Gnderen Konu: Münhaniden Kot Okuma  (Okunma says 6497 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd ugur26

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 3
  • Civil Gücü: +0/-0
Münhaniden Kot Okuma
« : 13 Ekim 2008, 13:22:33 »
SLM

ELÝMÝZDEKÝ HALÝHAZIR PROJE ÜZERÝNDE KOTSUZ DETAY KÖSELERÝNÝ NASIL KOTLANDIRA BÝLÝRÝZ
« Son Dzenleme: 01 Mays 2009, 14:05:06 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: MÜNHANÝDEN KOT OKUMA
« Yantla #1 : 13 Ekim 2008, 15:53:57 »
SLM ELÝMÝZDEKÝ HALÝHAZIR PROJE ÜZERÝNDE KOTSUZ DETAY KÖSELERÝNÝ NASIL KOTLANDIRA BÝLÝRÝZ

Uður Bey öncelikle sorunuz için teþekkür ederiz.

Sorunuzda anlamadýðým kýsýmlar var.Acaba sorduðunuz münhaniden kot okumamý?
eðer öyleydse elinizde halihazýr bir jpeg mi var yoksa polyline veya linelardan oluþan bir dwg çizimimi.

Eðer sorduðunuz çiziminizde kotsuz detay köþelerini nasýl kotlandýracaðýnýzsa oda farklý.bu üç seçenek için
üç ayrý cevap yazayým doðru soruya göre cevabý detaylandýrýrýz.

1)Eðer elinizde halihazýr raster bir görüntü varsa bunu raster design tarzý bir programla autocad nesnesi münhanilere çevirip bunlardan da üç boyutlu arazi yüzeyinizi oluþturabilirsiniz.

2)Eðer elinizde dwg çizimde autocad nesnesinden münhaniler varsa bunlarý toolspace/prospector/surface/Yüzeyiniz/definition/contours Sað klik Add'le üç boyutlu arazi yüzeyi oluþturabilirsiniz.

3)Sorunuzun bu üçüncü soru olduðunu düþünüyorum.
Diyelim ki elinizde polylinelarla çizilmiþ bina köþeleri var ve detay köþelerine farklý kotlar veripo bunu civil 3d nesnesi olarak kullanmak istiyorsunuz.Bunun için grading/Create feature line from object den polylinemizý feature line a çeviriyoruz.
Sonra Feature linemýza sað klik elevation editorden detay köþelerimizi seçerek kotlandýrabiliriz.

Eðer farklý bir þeyse uyarýn yardýmcý olmaya çalýþayým.
kolay gelsin

evrimd murat

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 407
  • Civil Gücü: +21/-1
    • Ýlk ve Tek AutoCAD Civil 3D Sitesi
Ynt: Münhaniden Kot Okuma
« Yantla #2 : 11 Kasm 2008, 13:34:52 »
uður 26 adlý üyeden
Alnt
slm öncelikle cevep verdiniz için tesekkürler benim elimde microstationda cizilmiþ halihazýr var kotlarý sýfýr ben bu halihazýrýn noktalarýndan autocad civil de üçgenler olusturdum bu halihazýla olusturdugum arazi yüzeyi birlestirdim simdi yapmak istediðim halihazýrdaki deteylarý olusturdugum arazi yüzeyinden kotlandýrmak ben bu iþlemi grading/Create feature line from objecten feature line cevirerek yaptým ve projeyi tekrar microstationa cevirdiðimde sýkýntý yasýyorum sýkýntýmda halihazýrda snap olarak gözükmesi gereken deteylarým lýne strýk olarak gözüküyo umarým sýkýntýmý anlata bilmisimdir cok tesekkürler

Uður Bey microstation kullanmadýðým için "line strik" nedir tam bilemiyorum.Fakat feature linelarýnýzla kotunuzu aldýktan sonra isterseniz feature linelarýnýzý 3d polyline a çevirin öyle geçirin microstation belki böylece bir sorun olmaz.
Diðer arkadaþlardan sorununuzun benzerini yaþayan veya benden daha iyi anlayanlar buradan size yardým edebilirler.

evrimd ugur26

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 3
  • Civil Gücü: +0/-0
« Yantla #3 : 11 Kasm 2008, 17:21:05 »
tesekkür edereim

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #3 : 11 Kasm 2008, 17:21:05 »