AutoCAD Civil 3D
AutoCAD CIVIL 3D => Surface (Yüzey) => Konuyu balatan: bulut12_3 - 16 Mart 2021, 13:58:18
-
Merhaba arkadaþlar
Google earth den aldýðým kmz dosyasýný global mapper ile civil 3d ye aktarmak istiyorum. Global mapper da türkiye için hangi projeksiyon ve datum u kullanmalýyým ki doðru bir þekilde aktarabileyim. Mesela Ed 50 de var seçeneklerde fakat buna uygun hangi projeksiyonu seçmeliyim. GR80 WGS 84 UTM bunlardan hangisi ve neye göre. Ýnþaat mühendisiyim. Harita mühendisi olmadýðým için bu konularda yardýma ihtiyacým var
-
wg84 6 derece olusturacaksýn (google eart den gelen verinin koordinat sistemi)
dilim aralýgýný bulundugun yere gore sen seçeceksýn.
ayrýca olusturdugun dem dosyasý cvl3d aldýgýn zaman koordýnat sistemi glober mapperdan tanýmladýgýn sistem onu ister tekrar cvl3d de donusum yap ýster nokta dosyasý olarak netcad de açýp donusum yap
yada ayný wgs84 6 derecelýk sistemden çalýþmana devam edersin.
kolay gelsýn iyi çaliþmalar
-
Konuya meraký olan arkadaþlar için Global Mapper Eðitimi var.
https://www.hkmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=20453&tipi=2&sube=0
-
Bu arada önemli deðil
geri dönüþ yaptýnýz için ben teþekkür ederim !!!!!
-
Burada önemli olan Autocad'deki projenizin hangi koordinat sisteminde olduðu. Projeksiyon ayarlarýný buna göre yapmalýsýnýz. Ýnþaat mühendisi olduðunuz için detaylý bir þekilde açýklamaya çalýþacaðým. Ekte gönderdiðim projeksiyon ayarlarý üzerinden anlatmam daha kolay olur.
Projection= "Transverse Mercator" (her zaman bu seçilmeli)
Datum= "ED50" veya "GRS80 ELLIPSOÝD" (ITRF96)
Planar Units= METERS (her zaman bu seçilmeli)
Scale Factor (Ölçek Faktörü)= dilim geniþliði 3 ise buraya "1" yazýlýr, dilim geniþliði 6 ise "0.9996" yazýlýr. Türkiye'de 25000 veya daha küçük ölçekli (50000, 100000 gibi) haritalarýn dilim geniþliði 6'dýr, 25000'den daha büyük ölçekli (1000, 5000 gibi) haritalarýn dilim geniþliði 3'tür.
Central Meridian (Dilim Orta Meridyeni-DOM): Projenin bulunduðu þehire göre deðiþir. Ekte, hem 3, hem de 6 dilim geniþliðindeki þehirlere göre girilmesi gereken dilim orta meridyenlerini paylaþýyorum. Bu liste olmasa bile projenizin bulunduðu DOM’ni þu yöntemle bulabilirsiniz:
Google Earth programýný açýn, yukarýda bulunan sekmelerden Araçlar-Seçenekler-3D Görünüm sekmesinde Enlem/boylam göster bölümünde “Ondalýk” Derece” seçeneðini seçin. Böylece fare imlecinin bulunduðu yerin coðrafi koordinatlarýný ekranýn sað alt köþesinde görebilirsiniz.
Türkiye’de 3 dilim geniþliðinde 7 farklý DOM (27, 30, 33, 36, 39, 42, 45), 6 dilim geniþliðinde ise 4 farklý DOM (27, 33, 39, 45) kullanýlýr. 3 dilim geniþliðinde boylam deðeri 31.50-34.50 aralýðýnda olan bir yerin DOM 33’tür, ayný þekilde 6 dilim geniþliðinde boylam deðeri 30.00-36.00 aralýðýnda olan bir yerin DOM 33’tür. Örneðin Ýstanbul Avrupa Yakasýnýn boylam deðeri yaklaþýk 28.90’dýr, bu deðer 28.50-31.50 aralýðýnda olduðu için DOM 30, 6 dilim geniþliðindeki DOM ise, 24-30 aralýðýnda olduðu için 27’dir.
Origin Latitude= 0 (her zaman bu deðer girilmeli)
False Easting= 500000 (her zaman bu deðer girilmeli) (Y koordinat deðerlerinin eksi bir deðer çýkmamasý için 500000 eklenir.)
False Northing ve Rotation Angle deðerleri her zaman 0’dýr.
-
Bu arada önemli deðil
geri dönüþ yaptýnýz için ben teþekkür ederim !!!!!
Teþekkür ederim. Geç gördüm mesajýnýzý
-
Burada önemli olan Autocad'deki projenizin hangi koordinat sisteminde olduðu. Projeksiyon ayarlarýný buna göre yapmalýsýnýz. Ýnþaat mühendisi olduðunuz için detaylý bir þekilde açýklamaya çalýþacaðým. Ekte gönderdiðim projeksiyon ayarlarý üzerinden anlatmam daha kolay olur.
Projection= "Transverse Mercator" (her zaman bu seçilmeli)
Datum= "ED50" veya "GRS80 ELLIPSOÝD" (ITRF96)
Planar Units= METERS (her zaman bu seçilmeli)
Scale Factor (Ölçek Faktörü)= dilim geniþliði 3 ise buraya "1" yazýlýr, dilim geniþliði 6 ise "0.9996" yazýlýr. Türkiye'de 25000 veya daha küçük ölçekli (50000, 100000 gibi) haritalarýn dilim geniþliði 6'dýr, 25000'den daha büyük ölçekli (1000, 5000 gibi) haritalarýn dilim geniþliði 3'tür.
Central Meridian (Dilim Orta Meridyeni-DOM): Projenin bulunduðu þehire göre deðiþir. Ekte, hem 3, hem de 6 dilim geniþliðindeki þehirlere göre girilmesi gereken dilim orta meridyenlerini paylaþýyorum. Bu liste olmasa bile projenizin bulunduðu DOM’ni þu yöntemle bulabilirsiniz:
Google Earth programýný açýn, yukarýda bulunan sekmelerden Araçlar-Seçenekler-3D Görünüm sekmesinde Enlem/boylam göster bölümünde “Ondalýk” Derece” seçeneðini seçin. Böylece fare imlecinin bulunduðu yerin coðrafi koordinatlarýný ekranýn sað alt köþesinde görebilirsiniz.
Türkiye’de 3 dilim geniþliðinde 7 farklý DOM (27, 30, 33, 36, 39, 42, 45), 6 dilim geniþliðinde ise 4 farklý DOM (27, 33, 39, 45) kullanýlýr. 3 dilim geniþliðinde boylam deðeri 31.50-34.50 aralýðýnda olan bir yerin DOM 33’tür, ayný þekilde 6 dilim geniþliðinde boylam deðeri 30.00-36.00 aralýðýnda olan bir yerin DOM 33’tür. Örneðin Ýstanbul Avrupa Yakasýnýn boylam deðeri yaklaþýk 28.90’dýr, bu deðer 28.50-31.50 aralýðýnda olduðu için DOM 30, 6 dilim geniþliðindeki DOM ise, 24-30 aralýðýnda olduðu için 27’dir.
Origin Latitude= 0 (her zaman bu deðer girilmeli)
False Easting= 500000 (her zaman bu deðer girilmeli) (Y koordinat deðerlerinin eksi bir deðer çýkmamasý için 500000 eklenir.)
False Northing ve Rotation Angle deðerleri her zaman 0’dýr.
teþekkür ederim. Detaylý anlatmýþsýnýz. çok faydalý oldu