Gönderen Konu: Koordinatı noktadan sonra üç haneye getirme  (Okunma sayısı 11083 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı apoptosis

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +0/-1
Koordinatı noktadan sonra üç haneye getirme
« : 21 Şubat 2015, 18:14:11 »
Arkadaşlar merhaba

Daha önce yapmıştım ama nasıl yaptığımı hatırlayamadım ve çözümünüde bulamadım. Nokta koordinatı otomatik olarak noktadan sonra dört hane olarak geliyor bunu üç haneye nasıl getirebilirim. Forumda da baktım ama bulamadım.

ilgileriniz için teşekkürler.

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • Civil Gücü: +11/-0
Ynt: Koordinatı noktadan sonra üç haneye getirme
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2015, 21:40:21 »
Merhabalar,

sorunuz biraz kapalı olmuş. Neredeki koordinat hanesini değiştirmek istiyorsunuz tam anlaşılmıyor. İkisinin de cevabını verecek olursak;

-Eğer coordinates kısmındaki gösterim şeklinde değişiklik yapmak istiyorsanız units komutu ile gelen pencereden precision kısmını istediğiniz formata çevirin.
-Eğer koordinatları ekrana yazdırma şeklinde bir değişiklik yapmak istiyorsanız dimstyle (d) konutu ile gelen pencereden mevcut (current) yazı stilinizi değiştrmek için modify ı tıklayın, gelen pencerepen primary units yaprağındaki precision kısmını istediğiniz formata çevirin.
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı apoptosis

• Yeni Katılımcı
  • *
Koordinatı noktadan sonra üç haneye getirme
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2015, 15:03:05 »
Demek istediğim Points-create points'den nokta ürettiğimizde (örnek:123456.1234)virgülden sonra dört hane olarak geliyor. Bunu üç hane olarak nasıl ayarlayabiliriz.Points-Add Table'den tablo oluşturduğumda da aynı şekilde virgülden sonra dört hane geliyor.

Çevrimdışı ysezgul

• Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +6/-1
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2015, 08:35:46 »
tablolardaki ondalık basamak sayısını ekteki resimlerde gösterildiği şekilde ayarlayabilirsiniz.
Yusuf SEZGÜL

Çevrimdışı apoptosis

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2015, 14:08:03 »
Yusuf Bey ilginiz için teşekkürler. Tablo için olan kısım tamam yalnız attığımız noktalarda nasıl 3 haneye getirebiliriz onunla ilgilide tecrübeleriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2015, 14:41:42 »
Merhabalar,

bakın söylediğiniz şey Autocad in mantığına ters, daha doğrusu tüm çizim programlarının mantığına ters. Bir program kodlanırken virgülden sonra en fazla kaç haneye izin verileceği programı kodlayan tarafından belirlenir ,yani aslında program her zaman max hassasiyete sahiptir. Bu hassasiyeti değiştirmek mümkün değil yalnız kullanıcı görmek istediğini kadar görebilir o opsiyoneldir. Yusuf Bey size diğer yolu güzelce anlatmış. Eğer dışarı nokta export edeceğim onlar 3 hane olsun derseniz export yaparken gelen menüde format kısmında yer alan en sağdaki gemi dümenine benzeyen simgeye tıklayın, nokta formatınızı seçip modify a tıklayın, gelen pencereden easting-northing,point elevation hangisinin hassasiyetini değiştirmek istiyorsanız ona tıklayın, gelen penceredeki precision bölümüne istediğiniz hassasiyeti (virgülden sonra kaç hane veri export edileceğini)  girebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2015, 14:45:05 Gönderen: hiratairata4234 »
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2015, 14:44:42 »
Resim yardımcı olacaktır.
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı apoptosis

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2015, 17:50:16 »
Ömer Bey teşekkürler. Aradığım buydu aslında.

Çevrimdışı smlcnsvr

• Tam Üye
  • Civil Gücü: +0/-0
  • http://www.civilbirsite.com
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2017, 08:24:11 »
Resim yardımcı olacaktır.
Umit Beyin hazirladigi 2014 Turkce stil ini kullaniyorum, noktayi export ederken dediginiz sekilde 3 haneli yapiyorum ancak bunu her sefer de degilde kalici olarak degistirebilirmiyiz, kotlar -99999 cikiyor, kot yazmadiklarimi bosluk yada 0 ciksin istiyorum,
tesekkurler

Çevrimdışı Surveyor_hm

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +0/-0
  • http://www.civilbirsite.com
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2021, 21:59:13 »
apoptosis sorusunu sorduktan sonra yıllar sonra bende 3 haneli koordinatı 4 haneli olarak ayarlamaya çalışırken bu başlığa denk geldim. Programı biraz kurcalayınca sorunun çözümüne ulaştım. Sol üstteki Civil iconuna tıklayarak - Drawing Utilities- Drawing Settings- Ambient Settings- Coordinate ve Elevation başlıkları altında precision bölümüne istediğiniz değeri girerek gerekli duyarlılık ayarlarını yapabilirsiniz.

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2021, 21:59:13 »