Gönderen Konu: Google Earth'ten Yüzey Bilgilerini Elde Etme  (Okunma sayısı 7940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı golge

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +2/-0
Google Earth'ten Yüzey Bilgilerini Elde Etme
« : 12 Ekim 2008, 21:45:08 »
Merhabalar,

Civil 3D'nin en büyük getirisi bana göre google earh'teki hedeflediğimiz bir alanın yüzeyini vektor data (yada DEM) verisi olarak cad ortamına almak.
Bence bu müthiş bir özellik.

Bu veriyle istediğiniz gibi ölçeklendirilip, yükseklik bilgisini işleyebilir ve faydalı bir altlık olarak kullanabiliriz.
Dxf, Dwg export sonrasında NETCAD, vb programlarda da kullanmaya olanak sağlar.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2011, 17:27:39 Gönderen: E.Erdem ÖZLÜ »

Çevrimdışı E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kişisel Web Şeysi
Ynt: Geoogle Earth'ten yüzey bilgilerini elde etme
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2008, 14:56:51 »
Öncelikle çok teşekkür ederim.. Forum sitesini yapmaktaki amacımız sadece soruları yanıtlamak değil paylaşımın önünü açmaktı. Bunu yapan ilk siz oldunuz sizi [civil gücü] ile ödüllendirdik. Hatta forumda söz sahibi bile olabilirsiniz paylaşımlarınıza devam edebilirseniz...

Konuya değinecek olursak; evet bu konuda Civil 3D iyi iş çıkarıyor. Değerli hocam Kutalmış Gümüş ile düşündük ve konu hakkında bir çalışma yapmaya karar verdik. Bir arazi belirledik, bu araziden google earth verilerini alacağız ve Civil 3D ile değerlendireceğiz. Daha sonra aynı arazide RTK GPS yöntemiyle veriler toplayacağız. Bu aşamadan sonra Hava Fotoğrafları-Uydu Verilerinden  sonuçlar elde edip bu 3-4 sonucu karşılaştıracağız. Sonuçları dört-beş ay sonra sanırım yine burada yayınlarız.. Umarım yararlı bir çalışma olur.

Bu arada Google Earth-AutoCAD Civil 3D isimli videoyu BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2008, 15:04:27 Gönderen: Emrah Erdem Özlü »
Geri dönüş forumun canıdır. Lütfen cevap yazınız.

Çevrimdışı golge

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +2/-0
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2008, 22:40:57 »
merhaba,

Öncelikle değerli katkılarınız ve öncülünüz için asıl ben teşekkür ediyorum. ayrıca Civil gücü için de teşekkürler :)

harita mühendisi olarak nacizane tavsiylerimi sizlerle paylaşmak isterim. GPS ile RTK alım yaparak check etmek iyi bir fikir tabiyki. Açıkçası bunun doğruluğunu bende merakla bekliyeceğim ve elimden gelen testleri yapıp ben de burada paylaşacağım tabiyki.

Gelelim test konularına:

1. Elde edilen sayısal veriyi 1/25000 lik pafta ile test edilebilinir.
2. Google earth'ten elde edilen verinin tutarlılığı ölçek değişince ne derece değişiyor ona da bakılmalıdır. Yani; Küçük bir alanla iligili veri, onu da içine alan daha büyük bir alana ait verinin ötüşmesi ne derece sağıklı olduğu irdelenmelidir.
3. 1/25000 likle olan ilişkisi, civil 3d yada diğer netcad tarzı programlarla yükseklik eğrilerinin üretilmesiyle ötüşmesi test edilmelidir.
4. Olası bir yükseklik farkında, farkın her konum için aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Tüm bu sonuçlar neticesinde 1/25000'likler sayısal olarak elde edilmiş olur ki bu da bir çok işlerde harikalar yaratır. 
Bu maddelerin testinde ben de elimden geleni yapacağıma inanabilirsiniz.
Saygılarımla,

Çevrimdışı bkahraman

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +0/-0
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2009, 11:12:05 »
Merhaba Arkadaşlar,

Büyük bir alanın Google Earth ten yüzey verileri almak için civil 3D içinde istediğim bölgenin bir kaç defada ( google da yerler kaydırılarak) import ettim. Bu durumda civil 3d de impoert sayım kadar surface oluştu. Bu yüzeyleri bir yüzeyde toplamam mümkün mü? Yardımçı olacak arkadaşıma şimdiden teşşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Çevrimdışı umit

• Super Moderator
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +30/-1
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2009, 10:32:18 »
Merhaba Arkadaşlar,

Büyük bir alanın Google Earth ten yüzey verileri almak için civil 3D içinde istediğim bölgenin bir kaç defada ( google da yerler kaydırılarak) import ettim. Bu durumda civil 3d de impoert sayım kadar surface oluştu. Bu yüzeyleri bir yüzeyde toplamam mümkün mü? Yardımçı olacak arkadaşıma şimdiden teşşekkür ederim. İyi çalışmalar.

yüzeyleri ortak noktalardan move seçeneğiyle üst üste getirip paste surface seçeneğiyle de birleştirbilirisiniz.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı bkahraman

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2009, 19:13:38 »
İlgin ve cevabın için teşekkür ederim. Fakat nasıl yapacağımı anlayamadım.

Çevrimdışı ibrahimoztelli

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +3/-0
    • ioztelli.com
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2009, 08:15:42 »
google earth'den dem leri almadan önce kullanacağınız koordinat sistemini tanımlarsanız o yuzeyler o koordinat sistemine göre yerleştirilir(Öteleme ve dönüklükleri otomatik yapar.) Bundan sonra ortak noktalara gerek kalmadan butun yuzeyler koordinat sisteminize uygun olarak yerleştirilir.

Çevrimdışı Emin Metin

• Yeni Katılımcı
  • *
Ynt: Geoogle Earth'ten Yüzey Bilgilerini Elde Etme
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2011, 11:24:02 »
Google Earth den sayın İbrahim Telli nin bahsettigi gibi aldıgım verinin dogrudan gercek koordinatlarında olması istiyorum. Bunun icin koordinat sistemini tanımlamak gerektigini soylemişsiniz, bir örnekle izah edebilir misiniz koordinat sistemini tüm proje icin mi yoksa surface icin mi ve nerden tanımlamam gerek.
Şimdiden Tesekkür ederim.
İyi Calısmalar.

Çevrimdışı trabzonahmet

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +1/-0
  • http://www.civilbirsite.com
Ynt: Google Earth'ten Yüzey Bilgilerini Elde Etme
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2019, 00:03:44 »
bu vıdeoların lınklerını tekrar paylasırmısınız ?

Çevrimdışı ramazan_oz

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2019, 08:13:57 »
Malesef 2010 versiyonundan sonra bu özellik civil 3d proğramı içerisinden çıkarılıp başka Autodesk proğramına alındı.

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2019, 08:13:57 »