Gönderen Konu: Dever Hesabı  (Okunma sayısı 8504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat

• Site Sahibi
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +21/-1
    • İlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Dever Hesabı
« : 07 Kasım 2008, 14:49:09 »
MERHABALAR murat bey ben habib ktü jeodezi öğrencisiyim bu aralar autocad civille ilgileniyorum bir yol projesi üzerine siz olan sorum:
 netcadde yol projesi yapıyorum fakat sorunlar çıkıyor bu programda bu yüzden civili kullanmak istiyorum fakat bundada dever hesabını yaptırma sorunuyla karşılaştım acaba civilde dever hesabını nasıl yapabilirm eğer mümkünse video tarzın da bir anlatım sağlarsanız sevinirim mümkün değilse sözel olarak cevabınızı bekliyorurm ii günler

Habib Bey böyle bir video hazırlamak gündemizde var. Fakat bir giriş olarak sitemizin corridors bölümünde sorularda dever hesabı nereden yapılır diye bir sorunun cevabı var ona bakmanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca yakında corridor bölümünün altında eğitim dökümanını yayınlayacağız.
Bana sorarsanız dediğim yerden dever hesabına bir giriş yapın, spesifik sorularınızı burada bize yönlendirebilirsiniz.

Çevrimdışı E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kişisel Web Şeysi
Ynt: Dever Hesabı
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2008, 14:51:03 »
Buraya tıklayarak "DEVER HESABI" ile ilgili örneği inceleyebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 02 Ocak 2009, 01:37:11 Gönderen: Erdem E. Özlü »
Geri dönüş forumun canıdır. Lütfen cevap yazınız.

Çevrimdışı melkul

• Yeni Katılımcı
  • *
  • Civil Gücü: +0/-0
Dever Hesabı
« Yanıtla #2 : 02 Ocak 2009, 00:37:54 »
Merhaba Murat Bey

Bana tavsiye ettiğiniz daylight modeli tam olarak istediklerimi karşıladı önce onun için teşekkür ederim.
Birkaç tanede sorum olacaktı deverle ilgili
1.Benim yapmam gereken maksimum %7 eğimle dever uygulaması yapmak. yolum 4 şeritli bölünmüş(2 gidiş 2 geliş) fakat ortasında herhangi bir yolun ayrımını yapacak kısım yok.Bunu ordaki crown planar gibi kelimelerin tam manasını da anlayamadığım için uygulayamadım diye tahmin ediyorum ordaki doldurmamız gereken kısımlarla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
2.Deverleri hesaplattıktan sonra yoldaki genişleme miktarını koridor modeli üzerinde nasıl görebilirim?
3.Rastgele yaptığım bir dever denemesinden sonra aldığım enkesitlerde deverdeki değişimleri enkesitlerde göremedim, bunun için özel birşey yapmam gerekiyormu? (sadece ilk girdiğim -%2 çatı eğimleri gözüküyoru bütün en kesitlerde. Diğer değişimler gözükmüyor)
4.Acaba dever uygulaması için koridor modelini oluşturmadan önce yapmak gerekiyor gibi uygulamaların bir sırası varmı.Bunuda şunun için sordum model üzerinde yaptığım bir değişiklikten sonra  koridorun üzerinde çıkan ünlem işaretini dikkate alarak rebuild yaptım fakat superelevation hataları verdi.

Teşekkür ederim .
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2009, 00:49:38 Gönderen: melkul »

Çevrimdışı baba23100

• Tam Üye
  • Civil Gücü: +1/-0
« Yanıtla #3 : 20 Temmuz 2010, 08:37:11 »
melkul bence sitemizde yer alan bilgi video ve verileri iyi inceleyiniz
aradığınız tüm cevaplar mevcuttur.
iyi çalışmalar

Çevrimdışı aga1986

• Yeni Katılımcı
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2010, 14:17:52 »
harika süper aradığım cevabı buldum sonunda

Çevrimdışı ergun_60_19

• Duyarlı Üye
  • **
  • Civil Gücü: +0/-2
« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2014, 10:20:27 »
ben dever hesabı yapan eğitim videosu bulamıyorum yardımcı olurmusun

Çevrimdışı umit

• Super Moderator
  • Kıdemli Üye
  • Civil Gücü: +30/-1
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2014, 08:10:14 »
youtube a "civil 3d superelevation"  yazınca en az  20-30 tane video çıkıyor...
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı tanjuz

• Yeni Katılımcı
  • *
  • http://www.civilbirsite.com
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2017, 20:10:04 »
SERBEST DEVER GİRİŞİ NASIL OLUYOR

Çevrimdışı surveyy

• Tam Üye
« Yanıtla #8 : 20 Mart 2017, 13:54:02 »
Merhabalar,

Autodesk, 2017 versiyonu demiryolu projeleri için tip kesit yayınladı. Tip kesite ait açıklamalar https://knowledge.autodesk.com/support/autocad-civil-3d/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2017/ENU/Civil3D-ProductivityPack/files/GUID-3653297D-7DA3-44A8-9700-89E9326C9788-htm.html adresinde var. Güzergah tipini “Rail” olarak seçtikten sonra güzergaha dever (Cant) tanımladığım halde kesitler üzerine dever uygulanmıyor. Çözüm önerisi olan var mı? Tip kesite ait pkt uzantılı dosyayı ekte paylaşıyorum.

Kolaylıklar dilerim.

Çevrimdışı surveyy

• Tam Üye
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2018, 18:07:53 »
Demiryollarında dever verilmesi hakkında bir üstteki iletide görüleceği üzere geçen yıl bir soru sormuştum. Sorduğum tipkesitte yaşadığım dever sorunu devam ediyor, ancak bu problemi farkı bir yoldan çözmeye çalıştım. Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar belki farklı çözümler sunabilir.

Şimdiye kadar çalışmalarımda demiryollarında dever konusunda doğru sonuç veren tek tipkesit Civil 3D'nin kendi kütüphanesinde yer alan "RailSingle" isimli tipkesit oldu, ancak bu tipkesit deveri subbalast üzerinde vermek yerine tüm platform boyunca veriyor. TCDD'de uygulanan yollarda ise dever subbalast üzerinde veriliyor. Bu nedenle "RailSingle" tipkesit parçasının sadece raylarını ve traverslerini kullanarak temel tabakasının kalınlığını sıfır yapıyorum ve üstyapı için koridor oluşturuyorum. Altyapı için ise (alttemel ve subbalast) farklı bir koridor oluşturarak koridordan subbalast üst yüzeyini oluşturuyorum. En sonunda üstyapı koridorundaki "Link Slope To Surface" parçalarını subalast üst yüzeyine hedef gösteriyorum. Böylece dever, balast ve attemel enkesitlerde doğru bir şekilde oluşuyor.

Daha net anlaşılması için kullandığım tipkesitleri ve bir enkesit örneğinin ekran görüntüsünü ekte paylaşıyorum.

AutoCAD Civil 3D

« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2018, 18:07:53 »