Gnderen Konu: PROFÝLDE KIRMIZI KOTU OFSETLEME  (Okunma says 3200 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd sevgi06

• Yeni Katýlýmcý
  • *
  • leti: 5
  • Civil Gücü: +0/-0
PROFÝLDE KIRMIZI KOTU OFSETLEME
« : 13 Kasm 2018, 11:20:01 »
Profilde, kýrmýzý hat (boru eksen kotu) tanýmladým. kýrmýzý hattý yukarý ve aþaðý 0.60cm offsetlemek istiyorum. (boru üst kotu ve alt kotu tanýmlayacaðým) lütfen bana bu konuda yardým eder misiniz? nereden yapýldýðýný bulamadým.
(Alignments'de tanýmlanan sað sol offsetten bahsemiyorum)

evrimd wolf_09

• Tam Üye
  • leti: 52
Ynt: PROFÝLDE KIRMIZI KOTU OFSETLEME
« Yantla #1 : 13 Kasm 2018, 14:08:39 »
f8 ile orto modu acýn copy ile secicin profili. ondan sonra mouse u yukarý veya asagýya hangi yöne istiyorsanýz mouse u cekip kopyalayýn.

evrimd sevgi06

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #2 : 13 Kasm 2018, 17:51:53 »
Teþekkür ederim cevap verdiðiniz için.
fakat dediðinizle , eksene dik ölçü vermek olur. ben boru sistemindeki gibi ofset yapýp ofset yapýnca radius da deðiþecek.yani borunun iç radiusu ile dýþ radiusu farklý olmalý ki aldýðým deðerler doðruyu versin

evrimd surveyy

• Tam Üye
  • leti: 67
  • Civil Gücü: +1/-0
  • http://www.civilbirsite.com
« Yantla #3 : 14 Kasm 2018, 10:13:53 »
Son yýllarda çýkan program sürümlerinde aliyman offseti oluþturma penceresinde Create Offset Profile bölümü eklendi, denemek gerekiyor. Home-Alignment-Create Offset Alignment-açýlan pencerede offset deðerini 0.6 metre girin, Create Offset Profile bölümünde ise eðimi -%100 girin. Bu þekilde boru altýnýn profili oluþturulabilir. Pencereye ait ekran görüntüsünü paylaþýyorum.

evrimd sevgi06

• Yeni Katýlýmcý
  • *
« Yantla #4 : 14 Kasm 2018, 11:24:16 »
teþekkür ederim survey, evet bunu biliyorum, ama bu planda alignment olan çizgiyi saða ve sola ofsetliyor. ofsetlenen çizginin arazisini profile aktarýyor. ama benim istediðim;profilde kýrmýzý kot tanýmadýðýmýz çizgiyi aþaðý yukarý ofsetlemek. bu komutu bulamýyorum. kesin vardýr böyle bir þey ama nasýl yapýlýyor bulamadým. çok yol denedim ama bir türlü istediðim sonuca ulaþamadým. herhalde boru tanýmlamak gerekiyor (pipe) sekmelerinden. baþka seçenek yok gibi...

evrimd surveyy

• Tam Üye
  • leti: 67
  • Civil Gücü: +1/-0
  • http://www.civilbirsite.com
« Yantla #5 : 15 Kasm 2018, 13:44:27 »
Profili direk offsetlemeyi bende bulamadým, internette de buna ait bir bilgi yok, bunun bir komut yok büyük ihtimal, ancak daha önce söylediðim yöntemle yapýlabilir. Offsetlenen yatay güzergahýn arazi yüzeyinde profil oluþturmuyor, mevcut daha önce çizilmiþ olan profil (kýrmýzý kot) üzerinden offset çiziyor. "Create Offset Alignments" penceresinde referans alýnacak profili (Parent profile) seçmeniz isteniyor. Ekte paylaþtýðým resimden boy profilde offsetlenen kýrmýzý kotu görebilirsiniz.

evrimd dehasa

• Tam Üye
  • leti: 57
  • Civil Gücü: +2/-0
« Yantla #6 : 10 Aralk 2018, 13:11:22 »
Profilde, kýrmýzý hat (boru eksen kotu) tanýmladým. kýrmýzý hattý yukarý ve aþaðý 0.60cm offsetlemek istiyorum. (boru üst kotu ve alt kotu tanýmlayacaðým) lütfen bana bu konuda yardým eder misiniz? nereden yapýldýðýný bulamadým.
(Alignments'de tanýmlanan sað sol offsetten bahsemiyorum)

Civil 3d bunu çok rahatlýkla yapýyor.
Bunu þu þekilde yaparsýn ;,
1- Profilde Kýrmýzý kot hattýnýn üzerine týkla sað menüde açýlan "Edit Profil Geometry"
2-"Profil Layout Tools " kýsmýnda "Copy Profile" týkla kýrmýzý kot hattýnýn kopyasý oluþur.
3- "esc" ile týkladýðýn kýrmýzý kot hattýný býrak.
4-kýrmýzý hattýn üzerine týkla yeni oluþan kýrmýzý kot hattý sonu "Copy" olaný seç
5-Sað menüden Propertis 'i týkla borunun üst veya altý hangisi için kullanacaksan kendine göre isim ver.
6- tekrar sað týkla "Profil Layout Tools " kýsmýnda "Raise/Lower PVIs" týkla eðer borunun üstü için örneðin +0.60  Borunun altý için -0.60 gibi deðer yaz ok bas yeni hattýn offsetini oluþturmuþ olursun.....
7-Borunun altýný veya üstünü oluþturduktan sonra ikinci bir kýrmýzý kot offseti için yukarýda yazýlanlarý tekrarla .....
Kolay Gelsin
Ýman;insaný insan eder, belkide sultan eder.

AutoCAD Civil 3D

« Yantla #6 : 10 Aralk 2018, 13:11:22 »