Gnderen Konu: daylight özelliði  (Okunma says 6941 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd ozlem

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
  • Civil Gücü: +0/-0
daylight özelliði
« : 09 Kasm 2008, 19:34:30 »
Merhaba, corridor yöntemiyle kanal kazýsý yapýyorum. Tip kesit olarak Daylight bench seçeneðini kullanýyorum, 10 m 2:1 eðimle git araziyi bulamazsan 4 m palye at diyorum. Ama daha sonra kesitleri oluþturduðumda görüyorum ki bazý yerlerde 10 m þevle gittikten sonra araziyi bulmasýna az kalmýþken, ben 10 m ile sýnýrladýðým için palye atýyor. Þöyle birþey yapýlabilirmi : yine 10 m verdiðim eðimle gitsin ama mesela 11,5 m ye kadar araziyi bulabiliyorsa orada palye atmasýn direkt araziyle buluþsun. Max. cut height 11,5 dersem birkaç þevli yerlerde tüm þev yüksekliklerini 11,5 alýyor ama ben istiyorumki alttaki þevler 10 m olsun, eðer en üstte yüzeyle mesela 11 m de buluþuyorsa orada palye atmasýn yüzeyle buluþsun. Böyle bir seçenek olabileceðini düþünüyorum ama bir türlü bulamadým.. Teþekkürler.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: daylight özelliði
« Yantla #1 : 10 Kasm 2008, 17:37:44 »
Merhaba, corridor yöntemiyle kanal kazýsý yapýyorum. Tip kesit olarak Daylight bench seçeneðini kullanýyorum, 10 m 2:1 eðimle git araziyi bulamazsan 4 m palye at diyorum. Ama daha sonra kesitleri oluþturduðumda görüyorum ki bazý yerlerde 10 m þevle gittikten sonra araziyi bulmasýna az kalmýþken, ben 10 m ile sýnýrladýðým için palye atýyor. Þöyle birþey yapýlabilirmi : yine 10 m verdiðim eðimle gitsin ama mesela 11,5 m ye kadar araziyi bulabiliyorsa orada palye atmasýn direkt araziyle buluþsun. Max. cut height 11,5 dersem birkaç þevli yerlerde tüm þev yüksekliklerini 11,5 alýyor ama ben istiyorumki alttaki þevler 10 m olsun, eðer en üstte yüzeyle mesela 11 m de buluþuyorsa orada palye atmasýn yüzeyle buluþsun. Böyle bir seçenek olabileceðini düþünüyorum ama bir türlü bulamadým.. Teþekkürler.
Özlem Haným yine güzel bir soru
Bu sorduðunuz durum için mevcut tip kesit parçalarýný çok da fazla kurcalamadým ama sanýrým daylight bench'de bu olmuyor.Ama Autodesk kullanýcýlarýna subscription center'da yeni tip kesit parçalarýný (subassemblies) yayýnlýyorlar bunlardan biri olan Conditionalcutorfill'le istediðiniz þeyin yapýldýðýný düþünüyorum.Helpinin printscreenini yolluyorum siz de bir bakýn.
« Son Dzenleme: 10 Kasm 2008, 17:46:07 Gnderen: murat »

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
« Yantla #2 : 10 Kasm 2008, 17:44:59 »
2.sayfa

evrimd melkul

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 7
  • Civil Gücü: +0/-0
daylight özelliði
« Yantla #3 : 20 Aralk 2008, 22:00:03 »
Merhaba Murat Bey

Ben YTÜ de jeodezi ve fotogrametri bölümünde okuyorum yol ve proje dersinde yönergede verilen þartlara göre yarma hendeði þev eðimi 3/1 yarma þevi 1/1 yarma hendeði geniþliði 0.75 metre, dolgu þevide 3/2 olacaktýr. Ayrýca kýrmýzý kot siyah kotun 4 metre üzerinde isede palye atmam gerekmektedir. Bunu acaba hangi daylight modelinden yapabilirim.

Teþekkürler

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
« Yantla #4 : 24 Aralk 2008, 10:56:19 »
Merhaba Murat Bey

Ben YTÜ de jeodezi ve fotogrametri bölümünde okuyorum yol ve proje dersinde yönergede verilen þartlara göre yarma hendeði þev eðimi 3/1 yarma þevi 1/1 yarma hendeði geniþliði 0.75 metre, dolgu þevide 3/2 olacaktýr. Ayrýca kýrmýzý kot siyah kotun 4 metre üzerinde isede palye atmam gerekmektedir. Bunu acaba hangi daylight modelinden yapabilirim.

Teþekkürler
Subassembly tool pallettes'de Basic paletinde Basicsideslopecutditch'den bunu yapabilirsin.
Cut slope:1:1
Fill slope: 3:1
Foreslope slope: 1.50:1
Foreslope width: 0.75
Bottom width: 0
Backslope width: 0
En altta söylediðin opsiyon için Dayl,ght BEnchi kullanabilirsin fakat cutorfillconditions subassembly geldiðinden beri bu iþlemler artýk çok daha rahat ve bambaþka þekilde yapýlýyor .Yakýnda bu subassembly ile ilgili bir video hazýrlayacaðým.

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
« Yantla #5 : 24 Aralk 2008, 20:08:37 »
Melik sorunun tam cevabý bu mudur? merak ediyorum. Eðer böyleyse ben sana anlatýrken bir yeri atlamýþým diyeceðim.

kolay gelsin
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
« Yantla #6 : 24 Aralk 2008, 21:38:43 »
Melik sorunun tam cevabý bu mudur? merak ediyorum. Eðer böyleyse ben sana anlatýrken bir yeri atlamýþým diyeceðim.

kolay gelsin
Erdem sen nasýl anlattýn burada da anlatsana belki baþka bir yöntemdir ve ie yarayabilir.

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #6 : 24 Aralk 2008, 21:38:43 »