Gnderen Konu: Surfaceler Arasýnda Hacim Hesabý Yapmak  (Okunma says 12707 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd nitro

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 4
  • Civil Gücü: +0/-0
Surfaceler Arasýnda Hacim Hesabý Yapmak
« : 18 Temmuz 2009, 11:48:35 »
Benim þu an siyah kotlarýmý alarak surface mi oluþturdum. Kýrmýzý kotlarlada 1 surface oluþturdum. Ýki surface arasýnda hacim farkýný Surface/Utilities/ Volumes ten bluyoruz, fakat neye göre? Aslýnda benim istediðim aynen tesviye yapar gibi 1 surface ten diðerine grading yapmak,, kazý þev degerlerini vermek ve burdan hacim hesaplamak istiyorum.

Yardýmcý olursanýz sevinirim . Teþekkürler...
« Son Dzenleme: 29 Kasm 2009, 16:58:08 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd PAÞA

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • leti: 125
  • Civil Gücü: +17/-0
Ynt: Surfaceler arasýnda hacim hesabý.
« Yantla #1 : 18 Temmuz 2009, 19:15:05 »
  Benim þu an siyah kotlarýmý alarak surface mi oluþturdum. Kýrmýzý kotlarlada 1 surface oluþturdum. Ýki surface arasýnda hacim farkýný Surface/Utilities/ Volumes ten bluyoruz, fakat neye göre? Aslýnda benim istediðim aynen tesviye yapar gibi 1 surface ten diðerine grading yapmak,, kazý þev degerlerini vermek ve burdan hacim hesaplamak istiyorum.
  Yardýmcý olursanýz sevinirim . Teþekkürler...
Yapma, yapma. sen bu golü kaçýramazsýn. Senin dediðin olay tamamen Grading ile yapýlýr. Surface ler arasýndaki hacim farký ise yüzeylerin sýnýrlarý içersindeki birbirleriyle aralarýndaki yarma ve dolgu miktarýdýr. Grading içinde önce Arazi Yüzeyini oluþturup, sonrasýnda projeni feature line ler ile iþleyip þev kriterleri uygulayarak arazi ile buluþma iþemidir. Konuya yeniysen eðer, Murat Bey in hazýrlamýþ olduðu Gradingle ilgili videolarý izle, sonrasýnda kendi örneðinde uygula. Ýnanýlmaz sonuçlar alýcaksýn.

evrimd nzka

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 2
Ynt: Surfaceler Arasýnda Hacim Hesabý Yapmak
« Yantla #2 : 20 Ocak 2010, 14:09:17 »
sihah kot yüzeyini ve kazý yüzeyini oluþturduktan sonra grid volume surface ile kübaj hesaplarýmýzý alýyoruz fakat bu hesaplarý bir döküman veya hesap cetveli þeklinde nasýl alacaðýz. Çünkü hakediþe sunarken evrak vermemiz gerekiyor.
teþekkür ederim kolay gelsin.

evrimd fotanka

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 46
  • Civil Gücü: +4/-0
  • Bir þeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.
« Yantla #3 : 20 Ocak 2010, 14:31:59 »
eðer bu kazý hesaplarýný (sections) kesit bölümümden yaparsanýz kesitleri oluþturup hem kilometre baýznda kesit çýktýlarýný alabilir hem de kübaj hesap tablosunu elde edebilirsiniz diye düþünüyorum. Kusurum varsa affola...
fotanka

evrimd nzka

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 2
« Yantla #4 : 23 Ocak 2010, 12:07:11 »
teþekkür ederim fotanka. fakat benim istediðim madem grid surface oluþturup araziyi istediðimiz þekilde parçalara bölüp hesap yaptýrýyoruz ama elimize hiç bir döküman alamýyoruz. biliyorsunuz inþaat iþlerinde sözle pek fazla bir iþlem yapýlmýyor. Bu iþlemi grid surface yönetimi ile dökümana dökebiliyormuyuz. çünkü þu anki projedemde enkesit iþine pek fazla girmek istemiyorum çünkü arazi durumumuz biraz karýþýk bir den fazla güzergah oluþturup enkesit çýkarmam gerekiyor. ben bunlarý yapmadan grid yöntemle döküman çýkartabiliyormuyum diye merak ettim. ilginiz için teþekkür ederim. kolay gelsin

evrimd metinsimsek

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 12
  • Civil Gücü: +0/-1
  • Live to Jive
« Yantla #5 : 05 ubat 2010, 12:27:33 »
karelaj yöntemiyle kübaj hesabý yaptým ancak bu karelajlarýn kesitlerini göremiyorum..Bunun bi yolu varmýdýr?

evrimd cemal

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 5
« Yantla #6 : 01 Nisan 2010, 20:38:09 »
herkese kolay gelsin ben karayollarýnda çalýþýyorum  bu yöntemi  malzeme tesliminde depo ve ariyet ölçümlerinde kullanýyorum ve çok kýsa zamanda sonuç alýyorum.ve hata yok.sonuç tam doðru olarak çýkýyor.daha sonra bizim istediðimiz format olan kesit haline getiriyoruz.karelaj yönteminde karelaj boylarýný minimum olarak tutulduðunda yaný 1 metre veya daha az o zaman doðru sonuca yaklaþýyoruz.bu bilgileri forumda paylaþmak istedim ::)

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #7 : 02 Nisan 2010, 11:00:56 »
herkese kolay gelsin ben karayollarýnda çalýþýyorum  bu yöntemi  malzeme tesliminde depo ve ariyet ölçümlerinde kullanýyorum ve çok kýsa zamanda sonuç alýyorum.ve hata yok.sonuç tam doðru olarak çýkýyor.daha sonra bizim istediðimiz format olan kesit haline getiriyoruz.karelaj yönteminde karelaj boylarýný minimum olarak tutulduðunda yaný 1 metre veya daha az o zaman doðru sonuca yaklaþýyoruz.bu bilgileri forumda paylaþmak istedim ::)
Çok çok iyi yaptýnýz Cemal Bey, bu tarz katýlýmlarýnýz bizim için çok önemli

evrimd Darkmagic

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 1
« Yantla #8 : 20 Temmuz 2011, 15:45:53 »
Ben Harita Mühendisiyim ve 1 haftadýr Civil 3d 2010 programýna baþladým.

Program ismi vermeden N..Cad te hacim :12357.73         ayný veriler ve kesitler ile G..Cad: 12277.44
Civil 3d : 12304.63 bunlarda üçgen düzeltmesi yapmamýþtým. Ardýndan kolay baþka bir dosya ile uçgen düzeltmesi yaptýðýmda 3 program ile aralarýnda 1.5 m3 fark çýktý.Kesitleri elde hazýrladýðýmda da 5 m3 oynadý(Oda benim hatamdýr :) ). Bence diðer programlarla boðuþmanýn bir anlamý yok, hata yok, mavi ekran yok.Civil þu an için en iyisi

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
« Yantla #9 : 09 Austos 2011, 12:07:36 »
Ben Harita Mühendisiyim ve 1 haftadýr Civil 3d 2010 programýna baþladým.

Program ismi vermeden N..Cad te hacim :12357.73         ayný veriler ve kesitler ile G..Cad: 12277.44
Civil 3d : 12304.63 bunlarda üçgen düzeltmesi yapmamýþtým. Ardýndan kolay baþka bir dosya ile uçgen düzeltmesi yaptýðýmda 3 program ile aralarýnda 1.5 m3 fark çýktý.Kesitleri elde hazýrladýðýmda da 5 m3 oynadý(Oda benim hatamdýr :) ). Bence diðer programlarla boðuþmanýn bir anlamý yok, hata yok, mavi ekran yok.Civil þu an için en iyisi

Güzel bir çalýþma yapmýþsýnýz makale bile çýkarmýþ bundan

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #9 : 09 Austos 2011, 12:07:36 »