Gnderen Konu: AutoCad mý Civil3D mi?Once hangisi?  (Okunma says 5407 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd helloworld

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 2
  • Civil Gücü: +0/-0
  • http://www.civilbirsite.com
AutoCad mý Civil3D mi?Once hangisi?
« : 16 ubat 2021, 22:57:46 »
Merhaba dostlar ben ulasim muhendisligi son sinif ogrencisiyim.Okulu bitire bilmemiz icin yapmamiz gerek yol projesi var,daha once yaptigimiz projeleri ozel proje kagitlarinda yapiyorduk 2 metrelik falan  oluyorlardi.Fakat bu son proje baya buyuk bir proje ve dijital olarak hazirlamamiz isteniyor.Simdi ben Autedesk sitesinden hem Autocadi hem Civil 3D yi yukledim.Civil 3D daha cok yol projesine uyuyor fakat Universitemiz Autocadda calismamizi istiyor,ustelik bir kac muhendise sordum ve Civil 3D ogrensen bile yine de AutoCad ogrenmen lazim diyorlar.Benimm projeyi bitirmek icin Haziranin basina kadar zamanim var.Simdi sizlere sorum su,sizce AutoCad ogrenmem lazim mi?Ozellikle yol muhendisleri cevaplasin lutfen.Ogrenmem lazimsa hangi kaynaklardan ogrene bilirim?En iyi yolu nedir?AutoCad temeli,onu ogren sonra diger programlardan istedigini ogren diyenler de var,yol projesi icin en iyisi Civil onu ogren diyenler de.Yol gosterin lutfen.Bu arada pandemiden dolayi yuz yuze bir kursa gidemem,online kurslara da pek istekli degilim,kendi kendime ogrenme yollarini soruyorum.Simdiden tesekkurler.
Bu arada dil biliyorum,onereceginiz saglam yabanci kaynaklar varsa cekinmeden paylasin:)

evrimd hastoprak

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 44
Ynt: AutoCad mý Civil3D mi?Once hangisi?
« Yantla #1 : 17 ubat 2021, 08:08:40 »
Naçizane tavsiyem, önce AutoCAD, sonra Civil 3D.
Civil 3D, AutoCAD üzerine kurulmuþ bir platform olduðundan öncelikle temelini öðrenip sonra branþlaþmak gibi düþünün.
Öðrenmek için en güzel yöntem ise bence, önüne bir problem koyarak onu çözmeye çalýþmak.
Civil 3D'de en önemli þey bence yüzeyler. Her iþi yüzeyler üzerinde yapýyoruz. Yüzeyler oluþturun, oluþturmak için hangi datalarý kullanabiliyoruz onlarý öðrenin, sonra hacim hesaplarý yapýn, sonra boykesit ve enkesitler geçirin v.s.
Yol konusu için Corridor mantýðýný öðrenmeniz gerekecek.
Bu grupta ve internette sayýsýz video ve kaynak var. Karþýlaþtýðýnýz sorunlara göre yavaþ yavaþ keþfedeceksiniz.

Baþarýlar dilerim.

evrimd helloworld

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #2 : 17 ubat 2021, 20:45:20 »
Naçizane tavsiyem, önce AutoCAD, sonra Civil 3D.
Civil 3D, AutoCAD üzerine kurulmuþ bir platform olduðundan öncelikle temelini öðrenip sonra branþlaþmak gibi düþünün.
Öðrenmek için en güzel yöntem ise bence, önüne bir problem koyarak onu çözmeye çalýþmak.
Civil 3D'de en önemli þey bence yüzeyler. Her iþi yüzeyler üzerinde yapýyoruz. Yüzeyler oluþturun, oluþturmak için hangi datalarý kullanabiliyoruz onlarý öðrenin, sonra hacim hesaplarý yapýn, sonra boykesit ve enkesitler geçirin v.s.
Yol konusu için Corridor mantýðýný öðrenmeniz gerekecek.
Bu grupta ve internette sayýsýz video ve kaynak var. Karþýlaþtýðýnýz sorunlara göre yavaþ yavaþ keþfedeceksiniz.

Baþarýlar dilerim.
Merhaba,tavsiyyeniz icin cok tesekkur ederim.Bir kac hocama da sordum onlar da ayni seyi soylediler.Problem koyup cozmekten kastiniz nedir peki?Mesela gecen yil proje kagitlarinda isledigimiz projelerimiz vardi.Onu cikarip Autocadda yeniden mi calisayim?Yol muhendisisiniz sanirim siz de,ben profil cizimini profilde,frontal cizimi frontda mi yapmaliyim?Oyle yapmaya calisiyorum ama dogru yaptigimdan emin degilim.

evrimd hastoprak

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 44
« Yantla #3 : 18 ubat 2021, 07:55:19 »
Problem koyup çalýþmaktan kasýt, rastgele datalar oluþturarak mesela yüzeyler oluþturup, rastgele yol geçirebilirsiniz. Profil oluþturduktan sonra düþey aliynmaný bu profil üzerinde çalýþmanýz gerekiyor.
Bu gruptaki videolar yardýmcý olacaktýr. Ben Harita Mühendisiyim, bitirme projemi yol konusunda yapmýþtým, Civil 3D olmayan yýllarda.
Asýl zorlayýcý konular Corridors oluþturmaya çalýþtýðýnýzda karþýnýza çýkacak. Ýnternette her þeyin kaynaðý vari kolay gelsin...

evrimd helloworld

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #4 : 18 ubat 2021, 20:12:02 »
Problem koyup çalýþmaktan kasýt, rastgele datalar oluþturarak mesela yüzeyler oluþturup, rastgele yol geçirebilirsiniz. Profil oluþturduktan sonra düþey aliynmaný bu profil üzerinde çalýþmanýz gerekiyor.
Bu gruptaki videolar yardýmcý olacaktýr. Ben Harita Mühendisiyim, bitirme projemi yol konusunda yapmýþtým, Civil 3D olmayan yýllarda.
Asýl zorlayýcý konular Corridors oluþturmaya çalýþtýðýnýzda karþýnýza çýkacak. Ýnternette her þeyin kaynaðý vari kolay gelsin...
Cok tesekkur ederim,egitimi turkce almadigim icin soylediginiz terimleri anlamakta zorlandim ama calisiyorum her gun uzerinde,bu sitedeki konulari da kullanacagim:)

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #4 : 18 ubat 2021, 20:12:02 »