Gönderen Konu: Herhangi bir Civil 3d Objesini Olduğu gibi Block a çevirme  (Okunma sayısı 1467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Grkmtsn

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +3/-0
    • LinkedIn
Herkese merhaba,
Buraları bir şenlendiriyim istedim.:)

Yine icatlar ihtiyaçtan doğar felsefesiyle bir program geliştirdim. Özellikle kendi yaptığım işlerde çoğu zaman işi gönderdiğimiz taraf Civil 3d kullanıcısı olmuyor ya da stil dosyanızı karşı tarafla paylaşmak istemediğinizden dolayı civil 3d de hazırladığımız modeli; surface,alignment, profile, section gibi objeleri düz autocad; yani line ve polylinelara dönüştürme ihtiyacı duyuyoruz. Bildiğiniz gibi bunu export işlemiyle yapıyoruz. Eğer çizimde bir çok kesitimiz ve ya büyük bir yüzey modeli gibi objeler varsa bekliyoruz da bekliyoruz. Daha sonra export ettiğimiz çizim içerisinde bir kısmı değiştirmeyi unuttuğumuzu farkediyoruz ya da civil 3d üzerinden hızlıca değiştirebileceğimiz ancak manuel olarak çok zaman alacak bir durumda civil 3d den düzeltip tekrar export ediyoruz sonra o yeni export ettiğimiz çizim içerisinden istediğimiz kısımı diğer çizime aktarıyoruz gibi gibi bir çok işlem yapıyoruz ve bunların sonucunda yüzlerce çizim dosyamız oluşuyor ve dağınıklık yaratıyor. En uygun çizimi sağlayana kadar açıkcası biraz debeleniyoruz. (en azından benim için öle oluyor) :)
Bu durumdan oldukça yakınan biri olarak geliştirdiğim programda bu hengameyi pratik kılacak bir çözüm uyguladım. Program, civil 3d içerisinde seçtiğiniz herhangi bir civil3d objesini hiç bir özelliğini kaybetmeden olduğu gibi Block reference objesine e çeviriyor ve üstelik çevirilen obje orjinal civil 3d fonksiyonunu kaybetmiyor.
Programı kullanmak oldukça basit.
  • Öncelikle ekte gönderdiğim dll uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin.
  • üzerine sağ tuşla tıklayıp özelliklerden engellemeyi kaldırın
  • autocad içerisinde netload yazarak indirdiğiniz dll dosyasını seçin
  • yine komut satırına asıl komutumuz olan "patlat" komutunu girin ve blok a dönüştürmek istediğiniz objeleri seçin.
Programla ilgili olarak denediğim kadarıyla benim bulduğum ve düzeltemediğim bir bug var; alignment objesini patlatmak istediğimde ilgili alignment ın eğer profili varsa ve profili seçmesem dahi, onu da oluşturulan bloğa dahil ediyor. Civil 3d obje hiyerarşisinin bir sonucu olarak böle bir şey gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Çok büyük bir problem değil ama düzeltmeye çalışıyorum.
Bunun gibi programı kullanırsanız bana geri dönüşleriniz olursa çok sevinirim. Lütfen eleştiri ve önerilerinizi eksik etmeyin. İyi günler , iyi çalışmalar dilerim.

Not: ekte bulunan dll dosyası içerisinde http://www.civilbirsite.com/index.php/topic,1677.0.html bu linkte paylaşmış olduğum program da mevcuttur.
Görkem Tosun
LinkedIn --> http://goo.gl/NdMqNL

AutoCAD Civil 3D