Gnderen Konu: Subassembly  (Okunma says 17036 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd adcame

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 6
  • Civil Gücü: +0/-0
Subassembly
« : 15 Kasm 2008, 11:56:34 »
Kontrolunde kendimi en zayýf hissettiðim konu sanýrým bu Subassembly konusu
ve sanýrým c3d ye yeni baþlayan bir cok arkadaþ bu konuda benle ayný fikirde
Yeni Bir Subassembly oluþturmak en azýndan benim için þimdilik imkansýz. Ancak buradaki dostlarýmýzýn katkýsýyla epeyce bir yol katettik c3d konusunda.

Benim aklýma hemen gelen ilk soru yu sarayým.
isteðimiz dogrultuda parametrelerini deðiþtirdiðimiz ve ekranýmýzda olan bir Subassembly i Tool Palette imize nasýl ekler ve istediðimiz zaman kullanabiliriz bu mumkunmu.

evrimd MJDENNIS

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 12
  • Civil Gücü: +2/-0
Ynt: Subassembly
« Yantla #1 : 09 Mart 2009, 09:35:49 »
Arkadaþlar öncelikler foruma bende yeni üye oldum. Ýlk olarak Bu siteyi kuran ve bizlerle civil3d ile ilgili tüm bilgilerini paylaþmaktan kaçýnmayan site yöneticisi arkadaþlarýma teþekkürü bir borç olarak bilirim. Yaklaþýk 2 aydýr mevcut olan iþimden askerlik nedeniyle ayrýldým. Ve askere gitmeden önce bu 2 aylýk sürecimi civil 3d öðrenerek geçirmeye karar verdim. Þu anda yol projesi deverlerle ilgili bir kaç eksiklik dýþýnda yapabiliyorum. bunun içinde ayný zamanda Prota bilgisayardan Songül hanýma da teþekkür etmek isterim.
Neyse bu kadar teþekkürden sonra benimde siteye bir katkým olsun diye subassembly ile ilgili bende bir kaç bilgi vermek istedim. Tabi ustalarýn yanýnda benimkiler ne kadar detaylý olur bilemem eksikliklerim olursa site yöneticisi arkadaþlarým düzeltsin. Öncelikle bazý þeyleri zorunlu kalmadýkça öðrenmek biraz zor oluyor kanýmca. DSÝ iþlerinde bir mühendis arkadaþým netcad'ten aktarma, arazi kotlarý mevcut bir dosya verdi ve bana burdan güzergahý ve profili belli olan bir anakanalýn kübaj hesabý ve brükner hesabý için yardým istedi. Civil3d'nin subassembly'leri yeterli olmadýðý için iþ baþa düþtü ve civil 3d'nin help ve manuallerinden yararlanarak subassembly'i kendim corrisor menüsünün altýnda bulunan Create Subassembly from polyline komutuyla oluþturdum. Tabi burdaki en püf nokta kotlarý oluþturmak yani codes. Codes'tan kasýt civil 3d'de subassembly'leri manuel olarak oluþtururken codes atamak gerekiyor. Mesela kazý yüzeyi oluþturmak için oluþturduðumuz subassembly'i seçip sað tuþ yaptýðýmýzda Add Code'a týklarsak orda ekte vereceðim code larý girerek kazý yapacaðýmýz yada malzeme metrajý oluþturacaðýmýz kübajlarý elde edebiliriz. Subassembly'lerde üç önemli bileþen vardýr. point, link ve shape.  Point subassembly'nin temel yapýsýný oluþturur. link corridorun yüzeyini oluþturmak için bu yapýsal noktalarý oluþturur. Ve shape ise corridor modelde malzeme atamalarý için (örnek alt temel, üst temel, asfalt yüzey gibi) kapalý linklerden oluþur. Bu codelarý daha iyi görebilmek için civil 3d'nin mevcut subassembly'lerinden kesit oluþturduðunuzda imleci bu assemblynin üzerine götürüp biraz beklediðimizde bu code'larý görebiliriz.
Ekte kendi oluþturduðum kanal kesiti için bir subassembly ve bu kotlarý içeren ingilizce kullaným kýlavuzu size gönderiyorum. Bir yalnýþým olmuþsa þimdiden yönetici arkdaþlardan ve sizden özür dilerim.
Saygýlarýmla,
Emeðe her zaman saygý duyalým....

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 551
  • Civil Gücü: +32/-4
« Yantla #2 : 30 Nisan 2009, 14:54:49 »
Murat Bey ve Erdem Bey,
Öncelikle böyle hir hizmetten dolayý tekrar sizleri kutluyorum. Bu site sayesinde civil 3d hakkýnda çok bilgi öðrenmekteyim.
Soruma gelince; subassembly olarak taþduvarý oluþturabilir miyiz? Yani gerekli yerlere taþduvarý çiz dememiz mümkün mü?
Kolay gelsin.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #3 : 01 Mays 2009, 08:34:42 »
Murat Bey ve Erdem Bey,
Öncelikle böyle hir hizmetten dolayý tekrar sizleri kutluyorum. Bu site sayesinde civil 3d hakkýnda çok bilgi öðrenmekteyim.
Soruma gelince; subassembly olarak taþduvarý oluþturabilir miyiz? Yani gerekli yerlere taþduvarý çiz dememiz mümkün mü?
Kolay gelsin.

Þaban Bey merhaba teþekkür ederiz evet ayný sektördeki kiþilerin güzel bilgi paylaþtýðý ve birbiriyle tanýþtýðý bir forum olma yoluna gidiyoruz sanýrým.
Sorunuza gelince bir taþ duvar tipkesiti oluþturabilmeniz tek yolu polylinelardan oluþturmaktýr.Ama tabii ki conditionalcutorfill tip kesitiyle dediðiniz gibi istediðimiz yere o oluþturduðumuz taþ duvar tip kesitini çiz dememiz mümkün.
Bakýn þöyle yapalým siz bana;
taþ duvar tip kesiti örneðinizi
nerelerde koyulmasý gerektiðini yollayým
Ben de gelecek hafta
polylinelardan tip kesiti oluþturarak
conditionalcutorfill ile kullanmanýn videosunu yapayým bu iki bilgide üyelerimizin bayaðý bir iþine yarar bence
malinizi bekliyorum
muratozmen@prota.com.tr

evrimd sule

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 18
  • Civil Gücü: +0/-0
« Yantla #4 : 01 Mays 2009, 14:11:21 »
video gelene kadar benim de söyle bir katkim olsun.

http://rapidshare.com/files/227886789/Subassembly.rar

dosyalardan biri polylinelardan subassembly olusturma, digeri de conditionalcutorfill in kullanimi hakkinda.

yine de video daha aciklayici olacaktir. heyecanla bekliyoruz...

« Son Dzenleme: 01 Mays 2009, 14:22:09 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #5 : 02 Mays 2009, 07:59:18 »
Teþekkür ederim.

evrimd hassas

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 46
  • Civil Gücü: +1/-0
  • iran - eng
    • saeb universite (iran)
« Yantla #6 : 01 Haziran 2009, 19:50:29 »
 merhaba bana yardim eden ben irandan ber mohendesim /bir tepde yulon ortasinan her tarefe 3.5 metr fill olanda yane tum yul tipe 7 metr ama cut olanda ortadan sul tarafa 5metr ve sag tarafa 10 metr olajak yane cut olanda 15 metr yulon tum ene olajak

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #7 : 02 Haziran 2009, 08:13:38 »
merhaba bana yardim eden ben irandan ber mohendesim /bir tepde yulon ortasinan her tarefe 3.5 metr fill olanda yane tum yul tipe 7 metr ama cut olanda ortadan sul tarafa 5metr ve sag tarafa 10 metr olajak yane cut olanda 15 metr yulon tum ene olajak

Merhaba,
Böyle bir tip kesit için, "ConditionalCutOrFill" parçasýný kullanmanýz gerekir.
Kullandýðýnýz civil 3d programýnýn versiyonunu belirtirseniz, size bahsettiðiniz tip kesiti gönderebilirim.
Kolay gelsin.

evrimd hassas

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 46
  • Civil Gücü: +1/-0
  • iran - eng
    • saeb universite (iran)
« Yantla #8 : 02 Haziran 2009, 08:57:31 »
merhaba
tum arkadaslara tesekur ederim ve sabangulay arkadasema
ben civil 3d 2009 ve 2008 kullnirim /daha bir sorum var civil 3d 2007 ya2008 ya 2009 icin egtim ketabi turk dilije var mi eger varsa nasil irandan satin alabilerim

evrimd sabangulay

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
« Yantla #9 : 02 Haziran 2009, 09:19:07 »
Türkiye'de "Prota Mühendislik" tarafýndan hazýrlanan DVD var. Sesli anlatýmlý bu DVD program kullanýcýlarýna ücretsiz olarak gönderilmektedir. Bildiðim kadarýyla kapsamlý Türkçe öðretici bir kitap yok.
Bu forum sitesini araþtýrýrsanýz programý öðrenmek için bilgilere eriþebilirsiniz.
« Son Dzenleme: 02 Haziran 2009, 09:26:14 Gnderen: SABANGULAY »

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 02 Haziran 2009, 09:19:07 »