeni sizin projeniz ED50 dir. Yani ya dosya ayarlarý ya da koordinat sistemi birbirinin aynýsý deðil. Ýkisini de ITRF ya da ED50 yapýn. Cuk diye oturduðunu görüceksiniz
-
Merhabalar,
Yapmak istediðiniz iþlemi anladým ama bu istediðinizin sadece dönüþüm iþlemi ile yapýlabileceðini zannetmiyorum. Gerçi þimdi mesaj tarihine bakýyorum da cevap yazmada epey geç kalmýþým heralde.
Burada sizin yapabileceðiniz tek þey helmert ya da affine dönüþümü olacaktýr. Yani elinizde Hem ITRF hem de ED50 koordinatlarýna sahip sabit noktalarýnýzdan elde edeceðiniz dönüþüm parametreleri ile bu iþlemi yapabilirsiniz.
-
ITRF96 Datumu 3 derecelik dilim geniþlik esasýna dayalý GRS80 elipsoidini kullanarak iþlem yapmaktadýr. Yani dönüþtürülmek istenen ITRF96 3 derecelik, dönüþtüðünde olacak olan ED50 3 decelik sistem olacaktýr.
ITRF96 ve ED50 datumlarý arasýnda yaklaþýk 184 metrelik öteleme farký vardýr. ED50 ve ITRF96 Gauss-Krüger (Transversal Mercator) projeksiyonu kullanarak haritalama yaparlar.
UTM (Universal Transversal Mercator) Projeksiyonu ise genel baðlamda 6 derecelik dilim esasýna dayanýr. Türkiye 99 senesine kadar 3 derecelik dilim esasýna dayalý ED50 datumlu Transversal Mercator projeksiyonu kullanmakta iken 99 dan sonra gene 3 derecelik dilim esasýna dayalý GRS80 datumlu Gene transversal Mercator projeksiyonu kullanmaya baþladý. Bunun adýna da ITRF96 dendi. Bu koordinat sistemleri arasýndaki dönüþüm (WGS84-ED50;6Der-3Der...vb) Civil3D üzerinden yapýlabilir. Ancak ITRF sistemindeki koordinatlar henüz yeni yeni üretilme aþamasýnda olduðundan sabit noktalarýn hem ITRF hem de ED50 sistemlerindeki koordinatlarýndan hesaplanacak parametrelerle yapýlmasýnda fayda vardýr.
-
Helmert dönüþümle rahatlýkla çözülüyor zaten. Benim söylemek istediðim þu. Bir dosya açtýk. Datum ayarlarýný da yaptýk. ITRF96 dedik. Sonra bunun üzerinde çalýþtýk. Ya daiçersine dýþarýdan gelen bir dosyayý açtýk ve kayýt ettik. Sonrasýnda bu dosyanýn ayarlarýndan ED50 seçtiðimizde çizimin de dönüþtürülmesini yapmasý gerekiyor. Ya da bize sormasý. Yoksa þüphesiz bölgesel katsayýlar her yerde farklýlýk göstericektir ve en saðlýklý dönüþüm sizin de dediðiniz gibi çalýþýlan bölgelerdeki iki sistemde de koordinatlarý olan ve bölgeye düzgün yayýlmýþ nokta koordinatlarýndan yapýlmasýdýr.
-
Paþa Bey,
Ben yanlýþ anladým heralde.sizin yukarýda sorduðunuz soru ya da çözüm aradýðýnýz þey (Sadece örneðin, ED50-33-3 deki bir projeyi ITRF96-33-3 deki projenin içine alabilmek. Tabii ITRF koordinatlarýyla.) ise;
bunu þöyle halledebiliyoruz sanýrým (umarým gene yanlýþ anlamamýþýmdýr.):
Örneðin ED50 olarak tanýmladýðýmýz projelerden birini açýyoruz. Daha sonra (Civil09) MAP/QUERY/DEFINE QUERY komutu ile açýlan pencerede sað alttaki "Drawings" butonundan ITRF projeyi bulup Attach ediyoruz ve "OK" deyip çýkýyoruz. Sonra "Query Type" altýnda "Location" butonuna basýp çýkan pencerede "Baundary Type" ý ALL seçip seçip OK diyoruz. Bu iþlemleri yaptýktan sonra "Query Mode" Sütunu aktik oluyor. Burada "Preview-Draw-Report" seçeneklerinden "DRAW" olaný seçtikten sonra EXECUTE QUERY iye týklayýnca ITRF projemizi açýk olan ED50 Projemizin üzerine atmýþ olmasý lazým.
-
Merhabalar, yukarda anlatýlan iþlemleri Civil 3D 2010 da yaptým. Fakat Publish to Google Earth yapmaya çalýþtým, hiç bir iþlem yapmadý. Google erath açýkken de denedim yine olmadý. Yardýmcý olabilirmisiniz.
Teþekkürler.
-
Tuncer Bey,
Projenizi GE de yayýmlamak için sadece projenize ait koordinat sistemini tanýmlamanýz yeterli olacaktýr. Daha sonra "Publish to Google Earth" Google Earth üzerinde gerçek yerine oturmasý gerekiyor. Toolspace / settings / çiziminizin adý sað týk / edit drawing settings yolu ile koordinat sisteminizi tanýmladý iseniz problem olamamalý diye düþünüyorum.
-
Tüm ayarlarý yaptým, en yazdýðýnýz iþlemide yaptým, Publish to Google Earth ü týklayýnca hiçbir iþlem yapmýyor, kendi menüsünü bile açmýyor. Uyarý falanda vermiyor. Bilgisayarý kilitleme gibi bir olay da olmuyor.
-
Sitenin Map3D / Videolar bölümünden videosunu izleyebilirsin. Sonra tekrar deneyin.
-
gökhan bey;
bende c3d 2010 yüklü olduðundan map menüsü yok..
dolayýsýyla map>tools>define global coordinate system e ulaþamýyorum..
buna nasýl ulaþabilirim??
-
Sað altta Çalýþma yüzeyi bölümünden Tool-based Geospatial bölümüne geçin. Setup sekmesinin altýnda Define Global Coordinate System... den ulaþabilirsiniz.
-
þaban bey teþekkürler application menu deki (köþedeki C harfi) satýra yazýnca da çýkýyor..
iyi çalýþmalar...
-
naçizane bilgi aktarmak isterim ed-50 ve ýtrf arasýndaki dönüþüm parametresi bir program kabiliyeti ile çözülemez hücresel dönüþüm parametreleri arazide elde edilmiþ en az 5 nokta yardýmý ile elde edilebilir
-
simdi heyelan risk alanlarýnýn belirlenmesi kaya düþmesi muhtemel alanlarýn belirlenmesi deprem risk alanlarýnýn belirlenmesi sel risk alanlarýnýn belirlenmesi gibi afetlerle ilgili bir bilgi sistemi oluþturacaksak bununiçin 3d de kullanacaksak hangi modüller gerekli olur sizce
mesela söylediðim afet senaryolarý için 3d yi gerektirmesi jeolojik yönden gerektirebilir. jeoloji müh araziye gidiyo bakýyo kayaç türüne falan filanýna ona göre imar planýna esas jeolojik jeoteknik etüd raporu onaylanmasý için kontrol ediyo alanýaslýnda 3d gerekmeyebilirde o zamn afet senaryolrý için hangi modüller gerekli olabilir? Yardýmcý olursanýz sevinirim
-
Paþa bey konuyu çok güzel açýklamþýsýnýz teþekkür ederim.
Ama ben bir türlü beceremedim.
Civil3D 2011 kullanýyorum, iþlemlerin sonunda Cannot add coordinate system to dictionary mesajý vererek koordinat sistemini yaratmýyor.
Acaba neden kaynaklanabilir.
Bende baþka bir makinada Civil3D 2008 var orada normal olarak koordinat sistemini yaratýyor.
Teþekkür ederim.
-
Civil 3D logosunun üzerine sað klik yapýp yönetici olarak çalýþtýr seçeneðini deneyin.
Kolay Gelsin.
-
Eðer tekrar ayný sorun varsa, Kullanýcý hesabý denetim ayarlarýný sýfýr yapýn.
-
Proðramý yönetici olarak çalýþtýrdýðýmda, problem çözüldü. Ýstediðim koordinat sistemini yarattým. Ancak bu kez baþka bir sorun çýktý, coðrafi koordinatlar benim istediðim yer deðil. Þimdi nerede hata yaptým acabanýn cevaplarýna bakýyorum. Ama yardýmlarýnýza teþekkürler, devamýný halletmeye çalýþacaðým.
-
Sýkmayýn canýnýzý, çýkýn bir kahve için, daha sonra sakin kafaya bakýn. Kesin bulursunuz.
Yine de bulamazsanýz, yükleyin buraya bakalým hep beraber.
-
Konuyu çözdüm çözmesine de aklýma yatmadý.
Þöyle ki ;
Define Global Coordinate System komutunu bilen arkadaþlarýn anlattýðý gibi yaptýðýmda nokta çok farklý bir coðrafi koordinatta çýkýyor. Ama deðerleri deðiþtirerek doðru sonuca ulaþtým.
Sizlerin anlattýðý ve benim girdiðim deðerler þöyle :
General sekmesi aynen, bir problem yok.
Projection sekmesinde Origin Latitude deðeri videoda sýfýr giriliyor ama Civil 3D 2011 de default olarak 90 geliyor ve aynen býrakmak gerekiyor.
Gelelim Central meridian denen problemli noktaya, burada benim dilim orta meridyenim 30, ama ben ancak 60 girersem doðru çýkýyor.
Nasýl oluyor da oluyor anlamadým.
Ekli dosyada tek bir cogo point var, bana bu lazým zaten, Ýstanbul Ambarlý Limanlarýnda bir Fener yeri ITRF koordinatý 388 278.823 ve 4 536 708.283 olup Coðrafi koordinatlarýnýn da 40°57'27.21" N, 28°40'22.77"E olmasý gerekiyor. Google Earth de bu koordinatý doðruluyor.
30 yerine 60 veriyorsak acaba biryerlerde eksi deðer mi var bilemiyorum.
Saygýlar...
-
False Easting için +500000 deðeri yazmýyor olabilir misiniz?
-
Hayýr onu da 500000 yaptým. Girdiðim bilgiler ekran görüntüsü ekli jpg dedir.
-
origin latitude neden 90?
-
bu arada çaýþtýðýnýz yer nerede?
-
Origin Latitude 0 girildiðinde nokta dünyanýn baþka bir yerinde çýkýyor. Bu default getirdiðine göre bir sebebi olmalý.
Çalýþtýðým yer Ýstanbul Ambarlý Limanlarý.
-
Bilemedim ama baþka bir nane var. Kolay çözülebilir birþeydir. Bakmak lazým.
-
civil 3D 2012 de ITRF 96 koordinat sistemini nasýl oluþturabiliceðimiz hakkýnda bilgisi olan war mý ??
-
arkadaþlar koordinat sistemi oluþturmak istediðimde ekte göreceðiniz þekilde ileti almaktayým. Bir türlü çözemedim. Yardýmcý olursanýz sevinirim.
-
Kullanıcı hesabı denetim ayarını sıfıra getirin.
yada;
Civil 3D logosunun üzerine sağ klik yapıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini deneyin.
Kolay Gelsin.
-
Teþekkürler Þaban bey. Ýyi çalýþmalar.
-
itrf 96 6' google eart atýyorum yanlýz scale reduction 0.9996 yapamýyorum sonrada kendiliðinden 1 oluyor. benim görüntü kayýklýk oluyor önceden yapmýþtým ama þimdi bir tülü yapamýyorum yardýmlarýný bekliyorum
-
ITRF Koordinat sistemi yaratmayý Civil 3D 2014 de yapamadým. Yapabilen var mý acaba. Define Global Coordinate System komutundan sonra deðiþik bir sayfa geliyor, çözemedim.
-
http://www.youtube.com/watch?v=RJGzZyoIiZI
-
Bu çözüm oldu. Teþekkür ederim.
-
Yusuf Bey, viedodaki þekilde koordinat sistemini oluþturdum fakat oluþturduðum koordinat sistemini kullanamýyorum. Edit drawing settings dediðimde oluþturduðum sistem gözükmüyor. Bu neden kaynaklanýyor bir fikriniz var mý acaba?
-
Bir de þunu deneyin: MAPCASSIGN yazýn gelen pencerede görünecektir. Oluþturduðunuz koordinat sistemini seçip Assign dediðinizde sanýyorum olacaktýr.
-
Evet þimdi geldi teþekkürler..
Konuyla biraz alakasýz olucak ama itrf96 koordinat sisteminde yatay mesafelere getirilecek olan mesafe düzeltmesini biliyor musunuz?
Civil 3D de dayalý poligon hesabý yapmaya çalýþýyorum
-
Çok deðerli Hüdai Þahin abimin hazýrladýðý ve kullandýðýmýz kenar düzeltmesi formüllü excel ektedir.
-
Çok teþekkürler Ümit Bey.
-
Hüdai Bey Leica TS09 için yazmýþ, diðer aletlerde farklýlýk gösterir mi acaba? Biz TS06 ve TCR 1203 kullanýyoruz.
-
yok farketmez
-
ITRF96 Datumu 3 derecelik dilim geniþlik esasýna dayalý GRS80 elipsoidini kullanarak iþlem yapmaktadýr. Yani dönüþtürülmek istenen ITRF96 3 derecelik, dönüþtüðünde olacak olan ED50 3 decelik sistem olacaktýr.
ITRF96 ve ED50 datumlarý arasýnda yaklaþýk 184 metrelik öteleme farký vardýr. ED50 ve ITRF96 Gauss-Krüger (Transversal Mercator) projeksiyonu kullanarak haritalama yaparlar.
UTM (Universal Transversal Mercator) Projeksiyonu ise genel baðlamda 6 derecelik dilim esasýna dayanýr. Türkiye 99 senesine kadar 3 derecelik dilim esasýna dayalý ED50 datumlu Transversal Mercator projeksiyonu kullanmakta iken 99 dan sonra gene 3 derecelik dilim esasýna dayalý GRS80 datumlu Gene transversal Mercator projeksiyonu kullanmaya baþladý. Bunun adýna da ITRF96 dendi. Bu koordinat sistemleri arasýndaki dönüþüm (WGS84-ED50;6Der-3Der...vb) Civil3D üzerinden yapýlabilir. Ancak ITRF sistemindeki koordinatlar henüz yeni yeni üretilme aþamasýnda olduðundan sabit noktalarýn hem ITRF hem de ED50 sistemlerindeki koordinatlarýndan hesaplanacak parametrelerle yapýlmasýnda fayda vardýr.
Hocam çok iyi bilgi vermiþiniz. Saðol. Biz öðrenci olduðumuz için ITRF96 6 derece varmý/oluyormu. Türkiye de kullanýlýyormu?
ITRF96 6 derece Civil 3d oluþturmak için parametleri nelerdir? Bir örnek ile anlatabilirseniz sevinirim.
-
6 derece civil de var yanlýþ hatýrlamýyorsam. sadece 3 derece yok ülkemiz için.
-
6 derece civil de var yanlýþ hatýrlamýyorsam. sadece 3 derece yok ülkemiz için.
Saðol Hocam,
Ama civil 3D koordinatýn adýný söyleyebilirmisiniz?
Veya Utm Wgs-1984 ?
-
evet o olmalý. istanbul için 35n olan.
-
evet o olmalý. istanbul için 35n olan.
Saðol hocam hýzlý cevabýndan dolayý.
Civil 3d 3 tane Code var.
1. UTM84-35N
2. UTM84-37N
3. UTM84-38N
Türkiye için bana eksik geldi?
-
36 eksik. evet. üretebilirsiniz kopyalayýp.
deðiþtirmek için civil i açmadan önce yönetici olarak çalýþtýr yapýnýz.
-
36 eksik. evet. üretebilirsiniz kopyalayýp.
deðiþtirmek için civil i açmadan önce yönetici olarak çalýþtýr yapýnýz.
Nasýl Hocam yani 36 nýn parametleri nedir?
Ayrýca Civil 3d Türkiye için olan tüm koordinatlarýn resmini eke koydum. Bir baksanýz size zahmet belki vardýr ben fark edemedim.
-
35i kopyalayýp dilim orta meridyeni deðerini deðiþtirin.
-
Hocam tek 1 tane aþaðýdaki Codlu korrdinat var civil 3d:
TURK84-36N
Açýklamasý:
UTM Zone 36, Central Meridian 33deg East, WGS 1984 datum
-
35i kopyalayýp dilim orta meridyeni deðerini deðiþtirin.
Hocam dediðiniz gibi kopyalayýp deðiþtirmeye baþladýðýmda
Speciyf Common Parameters sayfasýnda
minimum longtude: 23.25
maximum lantude: 30.75
minimum latitude: -8.4
maximum latitude: 90
yazýyor.
Yukarýdaki parametlere ne yazacaðým?
-
Merhabalar,
Autocad Civil 2015 kullanýyorum. itrf96 için video anlatýmlý bir örnek bulunmakta ancak koordinat düzelmini oluþturduktan sonra bir yerde baðlanýp kalýyorum. Amacým yapmýþ olduðum çizimi itrf96 dan ed50 ye çevirmek fakat bunu bir türlü yapamýyorum. Konuyla ilgili olarak bir önerisi olan varsa sevinirim. GPS cihazlarý bunu yaparken bu program bunu nasýl yapabilir onu merak ediyorum.
-
Merhaba,
ITRF 96 datumundaki projeyi ayný datumda dem dosyasý olarak programdan çekmek istiyorum bu yüzden aþaðýdaki özellikteki gibi bir koordýnat sistemi tanýmlamak istiyorum ama ekteki gibi "code name" de uyarý alýyorum. Yardýmcý olabilir misiniz?
Datum:Itrf 96
ellipsoýd : GRS80
Projectýon:UTM DOM:30 3 Derece
-
Daha önce "ITRF96-30-3" isimli code, koordinat sistemi kütüphanenizde var, bu yüzden kabul etmiyor. Farklý bir isim verin, olacaktýr.
-
ED 50 koordinat sisteminde türkiye için hangisini kullanabiliyoruz