Gnderen Konu: DEM (Digital Elevation Model)  (Okunma says 3889 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd tugceunlu

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 17
  • Civil Gücü: +5/-0
DEM (Digital Elevation Model)
« : 18 Kasm 2008, 13:41:28 »
Merhabalar.!
Sayýn Erdem Bey ve Murat Bey,ellerinize emeðinize saðlýk efendim :)Pek güzel bir site olmuþ..Týrtýklýorum her þeyi :)
Þimdi benim þöyle bir sualim var;bir bölgenin DEM i gerekmekte bana,Google Earth den yüzeyimi,vs oluþturdum.DEM e export ederken,seçeneklerimi iþaretledim,orada grid space 1 iken export ettim,kolaycacýk oluþturdu,bu DEM e baðlandým lakin benim istediðim grid bir yüzey deðil,normal bir katý model denkliðinde biþiy istiorum.Average seçeneðini seçtiðimde ise,makina çatlýor,yaparmýþ gibi oluor ama yapmýor..Map 3D de DEM dosyasýnýn makyajýný falan yapýcam,daha evvel kolay yüzeylerde çok kez denedim,çok da þýk DEM dosyalarý oluþturmuþ idim..Hata niçin oluor olabilir.?(Ýstediðim DEM dosyasý,Help menüsündeki tutorial daki örnek cinsinden)
Teþekkür ederim.!
Ýþlerinizde kolaylýklar..
En kýsa sürede görüþmek ümidiyle :)
Hoþçakalýn.!

Tuðçe ÜNLÜ
« Son Dzenleme: 30 Nisan 2009, 18:43:00 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: DEM.!
« Yantla #1 : 18 Kasm 2008, 14:36:40 »
Merhabalar.!
Sayýn Erdem Bey ve Murat Bey,ellerinize emeðinize saðlýk efendim :)Pek güzel bir site olmuþ..Týrtýklýorum her þeyi :)
Þimdi benim þöyle bir sualim var;bir bölgenin DEM i gerekmekte bana,Google Earth den yüzeyimi,vs oluþturdum.DEM e export ederken,seçeneklerimi iþaretledim,orada grid space 1 iken export ettim,kolaycacýk oluþturdu,bu DEM e baðlandým lakin benim istediðim grid bir yüzey deðil,normal bir katý model denkliðinde biþiy istiorum.Average seçeneðini seçtiðimde ise,makina çatlýor,yaparmýþ gibi oluor ama yapmýor..Map 3D de DEM dosyasýnýn makyajýný falan yapýcam,daha evvel kolay yüzeylerde çok kez denedim,çok da þýk DEM dosyalarý oluþturmuþ idim..Hata niçin oluor olabilir.?(Ýstediðim DEM dosyasý,Help menüsündeki tutorial daki örnek cinsinden)
Teþekkür ederim.!
Ýþlerinizde kolaylýklar..
En kýsa sürede görüþmek ümidiyle :)
Hoþçakalýn.!

Tuðçe ÜNLÜ
Merhaba Tuðce Haným
DEM(Digital Elevation Model)ler TIN yüzeylerden farklý olarak Delaunay metoduna göre deðil verilen belirli grid aralýklarýna göre belirlenirler.Bu yüzden siz hangi seçeneði seçerseniz seçin elde edeceðiniz bir DEM ise grid bir yüzeydir.Katý model olmayacaktýr.
Ama sizinde iyi bildiðiniz ve söylediðiniz gibi defalarca tecrübe ettiðiniz gibi Map 3D'de DEM'lerden çok güzel kabartmalý görüntüler elde ederiz.Ama bu katý yüzey olduðundan deðil DEM'in kendi özelliðindendir.
Yani kýsacasý Average seçeneði size katý model için bir þey sunmaz ,Average ve Sample Surface at Grid Point seçenekleri yüzeyi oluþturuken kotlarýn neye göre belirleneceðini seçtiðiniz opsiyonlar.
Bence yüzeyinizi Export To DEM le dýþarý atarken SAmple Surface At Grid Point seçeneðini seçin ve böyle export edin.Biraz zaman almasý lazým aslýnda kolayca oluþmamasý lazým.Neyse oluþturun ve MAP 3Dnin içinde rengi daha çok range'e bölün .
Alelacele yazým umarým yardýmcý olabilmiþimdir.Bu arada güzel sözleriniz için teþekkürler Katkýlarýnýzý bekliyoruz 

evrimd tugceunlu

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 17
  • Civil Gücü: +5/-0
« Yantla #2 : 18 Kasm 2008, 15:49:50 »
Çok teþekkür ediyorum..Þimdi hallettim.!
Yaþasýn Autodesk Kardeþliði :)

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #2 : 18 Kasm 2008, 15:49:50 »