Gnderen Konu: Örnek tip kesit deki hata nerede? Datum doðru gitmiyor  (Okunma says 5455 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd ekoneo

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 42
  • Civil Gücü: +0/-0
Hazýrladýðým tip kesit de birden fazla subassembly kullandým. Bu çoklu subassemblyler malzeme metrajýnda sorun oluþturmadý. Ayný koda sahip bütün alanlar toplanarak kübajý yapýyor civil 3d. Malzeme metrajý doðru fakat kazý dolgu yanlþ çýkýyor çünkü datum çizgisi doðru gitmiyor. Aþaðýdaki linkten tip kesite ulaþabilirsiniz. Datum çizgisi doðru baþlýyor sonra yukarda baþka datum çizgisine sahip subassemblye sapýyor. Bahsettiðim yukardaki datumu kodlu linklerin dikkate alýnmamasý için ne yapabilirim. Kalýnlýklarý sýfýr girdim son katmanýn ama yinede olmadý. Yardýmcý olursanýz sevinirim. Þimdiden çok teþekkürler.
Link:
http://www.ekoneo.net/tOrnekTipK.rar

...
...

evrimd tatari81

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
Ynt: Örnek tip kesit deki hata nerede? Datum doðru gitmiyor
« Yantla #1 : 18 Ocak 2010, 21:49:01 »
Feature lines la ilgili olabilir mi acaba?

evrimd dilek

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 12
  • Civil Gücü: +1/-0
« Yantla #2 : 19 Ocak 2010, 09:21:40 »
CORRÝDORNUZDA TERASMANIN YÜZEYÝNÝ OLUÞTURUKEN OVERHANG CORECCETÝON KISMINI BOTTOM LÝNK SEÇMELÝSÝNÝZ BU ÞEKÝLDE UMARUM ÇÖZÜLÜÜR.(KIRMIZI KOT ÝÇÝN DE TOP LÝNK)

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 551
  • Civil Gücü: +32/-4
« Yantla #3 : 19 Ocak 2010, 15:14:50 »
Tip kesitinizin alt kýsmýndan eksenden baþlamak üzere Generic altýnda bulunan LinkWidth And Slope parçasýný kullanarak hatla çevirin. Daha sonra yüzey tanýtma bölümüne geldiðinizde datumu seçin böylece tip kesitin altýndan dolaþan terasman yüzeyi oluþacaktýr.
« Son Dzenleme: 19 Ocak 2010, 15:17:20 Gnderen: SABANGULAY »

evrimd ekoneo

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #4 : 19 Ocak 2010, 16:00:41 »
Dilek Haným ve Þaban Bey;
Sizlere teþekkür ederim. Þaban Bey sizin önerdiðiniz yöntem güzel bir yöntem. Fakat ona gerek kalmadan çözümü varmý diye merak ediyordum. Dilek Hanýmýn bahsettiði iþlemi yaptým ve gerçekten kesitin altýndan geçen terasman oluþtu. Fakat o yöntemde de eðimli tip kesit parçalarýnýn yüzeyinden deðilde dik bir þekilde üstteki tip kesit parçasýnýn altýna ulaþmakta. Bir resim ekledim bununla ilgili. Þaban Bey sizin yönteminizde bu problem olmayacak sanýrým. Acaba bir tip kesiti bir polyline a uzatmak istediðimizde target olarak gösterdiðimizde tip kesit nasýl geniþler? Çok parçalý tip kesitin hangi parçasý geniþler? Bu bahsettiðiniz linkleri ozaman o targete uzatabilir miyiz?

Çok teþekkür ederim. Kaç gündür kafa patlatýyorum nerden nerden diye :)

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #5 : 19 Ocak 2010, 17:10:36 »
Yol güzergahýndaki geniþlemelerde target kýsmýný kullanarak, tip kesitimizdeki parçayý belirlediðimiz hatta kadar uzatabiliriz. Sizin kullandýðýnýz her parça bu yöntemle uzatýlabilir. Tip kesitinizin özellikleri bölümünde kullandýðýnýz parçalarýn tümü görünür. Bunlarýn hangisi saðda hangisi solda olduðunu karýþtýrmamak için Assembly Properties den Construction sekmesinin altýnda bulunan parça adlarý tek tek seçilir ve yanýna sað veya sol diye yazýlýr.hatta parçalarý istediðiniz gibi numaralandýrabilirsiniz. Çünkü sizin tip kesitinizde örnk: sol tarafta ayný parçadan 5 tane var. Bunlarý target bölümünde ayýrmanýz için bu tanýmlama size gerekli olacak. Hangi parçanýn nereye uzamasýný istiyorsanýz o hattý polyline yapýp target bölümünde o hattý seçin. 
Umarým bu anlatým iþinize yarar.
Ýyi çalýþmalar.

evrimd ekoneo

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #6 : 19 Ocak 2010, 17:41:36 »
Çok teþekkür ederim. Anlattýðýnýza bakýlýrsa kafamdaki soru iþaretlerini yok edecek kadar detaylý bir kullaným mevcut. Tip kesit sorunumu tamamen çözdükten sonra bu target iþine gireceðim. Ozaman bu dediklerinize uyarak problem yaþamayacaðýmý düþünüyorum. Yaþarsam size tekrar danýþacaðým.. Yardýmlarýnýz için þimdiden çok teþekkürler.

evrimd centilmen08

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 6
« Yantla #7 : 28 Ocak 2010, 16:21:32 »
Hazýr olan kesit tipini mevcut olan dosyadan yeni çalýþtýðým dosyaya nasýl kopyalayabilirim.

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #8 : 28 Ocak 2010, 18:36:49 »
Copy komutu ile tip kesiti seçtikten sonra, Edit menüsü altýndaki "Paste to original coordinates" komutu ile diðer dosyaya kopyalayýn.

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 29 Ocak 2010, 08:46:57 »