Gönderen Konu: Intersection Oluşturma [yardım]  (Okunma sayısı 2062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı diksiyonubozuk2

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +0/-0
Intersection Oluşturma [yardım]
« : 13 Ağustos 2014, 11:01:22 »
Forumdan da mesajlarıma bakılırsa civil 3d programında çok yeni bir inşaat mühendisliği öğrencisiyim. kendi imkanlarım ile internetteki dökümanlardan ve eğitim videolarından öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyorum. Ana hatları ile profil oluşturma, yol tip kesidi oluşturma ve aliyman oluşturarak yol koridoru oluşturma konusunda basit işlerde şimdiye kadar oluşan sıkıntılarımı çözebildim. bir yerden edindiğim bir arazi paftası üzerinde bir anayol ve ona bağlantı tali yolları oluşturarak çalışıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum. yalnız bu ana yola bağlanan aliymanları ayrı ayrı oluşturdum ve hepsi için ayrı ayrı tip kesit ve profil oluşturdum. tabi hepsinin sonunda ayrı ayrı koridorlarımı oluşturup bunların arazilerini de ekledim. yalnız bu ana yoluma kesiştirdiğim aliymanlar ile intersection oluşturma konusunda sıkıntı çekiyorum. yapmaya çalıştığım şevlerde dahil olmak üzere bütün yolları birbirine bağlayıp geometrik olarak intersection düzenlemek. fakat sıkıntı çekiyorum. intersection sihirbazı ile yaptığımda ana yoldan ayrılan bir kol gibi değil de intersectionun kendisi ayrı bir koridormuş gibi görüyorum. ana yol üzerinde bağladığım tali yolun şev çizgileri çıkıyor mesela, bunu istemiyorum. bütün yolumu tek bir koridormuş gibi interseciton bölgeleri ana koridorun bir parçasıymış gibi tek bir şev çizgisi üzerinde bir yol oluşturmak istiyorum.

anlatımıma çok güvenemediğim için dosyamı ekledim; https://www.dropbox.com/s/f2yr9d59vuhgjn5/TATKAVAK%20Yol%20-%20Intersection%20Deneme.dwg

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı Ömer GEDİK

• Super Moderator
  • Tam Üye
  • Civil Gücü: +11/-0
Ynt: Intersection Oluşturma [yardım]
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2014, 13:00:29 »
Bu çok geniş bir konu. Bir ucundan tutarsak, ilk önce Intsersection parametrelerini tipkesitlerinize uygun olarak ayarlamanız gerekmektedir. Ondan sonra kavşağın kesişim noktasını osnap ile 'intersection' olarak göstermelisiniz. Bu arada kavşak oluşacak kısımlarda koridor oluşturmamalısınız. Bunun gibi çok püf nokta var ve anlatılması çok uzun sürer ve kafanız çok karışır.
Geomatik Mühendisi
Ömer GEDİK

Çevrimdışı diksiyonubozuk2

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2014, 14:20:39 »
Bu çok geniş bir konu. Bir ucundan tutarsak, ilk önce Intsersection parametrelerini tipkesitlerinize uygun olarak ayarlamanız gerekmektedir. Ondan sonra kavşağın kesişim noktasını osnap ile 'intersection' olarak göstermelisiniz. Bu arada kavşak oluşacak kısımlarda koridor oluşturmamalısınız. Bunun gibi çok püf nokta var ve anlatılması çok uzun sürer ve kafanız çok karışır.

anlayabileceğim şekilde anlatabildiğiniz kadarı bana yeter :)

Çevrimdışı yusuf3920

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +6/-0
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2014, 18:18:30 »
Kardeşim mail adresini verirsen ben kendi yaptığım  kavşak projelerinden sana gönderiyim onları incele ondan sonra daha ayrıntılı konuşalım.

Çevrimdışı bulut12_3

• Tam Üye
  • http://www.civilbirsite.com
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2019, 16:21:54 »
Yusuf  bey  kavşak  projelerinizi  bana  gönderebilir misiniz
sakir-bulut12@outlook.com.tr

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2019, 16:21:54 »