merhaba,
Öncelikle deðerli katkýlarýnýz ve öncülünüz için asýl ben teþekkür ediyorum. ayrýca Civil gücü için de teþekkürler
harita mühendisi olarak nacizane tavsiylerimi sizlerle paylaþmak isterim. GPS ile RTK alým yaparak check etmek iyi bir fikir tabiyki. Açýkçasý bunun doðruluðunu bende merakla bekliyeceðim ve elimden gelen testleri yapýp ben de burada paylaþacaðým tabiyki.
Gelelim test konularýna:
1. Elde edilen sayýsal veriyi 1/25000 lik pafta ile test edilebilinir.
2. Google earth'ten elde edilen verinin tutarlýlýðý ölçek deðiþince ne derece deðiþiyor ona da bakýlmalýdýr. Yani; Küçük bir alanla iligili veri, onu da içine alan daha büyük bir alana ait verinin ötüþmesi ne derece saðýklý olduðu irdelenmelidir.
3. 1/25000 likle olan iliþkisi, civil 3d yada diðer netcad tarzý programlarla yükseklik eðrilerinin üretilmesiyle ötüþmesi test edilmelidir.
4. Olasý bir yükseklik farkýnda, farkýn her konum için ayný olup olmadýðý kontrol edilmelidir.
Tüm bu sonuçlar neticesinde 1/25000'likler sayýsal olarak elde edilmiþ olur ki bu da bir çok iþlerde harikalar yaratýr.
Bu maddelerin testinde ben de elimden geleni yapacaðýma inanabilirsiniz.
Saygýlarýmla,