Gnderen Konu: ITRF96 Dilime ve Dilim Orta Meridyenine Göre Koordinat Sistemi Oluþturma  (Okunma says 118100 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • leti: 125
  • Civil Gücü: +17/-0
ITRF96 D.O.M:30 ve 3 derecelik olsun.   Map/Tools/Define Global Coordinate System Category : Turkey seçip Define diyelim. Code: ITRF96-30-3 dedikten sonra Unýts:Meter  Açýklama istediðini yaz. Non Geodetic seç ve Elipsoidi de Geodetic Reference System of 1980 seç. Projection bölümüne geç. Transeverse Mercator ve Easting e de 500 000 yaz. Central meridian a da 30 de.ok ce close la geç. Toolspace/Setting  Edit Drawing Setting ve Units and Zone kýsmýnda Turkey ve oluþturduðun ITRF96-30-3 ü seç. Sonra projeni bu dosya içine çaðýr.Publýsh to Google Earth dediðinde cuk diye oturduðunu görüceksin. Sakýn ah. Projeni açýp da ayarlardan bu projeksiyonu seçme.Bi iþe yaramaz. Bi de ayný dilim orta meridyeninde 6 derecelik dilim oluþturmak istiyosan, bunun için de scale reduktion kýsmýna  0.9996 yazman gerektiðini söylememe gerek yok.Google Earte ile paslaþtýðýnda projenin tam oturduðunu görüceksin.
Belki Amerikayý keþfetmedik ama bunlarý çözebilmek için çok uðraþtýk.

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 551
  • Civil Gücü: +32/-4
Bilgi için teþekkür ederim.

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Uzunca bir süredir çözemediðim ve rahatsýz olduðum bir konuydu.Uzun uðraþlar sonucunda bir noktaya geldik. Þimdi esas ED50 deki projeyi bu oluþturduðumuz ITRF içine alýrken dönüþtürülmesi. Bu sorun da çözülürse Koordinat dönüþüm sorunu tamamen ortadan kalkacak. Benim caným dostum Civil3D bunu da rahatlýkla yapar diye düþünüyorum. Araþtýrmaya devam. Durmak yok.

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
ITRF96 D.O.M:30 ve 3 derecelik olsun.   Map/Tools/Define Global Coordinate System Category : Turkey seçip Define diyelim. Code: ITRF96-30-3 dedikten sonra Unýts:Meter  Açýklama istediðini yaz. Non Geodetic seç ve Elipsoidi de Geodetic Reference System of 1980 seç. Projection bölümüne geç. Transeverse Mercator ve Easting e de 500 000 yaz. Central meridian a da 30 de.ok ce close la geç. Toolspace/Setting  Edit Drawing Setting ve Units and Zone kýsmýnda Turkey ve oluþturduðun ITRF96-30-3 ü seç. Sonra projeni bu dosya içine çaðýr.Publýsh to Google Earth dediðinde cuk diye oturduðunu görüceksin. Sakýn ah. Projeni açýp da ayarlardan bu projeksiyonu seçme.Bi iþe yaramaz. Bi de ayný dilim orta meridyeninde 6 derecelik dilim oluþturmak istiyosan, bunun için de scale reduktion kýsmýna  0.9996 yazman gerektiðini söylememe gerek yok.Google Earte ile paslaþtýðýnda projenin tam oturduðunu görüceksin.
Belki Amerikayý keþfetmedik ama bunlarý çözebilmek için çok uðraþtýk.

süper çalýþma.teþekkürler
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Baþarmak güzeldir. Paylaþmak da....

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Baþarmak güzeldir. Paylaþmak da....
Sloganlara dikkat:)

Edit: yemin ederim harika.. tek kelimeyle. harika...
« Son Dzenleme: 08 Haziran 2009, 23:26:18 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd sebde

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 5
  • Civil Gücü: +0/-0
Sevgili PAÞA... Öncelikle açýklamalý yazýlarýn için teþekkür ederim...

3D-2008 kullanýyorum... ve bahsettiðiniz iþlem sýrasýnda anlamadýðým bir kýsým var...

Toolspace/Setting  Edit Drawing Setting ve Units and Zone kýsmýný 3D 2008 de bulamadým...

Saygýlarýmla...

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Toolspace aç.Setting kýsmýný týkla.
Dosya adý üzerine gel sað klick yap ordan Edit Drawing Setting seç.
:)

evrimd sebde

• Yeni Katýlýmcý
  • *
Ýnsan nasýl bakar kör oluyor hayret... Teþekkür ederim... Ben habire menülerde aradým durdum... :)

evrimd sebde

• Yeni Katýlýmcý
  • *
Bu arada amacýmý ve ulaþtýðým sonucu da belirteyim... Amacým elimdeki ITRF96 haritayý ED50 yapmak... (Urfa Bölgesi Ýçin)

Bu amaçla açtýðým dosyayý;
UTM Zone 37, Central Meridian 39deg East, Europe 1950 datum ayarladým...

Çaðýrdýðým dosyayý ise;
UTM Zone 37, Central Meridian 39deg East, WGS 1984 datum

Turkey içindeki diðer tüm olasýlýklarý denedim... en yakýn sonucu bu verdi... Hata payý

Delta X = -22.5812,  Delta Y = -0.2402

ÇAlýþtýðým pafta ve isteðim pafta 1/5000 ölçekli... Yani mantýken 3 derecelik sisteme göre yapmalýyým... Ancak ITRF için 3 derecelik deðerleri bulamadýðým için her ikisinde de 6 derecelik kullandým... Sonuç hatalý oldu... Bu konuda bir çalýþma yapan oldu mu? Yorumlarýnýzý bekliyorum...

AutoCAD Civil 3D