Gönderen Konu: Harita mühendisliği ve inşaat mühendisliği  (Okunma sayısı 2852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ates

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +0/-0
Harita mühendisliği ve inşaat mühendisliği
« : 12 Eylül 2012, 22:05:37 »
merhabalar konuyu nereye açacağımı çözemedim buraya açtım inş yanlış değildir.

Ben inşaat müh 4. sınıf öğrencisiyim bu sene açık öğretimden 2 yıllık emlak ve emlak yönetimi ni yazıp daha sonra dikey geçiş sınavı(DGS)yle harita mühendisliğine geçmeyi-hedefliyorum- düşünüyorum.

sorum şu : Öncelikle harita müh bölümünü bitirmem mesleki olarak bana ne katar ya da şöyle diyim uğraştığıma değer mi?

açık öğretim harçları dışında bana pek bir zorluk çıkaracağını zannetmiyorum DGS yi de inceledim çok ta zor bir sınav değil çalışırım üşenmem.

dersleri inceledim 9 eylül deki harita m. de 55 ders var ve içeriklerine baktığımda yaklaşık 20 tanesini almışım saydırabilirim galiba bu  artı.

biraz kararsız kaldım. mesleğimi seviyorum azimliyim istekliyim enerjimi yanlış bir yolda sarfetmek istemiyorum bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. teşekkür ederim.

Çevrimdışı E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kişisel Web Şeysi
Ynt: Harita mühendisliği ve inşaat mühendisliği
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2012, 10:34:15 »
merhaba.

Ben inşaat mühendisi ve harita mühendisiyim. Okuldayken çift lisans yaptım.
İşim özü ne istediğinle alakalı.

Ben piyasada yol projeleri yapıyorum ama çift lisansa baş vururken Hidrolik ve uzaktan algılama konularını sevdiğim için başladım. O konuda üniversiteden başka yerde çalışamayacağımdan saf değiştirmek durumunda kaldım.

Soru1: Ne istediğini biliyor musun?
Soru2: Seni 3-5 yıl daha idare edecek maddi bir kaynağın var mı?

Aynı zamanda bazı dersleri 2 yıldan sonra saymıyorlar diye biliyorum. Yani aldığın dersler 2 yıl geçerli ama sormalısın.

Bana soracak olursan, madem 4. sınıfa geldin, harita üzerine de bir şeyler yapmak istiyorsan, iyi bir iş bul kendine, az para verseler bile çalış. Arazide, okuldan öğrendiğinden daha hızlı öğrenirsin.
Ve şunu bil, piyasa hangi dersleri aldığını sormaz, ne iş yaptın diye sorar.
Geri dönüş forumun canıdır. Lütfen cevap yazınız.

Çevrimdışı ates

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2012, 13:24:14 »
Öncelikle 2-3 daha okuyabilecek desteği ailemden alabilirim.
Ailem okumak için gerekli imkanı sağlayabilecek imkana sahip olsada mezun olduğum zaman ne bana yeni bir iş kurmada nede mezun olduğumda iyi bir iş bulmama hiçbirşekilde yardımı dokunmayacak.

istediğim şey şu ki; yarın mezun olduğumda kapı kapı gezip sadece çıplak bir şekilde inşaat mühendisliğinden mezun oldum demek değil. iş aramak değil iş seçebilmek istiyorum. dediğim gibi hiçbir çevrem yok bu konuda. rica minnet iş yapmakta artık zoruma gidiyor doğrusu. 900 tl ye çalışan 1200 tl ye çalışan mühendisleri de görünce böyle olmaktan da baya çekiniyorum. tamam mezun olur olmaz süper bi işim olmayacak farkındayım ama ben şu an vaktim ve imkanım varken donanmaya çalışıyorum. Bunun için autocad dışında hangi programları kullansam faydası olur diye araştırdığımda civil3d yi buldum ve gerçekten hoşuma gitti. Yanlış anlamayın bu maddi bir hırs ve makam isteği değil :d.
yaptığım bi kaç araştırmada da bulabildiğim bir çıkış yolu bu oldu başka fikirleriniz de varsa duymayı çok isterim.
ilginize teşekkür ederim..

Çevrimdışı ates

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2012, 13:26:37 »
ders saydırma konusunu da araştırmıştım. yökte bu konuyla ilgili yüksek lisansta kat i kurallar var ama lisans için baktığımda bu konuda yasal bir yasaklama yok bu tamamen okulla anlaşabilmenize bağlı. bir kaç yerde 2 yıldan sonra okul isterse kabul etmeme hakkına sahiptir şeklinde de bir görüşü var ama kural şeklinde değil.

Çevrimdışı E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kişisel Web Şeysi
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2012, 14:50:53 »
Ben bizim okulun (YTU) Türk dili dersini kabul etmediğini gördüm hem de bir önceki dönem alınan. Dediğiniz gibi okul ile alakalı.
Geri dönüş forumun canıdır. Lütfen cevap yazınız.

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2012, 14:50:53 »