Gnderen Konu: Boru ve Baca Ebatlarýndaki Kýsýtlama  (Okunma says 9235 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd ekoneo

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 42
  • Civil Gücü: +0/-0
Boru ve Baca Ebatlarýndaki Kýsýtlama
« : 25 Ocak 2010, 16:38:42 »
Pipe larla ilgili olarak fazla biþey bulamadým. Programý kurcalayarak biþeyler bulmaya çalýþtým. Boru ve baca parçalarýyla çalýþýyoruz ama bu konuda nasýl özgür davranabiliriz? Çünkü özelliklerden boru ve baca ebatlarýný sadece ordaki kalýplar dahilinde seçebiliyoruz. Boru çaplarýný plan üzerinde deðiþtirme þansýmýz var ancak bacalarý istediðimiz gibi nereden deðiþtirebileceðimizi bulamadým. Yeni part eklemeyi seçtiðimde yine bana belli baþlý ebat alternatiflerinden birini seçmeye zorluyor. Bu konuda bilgisi olan var mý?  Ekte özellikler bölümünde bize sunulan kalýplaþmýt ebat opsiyonlarý görülmekte..

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
Ynt: Boru ve Baca Ebatlarýndaki Kýsýtlama
« Yantla #1 : 26 Ocak 2010, 09:28:11 »
settings/pipe network/parts lists/tryasuyu kanalý edit dediðinde çýkan menüde add part size diyebiliyoruz.deðerler her 5-10 cm de bir deðiþiyor.çok spesifik bir ebat oluþturamýyoruz bildiðim kadarýyla.
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #2 : 26 Ocak 2010, 11:23:03 »
settings/pipe network/parts lists/tryasuyu kanalý edit dediðinde çýkan menüde add part size diyebiliyoruz.deðerler her 5-10 cm de bir deðiþiyor.çok spesifik bir ebat oluþturamýyoruz bildiðim kadarýyla.
Oluþturuyoruz anlatayým kullanacaðýz pvc borularda olmayan yeni bir boru çapý gireceðiz.
Önce C:\ProgramData\Autodesk\C3D 2010\enu\Pipes Catalog\
klasörünü masaüstüne kopyalayýn.
Sonra Pipes/Set Pipe Catalogda yeni klasörünü yerini gösterin.

1
Sonra Pipes/Part Builder

2
Getting Started Catalog Screen diyalog kutusundan modifiye edeceðimiz parçayý seçelim.Biz cicular Pvc parçalarýna 80 mm yarýçaplý boru ekleyeceðiz. O yüzden onu seçelim ve daire içine aldýðýmýz modify butonunu seçelim.

3
Açýlan palette Size parmeters'a sað klik yapalým, parmeter configuratin'dan deðiþtireceðimiz veya ekleyeceðimiz özelliðin kýsaltmasýný öðrenelim. Bizim kisi yarýçaptý ve kýsaltmasý PID mýþ. Sonra parameter configuration'u olduðu bölümü týklayarak Values'u seçelim. PID deðerlerini göreceðiz herhangi birini týklayalým yukardaki modify butonu aktif hale geldi.onu seçelim ve tablonun en aþaðýsýna yeni bir satýr eklendi.Onu deðiþtirelim biz bu örnete 80 yazýyoruz. Diðer deðerleri de ona göre deðiþtirebiliriz.
Ok 'le pencereyi kapatalým.

4
Son olarak paletimizdeki save part family'i seçelim ve kayýt edelim.

4.1
Artýk parça listesi olluþtururken kendi eklediðimiz parçayýda listede görebileceðiz.

5
« Son Dzenleme: 26 Ocak 2010, 11:29:32 Gnderen: murat »

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #3 : 26 Ocak 2010, 11:55:01 »
murat bey bu yöntemle boru çapýný 248.256 cm ye ayarlayabiliyormuyuz?
M.Kemal Atatürk

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
« Yantla #4 : 26 Ocak 2010, 12:00:38 »
murat bey bu yöntemle boru çapýný 248.256 cm ye ayarlayabiliyormuyuz?

Evet:)

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #5 : 26 Ocak 2010, 12:04:25 »
pipe network konusuna da tam bir giremedik fýrsat olmadý.teþekkürler
M.Kemal Atatürk

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
« Yantla #6 : 26 Ocak 2010, 12:11:56 »
Soru cevapla girelim isterseniz kafanýzda þu var mý bu varmý diye sorularla varsa baþlýk açýn ben cevaplamaya çalýþayým. Herkese açýk bu teklif.
Siz saðolun ümit bey

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #7 : 26 Ocak 2010, 12:26:47 »
Soru cevapla girelim isterseniz kafanýzda þu var mý bu varmý diye sorularla varsa baþlýk açýn ben cevaplamaya çalýþayým. Herkese açýk bu teklif.
Siz saðolun ümit bey

ben kendi adýma, kendi çalýþmalarým için söyledim hocam.yanlýþ anlama oldu.tabiki soru cevap þeklinde en mantýklýsý.herkese civil 3d li günler )
M.Kemal Atatürk

evrimd ekoneo

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #8 : 26 Ocak 2010, 15:44:49 »
Ben bu konuda bol soru sormaya talip olabilirim :) ve bu arada hepinize çok teþekkürler..

evrimd ekoneo

• Duyarlý Üye
  • **
« Yantla #9 : 26 Ocak 2010, 22:38:21 »
Þöyle bir çalýþma yapmak istiyorum. Structures (Bacalarý) ve Pipes (borularý) istediðim ebatlarda tanýmladýktan sonra bunlarý bir yüzey üzerine konumlandýrmak istiyorum. Baca üst botlarý bu yüzey olacak. Boru akar kotu ise ya bir tanýmladýðým bir profile göre yada bu yüzeyden belli bir sabit kot kadar aþaðýdan gidecek. Bu haliyle pipes ve structures larý gösterir arazi profili almak istiyorum. Nihayetinde de bu profilde akar kotlarý düþey hareket ettirerek revizyonlarý yapmak istiyorum. Boru tanýmlamalarýnda sýkýntý yaþamadým ama dörtgen baca tanýmýnda sorun yaþýyorum. Tanýmlamalarým görünüyor ve çalýþýyor fakat boy pofilde istediðim gibi görünmüyorlar. Ne Network u oluþtururken seçtiðim güzergahý ne de seçtiðim yüzeyi takip ediyor. Doðru yöntem nasýl olmalýdýr?

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 26 Ocak 2010, 22:38:21 »