Gnderen Konu: Poligon Hesabýyla Ýlgili  (Okunma says 11926 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd MBatman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 14
  • Civil Gücü: +0/-0
Poligon Hesabýyla Ýlgili
« : 16 Mart 2009, 16:01:20 »
Arkadaþlar herkese merhaba
Benim problemim þu:DENGELEME adlý bir eðitim sunumu indirdim netten(tabii Murat Beyin sayesinde :)  )Bu poligon hesabýyla ilgili bir sunumdu ve videoda nasýl gösteriliyorsa ayný þekilde yaptým.Ama gel gelelim ayný güzergahý netcad te de yaptýrdým ve inanýlmaz farklar çýktý arkadaþlar.Bu farklar onlarca metre yani cm de deðil.Neden olabilir bu acaba bir yerde hata mý yapýyorum.Bilgisi olan arkadaþlar yardýmcý olabilirlerse çok sevinirim.Yaptýðým hesabý elle de yaptým sonuç ayný.
« Son Dzenleme: 30 Nisan 2009, 18:25:13 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: poligon hesabýyla ilgili
« Yantla #1 : 16 Mart 2009, 17:43:46 »
Arkadaþlar herkese merhaba
Benim problemim þu:DENGELEME adlý bir eðitim sunumu indirdim netten(tabii Murat Beyin sayesinde :)  )Bu poligon hesabýyla ilgili bir sunumdu ve videoda nasýl gösteriliyorsa ayný þekilde yaptým.Ama gel gelelim ayný güzergahý netcad te de yaptýrdým ve inanýlmaz farklar çýktý arkadaþlar.Bu farklar onlarca metre yani cm de deðil.Neden olabilir bu acaba bir yerde hata mý yapýyorum.Bilgisi olan arkadaþlar yardýmcý olabilirlerse çok sevinirim.Yaptýðým hesabý elle de yaptým sonuç ayný.

O videoyu buraya koyup koymamayý çok düþündüm.Ýlk olarak inþaatforumu sitesinde yayýnlamýþtým, ve dökümanýn sahibi Akýn Bey orda bir hata yaptýðýmý söyledi bu yüzden çýkan sonuçta yanlýþçýktý.Hatayý burada Akýn Bey daha güzel bir þekilde açýklayacaktýr.
Gelelim videoyu oraya koyma sebebime sadece fazladan veri girdiðimden dolayý oluþan hatanýn iþin yapýlýþýný göstermeme engel olmadýðýný düþündüm.Ordan mühendislik açýsýndan bir hata yapýyorum ama programda yapýlacak olan þeylerin sýralamasý oradaki gibi olacak.
Affýnýza sýðýnýp videoyu oradan kaldýrmýyorum yine yararlý olacaðýný düþünüyorum.
Hata içinde kusura bakmayýn.
Görüþmek üzere

evrimd MBatman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #2 : 16 Mart 2009, 17:49:15 »
Cevabýnýz için teþekkür ederim Murat Bey :) En kýsa zamanda Akýn Beyin cevabýný bekliyoruz.
Murat Batman

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 21
  • Civil Gücü: +5/-0
« Yantla #3 : 20 Mart 2009, 09:05:49 »
Murat Bey verdiðiniz bilgiler ve türkçe videolar için çok teþekkür ederim.Sayenizde civil 3D 'de uzun bir yol aldým.
Son videonuz dengeleme (poligon) hesabýnda ufak bir ayrýntý dikkatimi çekti.
Travers bölümünde kýrýlma açýlarý ve kenarlarý girerken,1002 de ölçülen açý(176.3179) iken kenar olarak 1002 ile 1 arasýdaki (206.772) girilmelidir.
Ayrýca son olarak 1003 ölçülen açý(314.4795) girilirken kenar bölümünü boþ geçeriz.
Böylece hesp doðru çýkmaktadýr.
Yinede çok güzel bir çalýþma olmuþ.Teþekkür ederim.Akýn Baþkurt

evrimd MBatman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #4 : 20 Mart 2009, 13:42:38 »
Akýn Bey çok teþekkür ederim

evrimd MBatman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #5 : 21 Mart 2009, 16:56:05 »
Murat,Erdem ve Akýn beylere merhabalar.Daha önce takýldýðým poligon hesabýný yaptým ama gene de ufak da olsa bazý problemler var yani ikna olamadýðým bazý konular var.Þöyle örnek vereyim:Ara noktalardan 1 numaralý noktanýn koordinatlarýný ben þu þekilde buldum  y=396566.28 x=4565137.15 ama c3d de 396566.513 ve 4565137.144...Ayný þekile diðer noktalarda da bu farklar çýkýyor.Noktalar arasýnda 60-70 cm lik farklar çýkýyor.Bunun sebebi ne olabilir?Teþekkür ederim.

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 21
  • Civil Gücü: +5/-0
« Yantla #6 : 24 Mart 2009, 15:24:43 »
Murat,Erdem ve Akýn beylere merhabalar.Daha önce takýldýðým poligon hesabýný yaptým ama gene de ufak da olsa bazý problemler var yani ikna olamadýðým bazý konular var.Þöyle örnek vereyim:Ara noktalardan 1 numaralý noktanýn koordinatlarýný ben þu þekilde buldum  y=396566.28 x=4565137.15 ama c3d de 396566.513 ve 4565137.144...Ayný þekile diðer noktalarda da bu farklar çýkýyor.Noktalar arasýnda 60-70 cm lik farklar çýkýyor.Bunun sebebi ne olabilir?Teþekkür ederim.
Senin mesajýndan sonra poligon hesabýný tekrar çözdüm sonuç deðiþmedi.Ayný sonucu netcad ve 880 dede buldum.Hesabý yaparken atladýðýn bir yer olabilir.Ekte civil 3d hesap sonucunu veriyorum.

evrimd MBatman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #7 : 24 Mart 2009, 15:30:27 »
Ýlginize teþekkür ederim Akýn Bey.Bu verdiðiniz sonuçlara göre netcad teki hesap doðru.Bu da demek oluyor ki ben bu civil 3d yi biraz daha karýþtýrmalýyým :) Çözecem bu programý abi çözecem yoksa uyumak bana haram :)

evrimd MBatman

• Yeni Katýlýmcý
  • *
Ynt: poligon hesabıyla ilgili
« Yantla #8 : 24 Mart 2009, 15:35:35 »
Akın Bey bir soru sormak istiyorum.Hesabı netcad te yaparken HESAP KENARLARINI SEÇ seçeneğinde ölçülen yatay açıları mı kullanıyorsunuz yoksa gauss krüger kenarlarını mı?

Admin: Murat Bey, bu tip sorularınızı Akın Bey'e özel mesaj atarak sorarsanız daha hızlı yanıt alırsınız.
« Son Dzenleme: 30 Nisan 2009, 18:24:52 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd kazdal_53

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 15
Ynt: Poligon Hesabýyla Ýlgili
« Yantla #9 : 09 Austos 2010, 13:42:10 »
eðitim videosuna nasýl ulasabilirim arakadaþlar poligon hesabý ile ilgili olana "DENEME "

AutoCAD Civil 3D

Ynt: Poligon Hesabýyla Ýlgili
« Yantla #9 : 09 Austos 2010, 13:42:10 »