Gnderen Konu: Polyline'dan Tipkesit Oluþtururken Problem  (Okunma says 5533 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
  • leti: 137
  • Civil Gücü: +3/-0
Polyline'dan Tipkesit Oluþtururken Problem
« : 01 Ekim 2011, 16:41:04 »
Erdem bey, ben polyline dan tip kesit oluþturdum. Point, link ve shape için kod atamalarýný yaptým. Koridor istediðim gibi oluþtu fakat koridordan surface oluþturmak istediðimde kesitin dýþ yüzeyine ait linklere uygun þekilde yüzey oluþmamakta. Sanýrým linklere kod eklerken bir hata yapýyorum diye düþünüyorum ama bir türlü iþin içinden çýkamadým. Yardýmcý olursanýz sevinirim. Ýyi çalýþmalar.
« Son Dzenleme: 01 Ekim 2011, 20:06:13 Gnderen: E.Erdem ÖZLÜ »

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
Ynt: Polyline'dan Tipkesit Oluþtururken Problem
« Yantla #1 : 01 Ekim 2011, 20:09:55 »
Sorunun ne olduðunu anlayabiliyorum. Benim de çok kez baþýma geldi ve kendimce bir yol buldum.
Point Code kýsýmlarýný Top/Datum falan diye giriyorsundur zaten.
Bu tamam.

Ancak Shape Code tanýmlamadan önce çizdiðin tipkesitteki "line" olan kýsýmlara da code ata.
Yani onlara da Datum ya da Top de. En son shape code tanýmla.

Dönüþ yaparsan sevinirim.
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #2 : 01 Ekim 2011, 23:04:26 »
Erdem bey cevabýnýz için teþekkür ederim. Sizin de bahsettiðiniz gibi Point, Link ve Shape sýrasýný takip ederek kod ekliyorum. Artý Point veya Link kodlarýný ekledikten sonra teker teker bakýyorum da ponit te veya link e. Kodlarýn eklenip eklenmediðinden emin olmak için. Ama söylediðinizden farklý olarak söyle yapýyorum; Point e kod eklerken kod olarak sýralý isim giriyorum. Yani P1, P2, P3.... gibi ?  Link e kod eklerken kesitimin dýþ hattýna Datum, iç kýsmýna Top diyorum. Belki bu aþamada bir hatam olabilir diye düþünüyorum ? Ve en son olarak da sizin de söylediðiniz gibi Shape kodu ekliyorum. Yani belirtmiþ olduðunuz sýrayý takip ediyorum ama istediðim gibi yüzey oluþmuyor malesef. Çözümü þuan  için kod dan ziyade üçgenlemede arýyorum. Umarým bir geliþme olur. Eksiðim veya hatam varsa bildirirseniz sevinirim Erdem bey. Ýyi çalýþmalar.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #3 : 01 Ekim 2011, 23:06:28 »
Bu arada yeni topic olarak açýlmýþ sorun, bunun için teþekkür eder; hatam için de özür dilerim. Tekrardan iyi çalýþmalar.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #4 : 01 Ekim 2011, 23:14:06 »
Bak sen yine p1,p2.. ekle kodlarýna ama onlara Virgülden sonra datum Top da eklemeyi unutma. Belki koridor oluþtururken birþey atlarsýn o yüzden söylüyorum.

Bi video ister bu konu, yarýn iþim olmazsa bi bakarým.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #5 : 02 Ekim 2011, 00:04:39 »
Erdem bey video olursa çok iyi olur. Umarým yarýn vaktiniz olur.  Dediðinz þekilde Point lere kod eklerken P1,Datum gibisinden kod atamasý yapacaðým. Umarým düzelir...

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #6 : 02 Ekim 2011, 00:28:43 »
Sonuçta sen koridor yüzeyi oluþturuken linklerinden atýyorum bottom links > datum seçiyorsun. Mantýk budur yani.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #7 : 05 Ekim 2011, 17:51:10 »
Erdem bey dediðiniz þekilde de kod atamasý yaptým fakat herhangi bir geliþme olmadý malesef. Bottom link leri seçmeme raðmen birþey deðiþmedi. Videonuzu ümitle bekliyorum açýkcasý. Ýyi çalýþmalar...

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #8 : 10 Ekim 2011, 15:39:03 »
Arkadaþlar  bu konuyla ilgili çözümü olan hiç kimse yok mu acaba ? Bazý durumlarda noktalar arasýnda üçgenleri manuel düzenledðimde yüzeyde deðiþmeler oluyor. Bunun dýþýnda; doðru þekilde kod atamalarýný kesite yapmama raðmen direk oluþmasý gereken yüzey oluþmuyor. Bilgisi olan varsa yardýmcý olsun lütfen. Ýyi çalýþmalar.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #9 : 10 Ekim 2011, 23:11:32 »
Valla iki haftadýr hafta sonlarý bile mesaideyim inan ilk iþim buna bakmak olacak bitince çilem :(

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 10 Ekim 2011, 23:11:32 »