Gnderen Konu: iki Spline Arasýnda Oluþturulmuþ Yüzyeden Kesit Aldýrma  (Okunma says 3082 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd emren61

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 6
  • Civil Gücü: +0/-0
Merhabalar,Elimde 3m'de alýnmýþ bir tünel alýmý  var  ve  bunu  kullanarak açma -tarama  kontrolü  yapmak istiyorum.Elimdeki alýmdan yüzey oluþturduðum zaman yüzey  tünel kesitini  yansýtmýyor ben bu  nokatlarý free orbit kullanarak spline ile tünel alýmýna  ve  kesiti oluþturacak þekilde teker  teker 3m'de bir .Birleþtirdim sonra loft komutu ile iki spline arasý  bir yüzey oluþturdum fakat daha sonra  bu yüzeyden  kesit aldýramadým.Bu yüzeyi kesit alýancak formata  dönüþstürmem mümkünmü acaba ?

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1
bunu rulesurf komutuyla çözebilirsiniz hocam.öncelikle surftab1 komutuyla splinelarý kac parçaya böleceðinizi yaklaþýk seçip daha sonra rulesurf den ikiþerli gruplar halinde spline larýnýzý seçip meshler oluþturun.bu iþlem bittikten sonra en son tüm meshleri seçip patlatýn.böylece elinizde 3d faceleriniz olacak.bu 3d facelerden yüzeyinizi oluþturup kesitlerinizi alabilirsiniz.baþka çözüm yollarýda vardýr eminim.kolay gelsin.
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

evrimd emren61

• Yeni Katýlýmcý
  • *
teþekkür  ederim aradýðým tam  buydu  zaten..

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Harika bir cevap bana da lazým olmuþtu.

evrimd emren61

• Yeni Katýlýmcý
  • *
Ümit  bey tekrar merhaba , be  kesit aldýrmayý  baþardým.ama  istediðim þekilde deðil bu  tür   kesiti  baþka bir programla zaten  aldýrýyordum.Sonuçta  aldýrma  çalýþtýðým  kesit bir  tünel  kesiti içinin boþ olmasý  lazýmken içi  dolu   oluyor.Daha  iyi  anþýlmasý için  bir  temsili  bir  çizim  gönderiyorum.Acaba istediðim þekilde  kesit  almam münkümü ?.
7  km kadar  bir  tünel var elimizde tünel bittikten sonra  açma- tarama  ve tünelde yapýlan alýma  göre  beton  miktarýný  bulmak istiyorum.Asýl  amaç  bu  , bunu  yapmam  münkünmü ,yardýmcý  olursanýz  sevinirim.

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ümit  bey tekrar merhaba , be  kesit aldýrmayý  baþardým.ama  istediðim þekilde deðil bu  tür   kesiti  baþka bir programla zaten  aldýrýyordum.Sonuçta  aldýrma  çalýþtýðým  kesit bir  tünel  kesiti içinin boþ olmasý  lazýmken içi  dolu   oluyor.Daha  iyi  anþýlmasý için  bir  temsili  bir  çizim  gönderiyorum.Acaba istediðim þekilde  kesit  almam münkümü ?.
7  km kadar  bir  tünel var elimizde tünel bittikten sonra  açma- tarama  ve tünelde yapýlan alýma  göre  beton  miktarýný  bulmak istiyorum.Asýl  amaç  bu  , bunu  yapmam  münkünmü ,yardýmcý  olursanýz  sevinirim.

O yatay eksenden sonrasýný(aþaðýsýný
) iki ayrý yüzey olarak tanýmlamalýsýnýz. Hepsinden bir yüzey oluþtursanýz bu tarz bir sonuç çýkar. Yani oluþturacaðýný kesit temelde üç ayrý yüzeyden oluþacak

evrimd umit

• Super Moderator
  • Kýdemli Üye
  • leti: 550
  • Civil Gücü: +30/-1

duvar yüzeyi oluþturdum ama sanýrým spline gibi düzensiz yüzeylerde biraz sýkýntýlý ve murat beyin yöntemi daha uygun.
Hayatta en hakiki mürþit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

AutoCAD Civil 3D