Gnderen Konu: ITRF96 Dilime ve Dilim Orta Meridyenine Göre Koordinat Sistemi Oluþturma  (Okunma says 118081 defa)

0 ye ve 2 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • leti: 125
  • Civil Gücü: +17/-0
Bazen oluyor. Ben de baþka þeylere yoðunlaþtýðýmda basit ve bildiðim þeyleri gözden kaçýrýyorum.

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Ýþte þu aþamada ordayýz .Zaten sorun da Ed50 ITRF dönüþümü. Araþtýrýyoruz..

evrimd sebde

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 5
  • Civil Gücü: +0/-0
Turkey baþlýðý altýnda bulunan gruplarý irdelemek istiyorum... Yanýlýyorsam lütfen düzeltin...

Gauss Kruger 3Degree Zone ..... Europe 1950   : Gauss Kruger ED50 3 derecelik

Trans.Mercator Origin .... Europe 1950 : Trans Mercator Origin ED50 3 derecelik

UTM Zone ..., Central Meridian ... East, Europe 1950 datum : UTM ED50 6 derecelik

UTM Zone ..., Central Meridian ... East, WGS 1984 datum : UTM WGS-1984 6 derecelik

Benim gözlemlediðim kadarýyla burada ITRF yok... Ama sanýrým ITRF ile WGS-1984 aynýlar...  Ayný zamanda 3 dereceliklerde her ikiside ED50... Ben UTM li WGS-1984 den UTM li ED50 ye dönüþüm yapýnca daha önce bahsettiðim sonucu aldým... Diðerlerini kullandýðýmda çok büyük hatalar oluþtu (anya konya kadar)... Diðer arkadaþlardan da katýlým ve yorum bekliyorum...

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Evet mevcut 2009.dwt de onlar var. ITRF-3 leri de anlattýðýmýz þekilde oluþturduðumuzda Türkiye için tümü oluþmuþ oluyor. Bu aþama da ister projemizi Google Eart e gönderelim ister Google eart den image import edelim hiçbir sýkýntý yok. Sadece örneðin,  ED50-33-3 deki bir projeyi ITRF96-33-3 deki projenin içine alabilmek. Tabii ITRF koordinatlarýyla. Ýþte bu noktada yardým istiyoruz. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaþlar bizimle paylaþýrsa seviniriz. Bu da çözülürse C3D tek baþýna yeter diyoruz.......

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 21
  • Civil Gücü: +5/-0
Gökhan Bey ben bu iþlemi bir türlü yapamadým.Çizim olmasý gereken yerden yaklaþýk 180 m. kayýk çýkýyor.Ekte çizimimi gönderiyorum, sizde bir bakabilirmisiniz.Burasý Gaziosmanpaþa Arnavutköy civarýnda bir yer.Teþekkürler.

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Ekteki dosyayý göremedim. Bununla ilgili bir video hazýrladýk. Enkýsa zamanda siteye koyacaðýz. Dosyayý gönderin bir bakayým. gokhanergul2004@mynet.com     

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Nedeni sizin projeniz ED50 dir. Yani ya dosya ayarlarý ya da koordinat sistemi birbirinin aynýsý deðil. Ýkisini de ITRF ya da ED50 yapýn. Cuk diye oturduðunu görüceksiniz

evrimd fotanka

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 46
  • Civil Gücü: +4/-0
  • Bir þeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.
Merhabalar,
 Yapmak istediðiniz iþlemi anladým ama bu istediðinizin sadece dönüþüm iþlemi ile yapýlabileceðini zannetmiyorum. Gerçi þimdi mesaj tarihine bakýyorum da cevap yazmada epey geç kalmýþým heralde.

Burada sizin yapabileceðiniz tek þey helmert ya da affine dönüþümü olacaktýr. Yani elinizde Hem ITRF hem de ED50 koordinatlarýna sahip sabit noktalarýnýzdan elde edeceðiniz dönüþüm parametreleri ile bu iþlemi yapabilirsiniz.
fotanka

evrimd fotanka

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 46
  • Civil Gücü: +4/-0
  • Bir þeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.
ITRF96 Datumu 3 derecelik dilim geniþlik esasýna dayalý GRS80 elipsoidini kullanarak iþlem yapmaktadýr. Yani dönüþtürülmek istenen ITRF96 3 derecelik, dönüþtüðünde olacak olan ED50 3 decelik sistem olacaktýr.
ITRF96 ve ED50 datumlarý arasýnda yaklaþýk 184 metrelik öteleme farký vardýr. ED50 ve ITRF96 Gauss-Krüger (Transversal Mercator) projeksiyonu kullanarak haritalama yaparlar.
UTM (Universal Transversal Mercator) Projeksiyonu ise genel baðlamda 6 derecelik dilim esasýna dayanýr. Türkiye 99 senesine kadar 3 derecelik dilim esasýna dayalý ED50 datumlu Transversal Mercator projeksiyonu kullanmakta iken 99 dan sonra gene 3 derecelik dilim esasýna dayalý GRS80 datumlu Gene transversal Mercator projeksiyonu kullanmaya baþladý. Bunun adýna da ITRF96 dendi. Bu koordinat sistemleri arasýndaki dönüþüm (WGS84-ED50;6Der-3Der...vb) Civil3D üzerinden yapýlabilir. Ancak ITRF sistemindeki koordinatlar henüz yeni yeni üretilme aþamasýnda olduðundan sabit noktalarýn hem ITRF hem de ED50 sistemlerindeki koordinatlarýndan hesaplanacak parametrelerle yapýlmasýnda fayda vardýr.
fotanka

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
Helmert dönüþümle rahatlýkla çözülüyor zaten. Benim söylemek istediðim þu. Bir dosya açtýk. Datum ayarlarýný da yaptýk. ITRF96 dedik. Sonra bunun üzerinde çalýþtýk. Ya daiçersine dýþarýdan gelen bir dosyayý açtýk ve kayýt ettik. Sonrasýnda bu dosyanýn ayarlarýndan ED50 seçtiðimizde çizimin de dönüþtürülmesini yapmasý gerekiyor. Ya da bize sormasý. Yoksa þüphesiz bölgesel katsayýlar her yerde farklýlýk göstericektir ve en saðlýklý dönüþüm sizin de dediðiniz gibi çalýþýlan bölgelerdeki iki sistemde de koordinatlarý olan ve bölgeye düzgün yayýlmýþ nokta koordinatlarýndan yapýlmasýdýr.

AutoCAD Civil 3D