Gnderen Konu: Dilim dönüşümleri  (Okunma says 7824 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 21
  • Civil Gücü: +5/-0
Dilim dönüşümleri
« : 08 Kasm 2008, 11:04:29 »
Erdem Bey üç derecelik koordinatları altı derecelik koordinatlara veya tam tersini altıdereceden üç dereceye nasıl dönüştürebiliriz.Ekteki altı derecelik koordinatları üç derecelik koordinatlara dönüştürmek istiyorum.Teşekkürler.
« Son Dzenleme: 08 Kasm 2008, 14:38:50 Gnderen: Erdem E. Özlü »

evrimd E.Erdem ÖZLÜ

• Site Sahibi
  • Kýdemli Üye
  • leti: 366
  • Civil Gücü: +21/-0
    • Kiþisel Web Þeysi
Ynt: Dilim dönüşümleri
« Yantla #1 : 08 Kasm 2008, 15:11:50 »
Akın Bey Merhabalar.. Anladığım kadarıyla bana yolladığınız 10 kadar nokta İstanbul'da. İstanbul'un 29 derece boylamında olduğunu düşünürsek, UTM sistemi için 35. dilimde diyebiliriz. Bu durumda dilim orta meridyeniniz 27 derece olacaktır. (Yanlışım varsa düzeltilmesi talebi ile)

Bu kadar bilgiden sonra diyeceksiniz ki cevap nerde? Şu an memlekette olduğumdan Civil kullanamıyorum. Pazartesi günü İstanbul'da olunca konuyla ilgileneceğim.

Yanlız şöyle birşey hatırlıyorum. Map Geospatial içinde "Assign Coordinate System" gibi bir menü vardı. Oralardan birşeyler yapıyorduk. İsterseniz siz de bir kurcalayın.

Kolay gelsin.. Teşekkürler.
« Son Dzenleme: 23 Austos 2012, 13:48:50 Gnderen: E.Erdem ÖZLÜ »
Geri dönüþ forumun canýdýr. Lütfen cevap yazýnýz.

evrimd akýnbskrt

• Duyarlý Üye
  • **
  • leti: 21
  • Civil Gücü: +5/-0
Ynt: Dilim dönüþümleri
« Yantla #2 : 10 Kasm 2008, 10:13:05 »
Erdem Bey altý derecelik koordinatlar için,dilim 35,dilim orta meridyeni 27 dir.Dönüþecek üç derecelik koordinatlar için dilim 30,dilim orta meridyeni 30 olacaktýr.Teþekkürler.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
  • leti: 137
  • Civil Gücü: +3/-0
« Yantla #3 : 23 Austos 2012, 13:43:12 »
Map 3D modülünden derecelik ve datum dönüþümleri yapabiliyorsun. Yalnýz büyük çalýþma dosyalarýnda baya bir sapýtma oluyor bilgin olsun. Yaptýðýnda muhakkak elde etmiþ olduðun sonucu, en basitinden bir nokta üzerinden yapacaðýn dönüþüm ile kontrol et ! Diðer türlü canýn sonra çok sýkýlýr.

Sizin dosyanýz nokta dosyasý olduðu için hiç zorlanmadan yapacaktýr. Yüksek ihtimal iþinizi görecek bir doðrulukta sonuçlarý elde edersiniz. Dediðim gibi Map 3D modülünde derecelik ve datum dönüþümleri yapýlabilmektedir. Eðer hala konuyla ilgili probleminiz devam ediyorsa mail adresinizi vermeniz halinde konuyla ilgili size doküman gönderebilirim. Ýyi çalýþmalar.

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #4 : 23 Austos 2012, 13:58:23 »
Konuyla alakalý olarak da sadece nokta dosyasý dönüþümlerinde Civil 3D ye baðlý kalmayýn bu dönüþümleri yapabilen programlar internette mevcut. Örnek vermek gerekirse J-Trans.

« Son Dzenleme: 23 Austos 2012, 14:33:50 Gnderen: E.Erdem ÖZLÜ »

evrimd 3don QuIJote

• Tam Üye
« Yantla #5 : 23 Austos 2012, 14:54:13 »
Büyük genel yerleþim haritalarýnda derecelik veya datum dönüþümlerinin üzerinden gelmenin alternatif bir yolu bence þu olabilir; haritanýz üzerinde karakteristiði yüksek, haritaný üzerinde homojen daðýlmýþ, yeterli sayýda noktalar seçilmeli. Bu noktalar üzerinde dönüþüm yapýlmalý ve dönüþüm sonrasý elde edilen noktalar çalýþma dosyasý üzerine atýlarak bu noktalara haritamýz oturtulur ve bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Ama þöyle ki oturtma iþlemini nasýl, hangi komutla gerçekleþtirebileceðimiz ?  

Align komutu ile en fazla 3 nokta seçebiliyorum. 3 ten fazla olunca kullanma imkanýnýz yok. Bu sayýyý artýrabilir miyiz bilmiyorum.
Adersheet komutu ile de taþýna bilir fakat onda nedendir bilmiyorum ama tam olarak taþýma iþlemi gerçekleþmiyor.

Net Cad de alternatif bir çözüm ama dönüþüm sonrasý verdiði doðruluk nedir bilmiyorum. Bilen arkadaþlar bilgi verirlerse sevinirim.

« Son Dzenleme: 23 Austos 2012, 15:04:18 Gnderen: 3don QuIJote »

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #5 : 23 Austos 2012, 14:54:13 »