Gönderen Konu: tren yolu tasarımı  (Okunma sayısı 3596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fotanka

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +4/-0
  • Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.
tren yolu tasarımı
« : 18 Temmuz 2013, 15:03:27 »
merhabalar,

C3D 2013 te çift hat tren yolu tasarımı yapmak istiyorum ancak subassemly kataloğunda tek hat tanımlaması var. Çift hat yapabilmek için alignment i mi offsetlemek gerekiyor acaba. Bu sorunla daha önceden karşılaşan arkadaş var mıdır_ yardım rica ediyorum.
fotanka

Çevrimdışı umit

• Super Moderator
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +30/-1
Ynt: tren yolu tasarımı
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2013, 15:56:48 »
Subassemly composerda bu kesitle ilgili bir calisma yapiyorum suan 3 hat icin.size tavsiyem subassemly composer da kendi tipkesitinizi olusturun.yada yapmak istediginiz tipkesiti yollayin yardimci olmaya calisaym
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı fotanka

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +4/-0
  • Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2013, 15:40:08 »
subcription center dan baktım ancak composer 2012 versiyonunda çalışıyor. ben de 2013 kullanıyorum. ben mail adresinize tip kesiti gönderiyorum. aslına bakarsanız sizin çalıştığınız 3 hatlı tip kesiti de yaklaşık 5 km lik bir güzergahta kullanmam gerekecek. o çalışmanızı benimle paylaşırsanız sevinirim. kolaylıklar dilerim.
fotanka

Çevrimdışı umit

• Super Moderator
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +30/-1
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2013, 10:14:10 »
sizin kesitlerle bizim kullandığımız kesitler hemen hemen aynı.çalışmayı bitirince atarım size.subassembly composer kullanmaya başlayın..bu gönderdiğiniz tipkesitleri rahatlıkla kısa sürede oluşturursunuz.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı surveyy

• Tam Üye
  • Civil Gücü: +1/-0
  • http://www.civilbirsite.com
« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2015, 14:26:38 »
Merhaba,
Elimde tren yoluna ait bir ana güzergah, bu güzergahtan ayrılan 3 adet hat (istasyon yolları) ve kesitler var.
Güzergahları, boy profili, tipkesitleri tanımladım, bunlar tamam. Ancak iş koridoru ve buna bağlı terasman yüzeyini oluşturmaya gelince orada tıkanıyorum. Çizimdeki kesitler başka bir programda hazırlanmış, benim amacım aynı kesitlerde gösterildiği gibi koridoru oluşturup, koridora bağlı terasman yüzeyini üretip kübaj hesabı yapmak. Her güzergaha ayrı ayrı tipkesiti tanımladığımda kesitlerdeki görüntü doğal olarak çıkmıyor.
Bu kesitleri elde etmemin bir yolu var mıdır, nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı ysezgul

• Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +6/-1
« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2015, 12:51:08 »
Bu kesitleri elde etmenizin yolu subassembly composer kullanmaktan geçiyor. subassembly composer ile tasarlayabilirsiniz.
Yusuf SEZGÜL

Çevrimdışı surveyy

• Tam Üye
  • Civil Gücü: +1/-0
  • http://www.civilbirsite.com
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2015, 12:20:39 »
Yusuf Bey, cevabınız için teşekkür ederim.
Forumda bir çok kullanıcının dile getirdiği gibi Civil 3D'de biraz yol kat ettikten sonra karşımıza sürekli subassembly composer çıkıyor. İngilizce de yeterli olmayınca kaynak bulmak zorlaşıyor.
Öyleyse araştırmaya devam :)

Çevrimdışı ysezgul

• Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +6/-1
« Yanıtla #7 : 02 Eylül 2015, 12:23:45 »
Gerek burada gerekse Autodesk in forumunda paylaşılan muhtelif örnekleri incelemenin yararı olacaktır.
Yusuf SEZGÜL

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #7 : 02 Eylül 2015, 12:23:45 »