Gnderen Konu: Basic Side Slope Cut Ditch  (Okunma says 6874 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Basic Side Slope Cut Ditch
« : 05 Austos 2009, 14:10:35 »

Tool pallettes'de Basic'in içindedir. Basic bölümündeki tek þev tanýmý yapýlabilen tip kesit parçasýdýr. Sevdiðim bir kardeþimizdir o ayrý konu.

Þimdi bunun helpine aþaðýdaki gibi bir bakýþ atarsak SA(Subassembly)'nýn kazý(cut) ve dolgu(fill) durumu için ayrý çalýþtýðýný görürüz.Burada dolgu durumunda söylenecek çok fazlabir þey yok sonuçta tek þevle aþaðý inecek bize baþka bir opsiyon tanýnmamýþ.
Ama kazý durumunda kýrmýzý oklarla gösterdiðim foreslope,bottom ve backslope width(geniþlik) deðerlerini deðiþtirerek farklý opsiyonlar elde edebilirim.

Örneðin bana sanýrým bizim forumda þöyle bir soru gelmiþti sadece kazý ve dolgu tek þev istiyorum diye. Ben bunu yapmak istediðimde bu SA'yý kullanýyorum gidiyorum  foreslope,bottom ve backslope width(geniþlik) deðerlerini "0" yapýyorum al sana iki durum içinde tek þevli bir çözüm.(Not: aman dikkat örneðin foreslope width deðerini 0 yapacaksýnýz foreslope slope deðerini deðil)
Baþka bir örnek ise iki þevin kesiþtiði tek bir hendek istiyorsanýz bottom ve backslope width deðerlerini "0" layýn olsun.

Bu arada sadece kazýda bir bölgeniz varsa ve yüzeyi bulmasýn ben hendekleri kullanacaðým dereseniz SA'yý yerleþtirirken Daylight Link = Omit Link seçin-Kýrmýzý Dörtgen- (Bu tabi tam olarak niçin lazým olur tahmin yapamýyorum bu konuda bir fikri olanlara açýðým)

Bir de yukardaki resimde yeþil dörtgen içinde gördüðümüz bölümde  þevin  yüzeyle kesiþtiði noktada pahlý bir çözüm için Rounding Option= Circular veya Parabolic seçebiliyoruz buna göre aþaðýdada oluþacak pahýn uzunluðu veya yarýçapýný belirleyebiliyoruz.(Bunun bazý iþlerde istendiðini biliyorum)

AutoCAD Civil 3D

Basic Side Slope Cut Ditch
« : 05 Austos 2009, 14:10:35 »