Gönderen Konu: Dönüþüm Parametreleri  (Okunma sayýsý 6856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdýþý 3don QuIJote

• Tam Ãœye
  • Ýleti: 137
  • Civil Gücü: +3/-0
Dönüþüm Parametreleri
« : 20 Þubat 2012, 15:44:34 »
Arkadaþlar merhaba. Datum dönüþümü yaparken dönüþüm parametrelerini girebilme imkaným var mý acaba ?

Çevrimdýþý umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Ãœye
  • Ýleti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
Ynt: Dönüþüm Parametreleri
« Yanýtla #1 : 20 Þubat 2012, 17:33:59 »
dönüþüm parapetreleri dediðin þey her iki sistemdeki ortak noktalarýn koordinatlarýysa eðer; map/tools/rubber sheet diye biþey var.
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdýþý 3don QuIJote

• Tam Ãœye
« Yanýtla #2 : 20 Þubat 2012, 18:27:57 »
Ortak nokta koordinatlarý deðil. ED50-WGS84 datumlarý arasýnda dönüþüm iþlemi sýrasýnda kullanýlan deðerler.

Bir de aklýma gelmiþken sorayým;  map modülü altýndaki rubber sheet in raster design daki rubber sheet den ve ader sheet den farký nedir acaba ?

Çevrimdýþý umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Ãœye
  • Ýleti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
« Yanýtla #3 : 20 Þubat 2012, 19:10:29 »
dns dosyasý deðilmi bu?
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdýþý 3don QuIJote

• Tam Ãœye
« Yanýtla #4 : 21 Þubat 2012, 15:58:30 »
Dostum dns dosyasý hakkýnda bilgim yok açýkcasý. Biraz bilgi verirsen sevinirim. Parametre ile ilgili olarak ilave söyleyebileceðim þey ise; dönüklük, öteleme ve ölçek parametreleridir. Bu deðerler her iki sistemdeki ortak noktalarýn koordinatlarý yardýmýyla bulunur. Dönüþüm için gerekli olan deðerlerdir. Herhangi bir koordinat deðildir.  

« Son Düzenleme: 21 Þubat 2012, 16:07:59 Gönderen: 3don QuIJote »

Çevrimdýþý 3don QuIJote

• Tam Ãœye
« Yanýtla #5 : 21 Þubat 2012, 16:04:54 »
Aslýnda elimde helmert dönüþüm ile ilgili lisp var Sayýsal Grafikten aldýðým. Bunun iþimi göreceðini düþünüyorum. Belki de yanýlýyorum ? Fakat kullanamýyorum, yarýsýnda civil donup kalýyor.

Çevrimdýþý 3don QuIJote

• Tam Ãœye
« Yanýtla #6 : 27 Mart 2012, 09:03:17 »
Aslýnda Civil3d den bu konuda yapmasýný umduðum þey þu, Netcad deki gibi parametre dosyalarýný yükleyip, o deðerlere göre dönüþüm iþlemini yapmasý. Þimdiye kadar yapmýþ olduðum derecelik ve datum dönüþümlerinde pek bir sorun ile karþýlaþmadým. Tabi hiç dönüþüm yapmadýðý veya yapamadýðý çalýþmalarým da oldu.

Uzun lafýn kýsasý; böyle bir þeyi yapamamasý ihtimalini kabullenemiyorum. Muhakkak vardýr diye düþünüyorum. Bu konuda ilerleme kaydeden hiç mi bir insan evladý yok :)

AutoCAD Civil 3D

« Yanýtla #6 : 27 Mart 2012, 09:03:17 »