Koordinatlar, bir noktanýn belirli bir referans sisteminde konumunu tanýmlayan doðrusal ve açýsal büyüklüklerdir.
Bir koordinat sistemini tanýmlamak için:
-Baþlangýç noktasýný (origin) -Dönüklüðünü (orientation) -Birimini (units) tanýmlamak gerekir.
Datum parametreleri deyince de elipsoidi ve elipsoidin yer üzerinde oturtulmasý (Baþlangýç noktasý ve dönüklükleri) ile anlaþýlmalýdýr.
ITRF belirli yýllarda güncelleþtirildiðinden, ITRF kýsaltmasý günümüzde ITRFyy þeklinde yazýlmaktadýr. Buradaki “yy” ilgili yýlýn son iki hanesini ifade etmektedir.
Google Earth Wgs84 e göre çalýþýr.
WGS-84 sistemi ile ITRF sistemi arasýndaki iliþkiyi belirlemek ve WGS-84 sisteminin doðruluðunu artýrmak için 24 IGS ve 10 DoD noktasýnda yapýlan eþzamanlý GPS ölçüleri ile;
8 IGS noktasýnýn ITRF91 koordinatlarý sabit alýnarak DoD noktalarýnýn koordinatlarý yeniden hesaplanmýþtýr.
ITRF91’e göre hesaplanmýþ WGS-84 koordinatlarý yaklaþýk 10 cm doðrulukla belirlenmiþtir.
Daha sonralarý WGS-84 sistemini iyileþtirmek amacýyla ayný iþlemler tekrarlanmýþ ve 11 IGS noktasýnýn ITRF94 koordinatý sabit alýnarak elde edilen çözümlerle belirlenen referans sistemine WGS-84 (G873) adý verilmiþtir.
873 üncü GPS haftasý 29 Eylül 1996 tarihine karþýlýk gelmekte olup, bu tarih elde edilen sonuçlarýn yörünge hesaplamalarýna dahil edildiði zamaný ifade etmektedir.
Bu þekilde elde edilen doðruluk tüm koordinat bileþenlerinde +- 5 cm olup bu da ITRF94 ile WGS-84 (G873)’ün çok iyi bir uyum saðladýðýný göstermektedir.
ITRF96 da bu deðerler cm in altýna düþmüþtür. Dolyýsý ile Wgs84 il ITRF96 arasýndaki fark Google Earh için ihmal edilebilir.
3 boyutlu kartezyen koordinatlarla yapýlan hesaplamalarda, iki datum arasýndaki iliþki 7-parametreli (üç kayýklýk, üç dönüklük ve bir ölçek) benzerlik dönüþümü ile kurulmaktadýr. Bu dönüþüme Helmert Dönüþümü, 3 boyutlu konform dönüþüm yada 3 boyutlu benzerlik dönüþümü isimleri de verilmektedir.
Söz konusu dönüþüm uygulanmadan önce, jeodezik koordinatlar ECEF koordinatlarýna dönüþtürülmeli, daha sonra benzerlik dönüþümü uygulanmalýdýr.
Sonuç olarak her bölge için hesaplanmýþ dönüþüm parametreleri ile Civil3D de tanýmlayacaðýmýz koordinat sistemi ile ancak Google Earth de doðru yerine gider. Ancak artýk yakýn zamanda kadastronun da ITRF sistemine tamamen geçileceði ve CORS ile de çalýþmalarýn hzýlandýðý düþünüldüðünde ED50'nin tarihte kalacaðý ve ITRF in tamamen oturacaðý aþikardýr.
Özet; Jeoit ve Elipsoit → Yeri modellemek için
Datum → Modeli ölçmek için
Koordinat Sistemleri → Model üzerinde konum belirlemek için
Harita Projeksiyonlarý → Modelin 3 boyuttan 2 boyuta geçiþi için kullanýlýrlar.
Saygýlarýmla;